Co to znaczy być świadomym konsumentem?
Zrównoważona moda zyskuje na znaczeniu. Co drugi polski konsument wskazuje, że ważne jest dla niego, aby marka modowa była etyczna i dbała o środowisko – tak wynika z raportu Brand Purpose Rynek Mody 2023 przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że nie tylko wymagamy od innych, ale też od siebie. 56% badanych przyznaje, że zmieniło swoje zwyczaje konsumenckie ze względu na środowisko oraz klimat. Robiąc zakupy, patrzymy już nie tylko na wygląd ubrań i metki z ceną, ale też na wartości i działania, które stoją za daną marką. Bierzemy także pod uwagę konsekwencje naszych wyborów – dlatego coraz więcej osób decyduje się na odzież z drugiej ręki. Co jeszcze ma dla nas znaczenie? Przyjrzyjmy się zebranym danym.
Oczekiwania klientów – co jest dla nas ważne?
Ekologia, troska o klimat, ograniczanie produkcji śmieci, etyczne podejście do prowadzenia biznesu producentów odzieży czy dobre warunki pracownicze – to kwestie, na które coraz częściej zwracamy uwagę. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę zatrważające statystyki, na przykład w zakresie zużycia wody – branża tekstylna wykorzystuje jej rocznie aż 93 mld metrów sześciennych, czyli więcej niż sektor spożywczy. Dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych “kulisami” biznesów. Oczekujemy, że misja marki będzie czymś więcej niż tylko narzędziem marketingowym. Z raportu wynika wręcz, że jesteśmy skłonni zapłacić wyższą kwotę za produkty i usługi firm zaangażowanych w wywieranie pozytywnego wpływu społecznego – tak odpowiedziało 64% ankietowanych. Jak to weryfikujemy? Blisko połowa badanych patrzy na certyfikaty zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przykładamy wagę także m.in. do transparentności, autentyczności i inkluzywności. To trendy kulturowe, które już kształtują branżę modową i będą coraz mocniej na nią oddziaływać.
Młodzi i świadomi
Do 2040 r. Pokolenia Z (1995-2009) i Alpha (2010-2025) będą stanowić 41% globalnej populacji, przynosząc ze sobą nowy zbiór wartości. Jako konsumenci są bardzo dobrze poinformowani, analizują deklaracje marek i wybierają te, z których podejściem mogą się utożsamić. Wiedzę w tym zakresie czerpią głównie z mediów społecznościowych (37%). Ponad 30% z nich deklaruje, że unika kupowania fast fashion, a ponad 20%, że zamierza to zrobić.
Odzież z drugiej ręki
Naprzeciw tym potrzebom wychodzą sklepy i platformy z odzieżą używaną. Dzięki szerokiej ofercie, dobrej jakości produktów i korzystnym cenom stale zyskują zwolenników. To powód dla którego na mapie Polski wciąż przybywa second handów TekStylowo. Naszej firmie przyświeca cel maksymalnego wydłużenia cyklu życia ubrań i promowania filozofii, jaką jest moda zrównoważona. Jak się okazuje, sprzyjają temu motywacje klientów do zakupów, ponieważ z badania wynika, że wcale nie są to zmieniające się trendy modowe czy reklama. Kluczowe jest dla nas dopasowanie rzeczy do własnego stylu, wysoka jakość produktu, marka i naturalność materiału – zarówno przy kupowaniu rzeczy fabrycznie nowych, jak i tych z drugiego obiegu. 50% konsumentów jest skłonnych do wyrzeczeń, aby kupić coś bardziej odpowiedzialnego i zrównoważonego. Wiele osób zapewnia także, że kieruje się minimalizmem. To pozytywne informacje!
Kierunek zmian
Choć na rynku mody widać zmiany w dobrym kierunku, wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia. 33% polskich konsumentów uważa, że branża modowa ma ogromny, negatywny wpływ na środowisko i dobrostan ludzi. Jakie są oczekiwania klientów? 83% sądzi, że firmy powinny robić więcej, aby rozwiązać problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Praca do wykonania jest zarówno po stronie marek, jak i klientów w zakresie edukacji i budowania świadomości społecznej. Mimo to cieszy fakt, że aż 61% badanych wyraża chęć takiego dostosowania swoich preferencji zakupowych, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu nam wszystkim będzie żyło się lepiej.
Jak być świadomym konsumentem?
Choć brzmi to obiecująco, pojawia się pytanie: jak to zrobić? Nasza rada – małymi krokami. Przede wszystkim, jako klienci, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Warto zastanowić się, czy te nowe jeansy lub kolejna para butów rzeczywiście są nam potrzebne. Wybierajmy rzeczy, które posłużą nam na długo – z dobrej jakości materiałów, wykonane z dbałością o szczegóły. Czytajmy metki, zwracając uwagę na skład i pochodzenie odzieży. Poszukiwania potrzebnego elementu garderoby zacznijmy od second handów, lub internetowych platform na których dostępne są rzeczy z drugiej reki. Jeśli decydujemy się na zakupy nowych ubrań, wybierajmy marki, którym dobro planety nie jest obojętne.