B jak Buczyński. B jak Berlin Fashion Week

Świat mody wypełniony jest ekscytującymi wydarzeniami. Jednym z najważniejszych momentów w międzynarodowym kalendarzu mody jest Berlin Fashion Week czyli Berliński Tydzień Mody, który także i w tym roku przyciągnął spojrzenia światowej branży. Choć to jeden z młodszych fashion weeków, to z pewnością stanowi swoiste centrum nowych trendów, artystycznej ekspresji i przestrzeni dla wyjątkowych projektantów w naszej części Europy. W tym roku jednym z projektantów pokazujących swoje kolekcje był Jackob Buczynski, którego karierę mamy przyjemność obserwować i wspierać już od dłuższego czasu.
Berliński Tydzień Mody to nie tylko prestiż, ale także nowoczesność, kreatywność granicząca z ekstrawagancją i zdecydowany nacisk na modę zrównoważoną. Czyli to, co Jackob Buczyński lubi najbardziej. Trudno wyobrazić sobie miejsce lepsze na prezentację jego kolekcji, gdyż Berlin słynie z zamiłowania do rzeczy second-hand oraz vintage. Po raz kolejny projektant pokazał, że jego kolekcje nie tylko wpisują się w światowe trendy, ale również ukazują jego niezwykłe podejście do modowego świata, bazujące na zrównoważonym rozwoju i kreatywnym wykorzystaniu odzieży z drugiego obiegu.
Jackob zaprezentował swoją najnowszą kolekcję by jackobbuczynski podczas ekskluzywnego wydarzenia SATISFASHION BERLIN, w ramach agendy Berlińskiego Tygodnia Mody. Jego projekty, jak zawsze wyjątkowe pod względem wizji artystycznej, niosą jednocześnie wyjątkowy przekaz o zrównoważonym i odpowiedzialnym podejściu do mody. Każdy look prezentowany na wybiegu SATISFASHION BERLIN opowiadał historię przetwarzania materiałów z drugiego obiegu. Jackob Buczyński używa wyłącznie materiałów z obiegu wtórnego, które mamy przyjemność mu udostępniać, a każdy element kolekcji emanuje nie tylko pięknem, ale również głębokim przesłaniem do odbiorców. Współpraca ta pozwala nam wzajemnie się inspirować i tworzyć niepowtarzalne projekty. To co innym już niepotrzebne, kolejny raz znalazło swoje zastosowanie w drugim obiegu w postaci kolekcji na Fashion Weeku.
Upcycling daje jeszcze jedną możliwość – każdy projekt upcyclingowy jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy. Zaprezentowana w Berlinie kolekcja jackobbuczynski odzwierciedla refleksje twórcy na temat wszechświata, kosmosu – stąd cekinowe meteoryty, rozbłyski, płomienie. Cała kolekcja powstała z materiałów typu patchwork, dających nieskończone możliwości układów, tak jak we wszechświecie. To w tej sortowni przetwarzane są miliony kilogramów odzieży. Ambasadorkami pokazu były Basia Starecka, Martyna Kaczmarek, Izabela Zabielska.
„Moje osobiste przemyślenie jest takie, że kolekcje by Jackob rozwinęły się na przestrzeni lat, tak że obecnie trudno nawet zauważyć, że powstały z materiałów z drugiej ręki. Moja pierwsza kolekcja była lekko thrashowa, kolorowa. Obecne projekty wciąż wykonywane są w idei przetwarzania, ale na pierwszy rzut oka nie widać, że powstały z materiałów oddanych do sortowni. Wielu gości mojego pokazu nie miało pojęcia, że projekty niosą za sobą taką misję. Cieszy mnie też, że upcycling może być pokazywany jako równoprawna kolekcja, nie jest już jedynie marginesem mody.” – mówił po pokazie projektant.
Mamy nadzieję, że Berliński Tydzień Mody 2024 okaże się przełomowy w karierze Jackoba, a jego obecność na tym wydarzeniu to kolejny kamień milowy w rozwoju krajowej sceny projektantów upcyclingowych. Cieszy nas, gdy polskie kolekcje nie tylko zdobywają uznanie za granicą, ale również ukazują, że Polska może być świadomym liderem w zrównoważonym podejściu do mody. Wtórpol zawsze z dumą i radością wspiera inicjatywy, które nie tylko inspirują, ale także przekształcają świat mody na lepsze. Berliński Tydzień Mody 2024 pozostanie dla nas z pewnością niezapomnianym wydarzeniem.