Berlin Fashion Week: święto europejskiej mody z polskim akcentem
Fashion Weeks, czyli Tygodnie Mody, to wydarzenia pilnie śledzone w kalendarzach branży i wszystkich miłośników mody. Choć pokazy odbywają się obecnie już w 36 krajach, to jednym z najważniejszych punktów na mapie mody w Europie jest Berlin Fashion Week, czyli Berliński Tydzień Mody. Choć nie należy on do wielkiej czwórki, na które składają się tygodnie mody z Nowego Jorku, Londynu, Mediolanu i Paryża, to z pewnością zasługuje on na uwagę, nie tylko dlatego, że jest to tydzień mody najbliższy Polsce geograficznie.
Nie zapominajmy, że Berlin jest stolicą niemieckiej mody, a Niemcy, choć w pierwszej chwili nie kojarzą się może z modą, mogą poszczycić się projektantami takimi jak Karl Lagerfeld, Rudolph Moshammer czy Philipp Plein, który choć budzi wiele kontrowersji, nie sposób odmówić mu sprzedażowego sukcesu. Miasto, znane z postępowości, młodzieżowych subkultur, barwnych trendów i unikalnej sceny klubowej, stało się synonimem innowacji i artystycznej ekspresji. Berliński tydzień mody jest uważnie obserwowany przez branżę fashion także dlatego, że to właśnie tam polscy projektanci i marki goszczą najczęściej. Dla Wtórpolu istotne jest także zaangażowanie organizatorów BFW w kwestię społecznej i środowiskowej odpowiedzialności branży fashion.
Polska Moda na Berlińskim Tygodniu Mody
Polska moda zagościła w Berlinie już kilka razy, w 2014 roku pod hasłem „Design. Made in Poland” swoje projekty pokazywał min. Mariusz Przybylski i Joanna Hawrot, pięć lat później, bo w 2019 polskie marki jak Orska czy Nago podbijały Berlin pod hasłem Wear Polish, zwracając uwagę na zrównoważony rozwój i innowacje. I tym razem nie zabraknie polskiego akcentu. Berliński Tydzień Mody nie tylko podąża za światowymi trendami, ale również staje się miejscem, gdzie polska moda etyczna zdobywa zasłużone uznanie. W ramach jednego z eventów towarzyszących, SATISFASHION BERLIN, obejrzeć będzie można prace polskich projektantów i marek, takich jak JACKOB BUCZYNSKI, który zaprezentuje kolekcję jackobbuczynski x Wtórpol, NATALIA SLIZOWSKA, KLAUDIA MARKIEWICZ, Odzieżowe Pole oraz Monika Gruber.
Projektant na berlińskim wybiegu pokaże zupełnie nowe, jeszcze nigdzie nie prezentowane kreacje, ponownie wszystkie zostały uszyte z materiałów dostarczonych z sortowni Wtórpol. To już 3 wspólna kolekcja ubrań. Pierwszy pokaz odbył się w halach magazynowych skarżyskiej sortowni, drugi podczas wydarzeń towarzyszących Nowojorskiemu tygodniu mody, teraz czas na Berlin. Kolekcja Buczyńskiego to ekscytujące połączenie kreatywności i zrównoważonej mody, stworzonej z drugoobiegowych tekstyliów. Inspirując się dzikim zachodem, kowbojskim vibe’em. Zobaczymy ubrania uszyte ze skóry, dżinsu ale nie zabraknie też charakterystycznych cekinów.
Cieszymy się, że zapewniając Jackobowi Buczyńskiemu materiał do jego projektów, możemy stać się częścią tego wydarzenia, tak mocno stawiającego na wartości, które są naszą codzienną misją. Szczegółowy program Berlińskiego Tygodnia Mody dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej: www.FashionWeek.Berlin
Berliński Tydzień Mody w pigułce.
Berliński Tydzień Mody, to jeden z młodszych fashion weeków, organizowany jest bowiem od 2007, dwa razy do roku – zimą i latem. Choć jest jednym z najmłodszych tygodni mody, to zyskał uznanie na świecie, zagospodarowując niszę wydarzenia skupionego wokół innowacji, nowych trendów, inkluzywności a nierzadko także ekstrawagancji oraz śmiałych i kontrowersyjnych projektów. Nie bez znaczenia jest również prestiżowa lokalizacja, od lipca 2011 roku, wydarzenie gromadzi modowych pasjonatów min. w bezpośredniej okolicy Bramy Brandenburskiej. Berliński Tydzień Mody 2024 odbędzie się od 4 do 8 lutego.
Wydarzenie będzie miało miejsce w różnych lokalizacjach w całym Berlinie, w tym w Station Berlin, Kronprinzenpalais, Verti Music Hall, Alte Münze i innych miejscach.. Głównym sponsorem Berlińskiego Tygodnia Mody jest Mercedes-Benz, który przed laty przyczynił się do światowego sukcesu tygodnia mody w Nowym Jorku. W roku 2024 hasło tygodnia mody jasno wskazuje kierunek, jaki zamierzają przyjąć jego organizatorzy: „THE RESPONSIBLE MOVEMENT OF FREEDOM, INCLUSION AND CREATIVITY”.
Wokół Tygodnia Mody
Wydarzenia towarzyszące to istotny element Fashion Weeków – BFW to oferuje cały wachlarz bardzo różnorodnych doświadczeń, nie tylko pokazy mody na wybiegach, ale też wystawy, instalacje, konferencje i ekskluzywne eventy. Targi, takie jak BREAD & BUTTER, Premium Fair czy Ethical Fashion Show, to istotny element Berlińskiego Tygodnia Mody.
Jednym z nich jest targ BeyondFashionBerlin, skupiający się na zrównoważonym podejściu do mody, wydarzenia organizowane cykliczne mają za zadanie prezentować odpowiedzialne podejście jako postawę, a nie przejściowy trend. Jest to ukłon w stronę rosnącego znaczenia zrównoważoności w branży modowej. Ale to wieczorne wydarzenie klubowe, StyleNite, organizowane przez projektanta Michaela Michalsky’ego, przyciąga uwagę. Wydarzenie to nie tylko prezentuje modę, ale łączy ją z różnymi dziedzinami sztuki. Wśród uczestników StyleNite znaleźli się artyści tacy jak Lady Gaga, HURTS czy Icona Pop.