Metafory Pamięci -projekt upcyclingowy Wtórpol i ASP Warszawa

Metafory Pamięci to kolejny projekt upcycling realizowany przez sortownią Wtórpol. Tym razem partnerem projektu jest Katedrą Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
W ramach projektu badawczo-artystycznego pod tytułem „Upcycling -metafory pamięci” młodzi projektanci – studenci kierunku Projektowanie Odzieży warszawskiej ASP zostaną skonfrontowani z realiami zalewu świata przez niepotrzebne tekstylia i naocznie przekonają się o tym, ile ubrań wyrzucają Polacy i co się z tymi rzeczami dzieje potem, uzyskają też u źródła informacje o tym, jak praktycznie projektować modę tak, aby ograniczać jej negatywny wpływ na środowisko. Zderzenie z ogromem zjawiska ma być dla nich również bodźcem do artystycznej kreacji.
Wizyta w sortowni
Punktem wyjścia do projektu będzie wizyta studentów i wykładowców w największej w naszej części Europy sortowni odzieży używanej. Będzie to doskonała okazja do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń na tamta współczesnej mody z wykładowcami i studentami. Zebrane podczas wizyty doświadczenia i wiedza związana z problematyka tekstyliów w Polsce, pozwolą dać obraz jaki potencjał jest ukryty w niepotrzebnych ubraniach oraz będą pomocne w szukaniu inspiracji do kolejnego etapu zadania. W tym miejscu młodzi projektanci wybiorą również ubrania i tkaniny, które później posłużą do stworzenia własnych projektów artystycznych.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone również warsztaty twórcze z zakresu teorii mody i sztuki poświęcone metaforom pamięci i ich obecności w działaniach artystycznych i obiektach sztuki wizualnej, w ramach zajęć, poprzez wywiady socjologiczne poświęcone wspomnieniom związanym z konkretnymi wybranymi formami ubrań studenci badają, w jaki sposób w formach ubrań, mody zapisana może być pamięć zbiorowa.
Wystawa prac
Jako zwieńczenie kilkumiesięcznego projektu studenci, wykorzystując metody upcyclingu i recyklingu stworzą sylwetki modowe lub obiekty codziennego użytku. Materiałem pracy studentów będą rzeczy znalezione w sortowni, posiadające swoje własne opowieści. Studenci wsłuchując się w historię ubrań znalezionych, wsłuchując się tkaninę, z której zostały uszyte i formę ubrania, konfrontując się z własną wyobraźnią, będą tworzyć własną wypowiedź artystyczną. Ich projekty będzie można obejrzeć w formie wystawy performatywnej w przestrzeni Biura Wystaw, galerii Fundacji Sztuki Nowoczesnej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Z całości projektu powstanie również film, zrealizowany przez artystkę Kingę Kiełczyńską.
Prowadzącymi projekt po stronie ASP będą znani w świecie polskiej mody pracownicy naukowi ASP dr Janusz Noniewicz – krytyk i teoretyk mody, kierownik Katedry Mody ASP i dr Magdalena Komar – projektantka tkanin, wykładowczyni Katedry Mody ASP
Upcycling – to przyszłość mody
Upcycling jest coraz bardziej widoczny w branży modowej, gdzie artyści i projektanci chętnie pokazują swoje nowe kolekcje stworzone z przerobionych rzeczy. Materiały potrzebne do tego procesu twórczego projektanci pozyskują z różnych źródeł. Jednym z nich są second-handy oraz platformy, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać niepotrzebne im ubrania. Doskonałym przykładem na atrakcyjność takich ubrań jest kolekcja Buczyński x Wtorpol stworzona z ubrań pochodzących z naszej sortowni. Projektant Jackob Buczyński nadał im zupełnie nową formę i użyteczność. 20 wyjątkowych upcyclingowych sylwetek zostało zaprezentowanych podczas pokazu, który odbył się w scenerii sortowniczych magazynów. Jego projekty cieszą się ogromną popularnością, a to co oznacza ogromne możliwości dla nowych adeptów projektowania ubrań.