Paliwo alternatywne – ekologiczny zamiennik węgla - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Paliwo alternatywne – ekologiczny zamiennik węgla

Paliwa, będące źródłem energii, do niedawna pochodziły wyłącznie z natury. Pierwsze było drewno, dające ciepło i światło. Następnie ludzkość sięgnęła do kopalin. Węgiel, torf ropa naftowa, w końcu gaz ziemny, do dziś są wykorzystywane w tym samym celu. Współcześnie coraz częściej wykorzystywane są paliwa alternatywne. Od olei i innych substancji pochodzenia roślinnego, po źródła energii pochodzące z odpadów. Te ostatnie są szczególnie ważne. Ich wytwarzanie i użytkowanie pozwala zaoszczędzić naturalne zasoby Ziemi, a jednocześnie ograniczyć ilość magazynowanych śmieci.

Jak wskazują naukowe dane, tekstylia stanowią coraz większy procent wytwarzanych przez ludzi odpadów. A są doskonałym surowcem do produkcji paliwa alternatywnego. Odzież, której nie da się wykorzystać w inny sposób, z powodzeniem  może być użytkowana właśnie w ten sposób.

Firma Wtórpol jest wytwórcą paliwa alternatywnego (międzynarodowe oznaczenie – RDF) na duża skalę. Do jego produkcji wykorzystywane są najbardziej zniszczone ubrania. Po  ich przetworzeniu, warto podkreślić – wyłącznie mechanicznym, bez stosowania chemicznych dodatków, powstaje wysokokaloryczne paliwo o parametrach określonych przez restrykcyjne w tym względzie, unijne i krajowe prawo. Zastępuje węgiel i mazut i jest znacznie tańsze.  Paliwo pochodzące z naszej instalacji charakteryzuje wysoka jakość, doceniana przez odbiorców. Dostarczamy je do cementowni oraz innych zakładów produkcyjnych, przystosowanych do wykorzystywania we własnych procesach paliwa RDF.

Paliwo wytwarzane z tekstyliów nie jest stosowane w gospodarstwach domowych. Do jego używania niezbędne są nowoczesne technologie, dzięki którym spalanie RDF odbywa się z korzyścią dla ludzi i gospodarki, a bez szkody dla środowiska naturalnego.

 

 

 

 

 

Wcześniejsze wpisy

22 października 2021
sklepy

Lubartów Nowy sklep Tekstylowo

21 października 2021

Recykling – konieczny od zaraz

18 października 2021
Wydarzenia

Wypożyczalnia internetowa Eco Textil – 2000 rodzin skorzystało z pomocy!

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję