Akcja „Zrób porządek w szafie” zakończona- mamy rekord!
Akcja Zrób porządek w szafie trwała od 1maraca do 16 kwietnia. Do zbiórki odzieży zgłosiły się 52 placówki z całej Polski, które łącznie zebrały blisko 40 ton niepotrzebnych tekstyliów. Do kontenerów ustawionych na terenach szkół można było przynosić niepotrzebne ubrania, buty zabawki i tekstylia domowe. Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców, a także wspieranie osób z niepełnosprawnościami
Mamy rekord
To była rekordowa akcja i to pod wieloma względami. W wiosennej edycji akcji łącznie udało się zebrać blisko 40 000 kg niepotrzebnych ubrań. Gratulacje należą się wszystkim szkołom, ale to wyniki które osiągnęła czołowa trójka budzą ogromny podziw. Rywalizacja na kilogramy toczyła się do samego końca, o finalnym układzie podium zdecydowały kilogramy zebrane przez ostatni weekend akcji. Ostatecznie na pierwszym miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Hyżnem ( województwo podkarpackie) zbierając 5320kg. No drugim i trzecim miejscu z niewielką różnicą znalazły się szkoły specjalne : Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżyska Kamiennej z wynikiem 4560 kg i Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach z wynikiem 4480 kg. Na wyróżnienie zasługuje również kolejne 7 szkół które uzbierały ponad 1000 kg niepotrzebnej odzieży.
Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły oddają niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie danej placówki lub zbierają je do worków. Po zakończonej zbiórce, nasza Fundacja odbiera zebraną odzież. W kolejnym etapie ubrania trafią do sortowni, a następnie (w różnej formie) zostają wprowadzone do drugiego obiegu.
-Wiosenna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” pokazała, że młodzi ludzie są wrażliwi na los potrzebujących oraz naszej planety, chcą pomagać innym oraz środowisku, co widać w liczbie szkół biorących w niej udział oraz ilości zebranych ubrań. Z każdą edycją idea obiegu wtórnego zatacza coraz szersze kręgi. – wyjaśnia Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.