8 lat rowerów - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

8 lat rowerów

Październik jest dla naszej Fundacji miesiącem wyjątkowym. Dokładnie osiem lat temu, właśnie na początku jesieni, przekazaliśmy pierwszy rower trójkołowy, rozpoczynając tym samym realizację programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. Przypominamy, że to akcja mająca na celu wsparcie osób z każdej grupy wiekowej w przełamywaniu barier komunikacyjnych i pomocy w ich rehabilitacji.

A wszystko zaczęło się od jednego, trójkołowego rowerka, podarowanego małej Monice z Chlewisk na Mazowszu. Kiedy w 2017 roku ponownie odwiedziliśmy dziewczynkę, aby przekazać jej rower dostosowany do aktualnego wzrostu, z podobnych pojazdów korzystało wówczas już blisko cztery tysiące osób. Przez kolejne cztery lata nie zwalnialiśmy tempa. Nie tylko liczba podarowanych trójkołowców wzrosła do ponad sześciu tysięcy, ale także stały się one dostępne w całej Polsce.

 

 Przez 8 lat  do osób potrzebujących trafiło ponad 6000 rowerów. Za każdym takim trójśladem stoi wyjątkowa historia jego właściciela. Dziś rowery trójkołowce, oprócz codziennej pomocy w rehabilitacji osób prywatnych, służą podopiecznym wielu szkół i ośrodków specjalnych, domów pomocy społecznej. Warto wspomnieć, że rowerki biorą udział w mityngach kolarskich i są elementami dyscyplin w ramach olimpiad specjalnych. Niejednokrotnie są też jedynym powodem, dla którego osoby z niepełnosprawnościami wychodzą z domu, a osoby starsze mogą samodzielnie funkcjonować np. dojeżdżając do apteki czy sklepów. Dlatego tak bardzo cieszmy się, że rowerki stanowią realną pomoc dla potrzebujących.

Wspominając te 8 lat nie sposób zapomnieć o tych łzach szczęścia w oczach dzieci oraz ich rodziców, tych okrzykach radości oraz setkach kilometrów przemierzanych od Bałtyku po same Tatry.   Niezwykle ważnym wydarzeniem był udział naszych cyklistów w Tour de Pologne. Podczas 76. edycji największej kolarskiej imprezy w Polsce, na trzecim odcinku wyścigu w Zabrzu, kilka godzin przed finałowym wjazdem kolarzy, odbył się pierwszy w historii Tour de Pologne przejazd osób z niepełnosprawnościami.  O wielu innych historiach wyjątkowych rowerzystów można przeczytac na na stronie Fundacji

Po wielu latach Fundacja Eco Textil  znacząco rozszerzyła możliwości swojej działalności, dzięki czemu wypożyczalni sprzętu (nie tylko rowerowego) istnieje już ponad 220 w całej Polsce. A tam, gdzie jeszcze nie powstały punkty stacjonarne, docieramy za sprawą naszej wypożyczalni online. Liczymy jednak na to, że niezależnie od formy, uda nam się pomóc jak największej liczbie osób potrzebującym naszych zasobów.

 

Wcześniejsze wpisy

25 października 2021
Innowacje

Paliwo alternatywne – ekologiczny zamiennik węgla

22 października 2021
sklepy

Lubartów Nowy sklep Tekstylowo

21 października 2021

Recykling – konieczny od zaraz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję