5 sposobów na pozbycie się niepotrzebnych ubrań
Nasze szafy często pękają w szwach, ekolodzy biją na alarm informując o tym, że produkcja odzieży i sama odzież zanieczyszczają środowisko – a my wciąż kupujemy zbyt wiele ubrań. Dlaczego? Główni winowajcy to ciągłe promocje, nieustannie pojawiające się trendy promowane w mediach, czy nowe kolekcje trafiające do sklepów nawet co dwa tygodnie.
Jak wynika z danych zawartych w raporcie Accenture – “Drugie życie ubrań” aż ⅔ konsumentów deklaruje, że któryś z ich ostatnich zakupów odzieży był impulsywny. Żałujemy też swoich decyzji – głównie przez zakup produktu, z którego nie będziemy korzystać (36%), zakup produktu niepotrzebnego (32%), wydanie większej ilości pieniędzy niż początkowo planowaliśmy (31%).
Kiedy więc już stwierdzimy, że posiadamy ubrania, które nie są już nam potrzebne, pojawia się pytanie – co z nimi zrobić, gdzie je oddać? Niestety, wyrzucanie niepotrzebnych ubrań do śmieci jest (według raportu “Wiedza Polaków o recyklingu odzieży” Wtórpol) trzecim lub (według Accenture) drugim najpopularniejszym rozwiązaniem tej kwestii.
A wyrzucając ubrania do śmieci zmieszanych skazujemy je na wysypisko oraz długotrwały rozkład. Jak zatem w dobie coraz powszechniejszej edukacji ekologicznej zmienić to podejście? Istnieje kilka sposobów na to, aby zrobić miejsce w szafie, a jednocześnie działać pro-ekologicznie. Zacznijmy od tych najprostszych.
1. Kontener Fundacji Eco Textil i PCK
Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów pozbycia się nadmiaru ubrań jest oddanie ich do powszechnie dostępnych kontenerów na odzież używaną. Możemy tam wrzucić zarówno ubrania, jak i inne wyroby tekstylne np. pościele, zabawki, buty (należy pamiętać o ich połączeniu np. trzeba związać je razem).
Kontenery na odzież używaną, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone na ubrania – zarówno te w dobrym, jak i w gorszym stanie. Należy jednak podkreślić, że kontenery służą przede wszystkim do zbiórki odzieży niezniszczonej, ponieważ tylko taka w niezmienionej formie może trafić do drugiego obiegu w second handach i zyskać nowe życie. Odzież gorszej jakości, której nie da się inaczej wykorzystać, jest poddawana recyklingowi. Z wełnianych swetrów powstają dywany, z bawełny produkowane jest czyściwo fabryczne. Inne materiały, po odzyskaniu elementów metalowych, przetwarzane są na paliwo alternatywne, będące bardziej ekologiczną alternatywą dla węgla.
Co równie ważne – kontenery nie są odpowiednim miejscem na ścinki materiałów, które kwalifikowane są jako odpad tekstylny. Odpowiednim miejscem do oddawania takich odpadów są PSZOK, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Śmieci, które nie podlegają segregacji, można tam oddawać bezpłatnie, w wyznaczone dni.
Oddanie niepotrzebnej odzieży do kontenera pozwala więc na uratowanie ubrań przed wysypiskiem, ponieważ wszystkie rzeczy są w stu procentach wprowadzane do drugiego obiegu i ponownie służą ludziom, zamiast pozostawać uciążliwym odpadem. Na oddawaniu odzieży do kontenerów zyskuje również nasz portfel, ponieważ w „podatku śmieciowym” płacimy za każdy kilogram tego, co wyrzucamy do kosza. Ubrania zgodnie z przepisami mają trafiać do pojemnika na odpady zmieszane, dwukrotnie droższe od segregowanych.
2. Rodzina i przyjaciele
Wszelkie zbędne ubrania możemy też przekazać swojej rodzinie lub przyjaciołom. W tym przypadku należy się jednak upewnić, że osoba potencjalnie obdarowana naprawdę tych ubrań potrzebuje i nie staną się one dla niej kłopotem, z którym nie będzie wiedziała co dalej zrobić. Najlepiej więc pokazać odzież, którą chcemy oddać i zapytać wprost, czy ktoś chce ją otrzymać – czy rozmiar i kolor jest odpowiedni, a fason na pewno będzie pasował do reszty stylizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu upewnimy się, że nasz podarunek jest mile widziany, a dodatkowo ograniczymy potrzebę dokonywania kolejnych zakupów przez naszych bliskich.
Warto pamiętać, że znajomi najchętniej przyjmują ubrania dziecięce – wiadomo przecież, że maluchy potrzebują ciągle nowych rzeczy, ponieważ z tych starych szybko wyrastają lub je brudzą. Ubrania dla najmłodszych dobrze jest oddawać jak najszybciej, ponieważ może się okazać, że są już zbyt małe.
3. Zbiórki charytatywne/okazyjne
Alternatywą dla powyższych rozwiązań są wszelkiego rodzaju zbiórki charytatywne, zazwyczaj organizowane na konkretne cele – np. dla samotnych matek, osób bezdomnych. W ostatnim czasie wielu z nas oddaje też ubrania na rzecz osób dotkniętych konfliktem na Ukrainie.
Jeżeli zdecydujemy się na tego typu formę pozbycia się ubrań, konieczne jest dobre przygotowanie darów – zarówno pod kątem tego, co oddajemy, oraz jak oddajemy. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z aktualnymi potrzebami danej zbiórki. Bardzo często zapotrzebowanie zmienia się w sposób płynny, dlatego zawsze należy upewnić się, czy przyniesione przez nas ubrania rzeczywiście będą przydatne (buty na obcasie, czy stroje wieczorowe nie zawsze się przydadzą).
Następnie wszystkie rzeczy należy odpowiednio spakować. Mowa tutaj o związaniu par butów, jak również o zapakowaniu i podpisaniu ubrań według określonych grup np. “ubrania dla chłopca lat 10”. Tak spakowane rzeczy musimy dostarczyć do punktu zbiórki w określonych dniach i godzinach. O ile nie jest to najprostszy sposób na rozwiązanie problemów niepotrzebnych ubrać, to pozwala on zaangażować się w niesienie realnej pomocy. Co więcej zawsze możemy śledzić dalsze losy zbiórki i upewniać się, że nasze ubrania rzeczywiście zostały przekazane do osób najbardziej tego potrzebujących.
4. Wymiana ubrań
Inną alternatywą są też clothing-swapy, czyli organizowane zazwyczaj lokalnie wymiany ubrań. Podobnie jak zbiórki, wymagają one trochę większego zaangażowania, ponieważ nie tylko musimy poszukać o nich informacji, ale także poświęcić trochę swojego czasu już na miejscu. Tego typu wydarzenia cieszą się zainteresowaniem szczególnie wśród osób lubiących nietypowe, rzadkie, czy po prostu oryginalne ubrania. Przeglądając stosy odzieży, możemy natrafić na prawdziwe perełki, do tego często zachowane w bardzo dobrym stanie. Dzięki uczestniczeniu w wymiankach nie tylko utrzymujemy stare ubrania w obiegu, ale także możemy stworzyć niesamowicie oryginalne kreacje, których pozazdroszczą nam znajomi. Nie wspominamy już o zaskoczeniu, które zagości na ich twarzach, kiedy usłyszą, gdzie zostały ona wybrane.
5. Sprzedaż na grupach ubraniowych,
Jeszcze innym sposobem, w jaki możemy poradzić sobie z niepotrzebnymi ubraniami jest ich sprzedaż, czy to na grupach, czy specjalnie przygotowanych do tego platformach jak Vinted. Jest to niestety najbardziej czasochłonny sposób pozbycia się ubrań, ale w zamian otrzymujemy fundusze, które możemy przeznaczyć nie tylko na nowe elementy naszej garderoby. Sprzedaż wymaga czasu poświęconego na odpowiednie przygotowanie ubrań, wykonanie zdjęć, opisanie produktu, czy odpowiadanie na komentarze. Do tego dochodzi jeszcze czas przeznaczony na wizytę na poczcie lub w punkcie kurierskim – jeśli ktoś kupi nasze ubranie.
Powyższe rozwiązania z jednej strony pozwalają na pozbycie się niechcianych ubrań, a z drugiej – na postępowanie w sposób ekologiczny, w trosce o środowisko. Każde z nich różni się od siebie czasem poświęconym na przygotowanie odzieży i dostępnością danego rozwiązania, ale przy odrobinie chęci – wszystkie pozwalają zapewnić naszym ubraniom drugie życie, przy jednoczesnym zredukowaniu liczby wytworzonych przez nas śmieci.