Postanowienia Noworoczne- ubrania
Początek roku to tradycyjnie czas, w którym rośnie motywacja do różnych działań, co z kolei przekłada się na liczne postanowienia. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, jakie mogą być postanowienia noworoczne – podpowiadamy kilka dobrych nawyków związanych z ubraniami. Warto wprowadzić je na stałe do naszego otoczenia, zyskamy nie tylko my ale i nasza planeta.
1. Porządki
Częstym elementem, należącym do postanowień noworocznych wielu z nas są generalne porządki w szafie. Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów jest przeciąganie pozbycia się z garderoby niektórych elementów. Często dzieje się to ze względu na sentyment, jaki związany jest z danym przedmiotem, nierzadko jednak chodzi także o zwykłą chęć posiadania i tak zwanego chomikowania, Wszyscy jesteśmy ludźmi, posiadającymi swoje słabości. Jeśli do jednej z nich należy problem z oddaniem, bądź sprzedażą niemodnego sweterka, który nie był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem już od kilku lat – musimy podjąć drastyczne kroki, początek roku jest dobrym czasem aby się z nimi uporać. Proponujemy bardzo prosta selekcję na dwie grupy „lubię to-zostaje ze mną” i „tego już nie potrzebuję”. Zapewne pojawi się tu pytania co zrobić z rzeczami które nie nosze ale szkoda je wyrzuć bo mogę się jeszcze przydać. Strzeż się „przydasiów”.
To właśnie w szafach z ubraniami najczęściej gromadzimy i przechowujemy latami mnóstwo rzeczy. Powody są różne „lubię te sukienkę” „jak schudnę to spodnie będą idealne” lub „może się kiedyś przyda”. „Przydasie” to ubrania lub rzeczy, które nam się podobają, ale z jakiejś przyczyny nie pasują do żadnej okazji lub są używane od „specjalnej okazji”. Zazwyczaj szkoda nam zamarynować ich potencjału i przechowuje je latami mając nadzieje, że kiedyś je założymy. A teraz wyobraźmy sobie, że pozbywamy się wszystkich PRZYDASI-ów. Jaki jest efekt? Prawdopodobnie mamy więcej miejsca i oczyszczoną przestrzeń wokół. Jeśli przez lata nie gromadziliśmy te rzeczy prawdopodobieństwo, że będzie ich brakować jest znikome.
Jest na to rozwiązania.. zgromadź wszystkie takie rzeczy w jednym pudełku jeśli po 2-3 miesiącach nadal ich nie założysz. Dobrym pomysłem jest również segregacja sezonowa Dzięki tej metodzie, możliwe jest zaoszczędzenie czasu podczas wybierania strojów, a także świadomość posiadania w szafie ubrań na różne okazje, czy sezony.
2. Dobre praktyki na zakupach
Sezonowe wyprzedaże to duży test na wytrwanie w noworocznych postanowieniach wiązanych z organizacją szafy. Nie ma nic złego w korzystaniu z okazji cenowych , pod warunkiem że kupujemy to co jest nam naprawdę potrzebne. Warto pamiętać, że prawdziwe koszty ubrań to nie jest cena widoczna na metce. Pamiętajmy że za produkcja ubrań stoją ogromne koszty środowiskowe, często nieetyczne warunki pracy, krótki cykl życia ubrań i związane z tym problemy zagospodarowania odpadu tekstylnego.
Jak zatem kupować, by nie zwariować? Odpowiedz jest prosta- planuj zakupy. Nieśmiertelna „lista” rzeczy których nam brakuje albo które wymagają wymiany to rozwiązanie proste i bardzo skuteczne. Będąc na zakupach zwracaj uwagę na pozycje z listy- niech takie zakupy będą priorytetem. Drugim ważnym kryterium wyboru na zakupach powinna być jakość. Bluzka czy sweter, której cykl życia zakończy się po pierwszym czy drugim praniu to żadna inwestycja – tylko stracony czas i nerwy.
Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Kupując ubrania postaw na ponadczasowy styl, lub swój indywidualny styl ( jeśli już go odkryłaś). Rzeczy ekstrawaganckie, w fantazyjnych kolorach niech będą dodatkiem do twojej garderoby.
3. Drugi obieg- pierwszym wyborem
Świetnym pomysłem na rozpoczęcie drugoobiegowej przygody jest sprawdzanie przed zakupem nowej rzeczy czy nie jest dostępna w drugim obiegu. Wiele platform oferujących sprzedaż ubrań z drugiej ręki ma szczegółowe flirty wyszukiwań, dzięki czemu możemy w łatwy sposób czy dane ubranie jest tam dostępne. Nierzadko można w ten sposób upolować ubrania nowe, a nawet z fabrycznymi metkami.
Metka ze składem ubrania, nie metka z logo popularnej marki. Kaszmir, jedwab, wełna to materiały na które warto zwracać uwagę, dobrej jakości materiał można bez problemy wyczuć w dłoniach. Żelazna zasada odpowiedzialnych konsumentów brzmi „nie kupuję tylko dlatego, że jest tanio… może kiedyś się przyda”. Zagrożenie „przydasiami” obowiązuje na wyprzedzeniowych zakupach jak i w lumpeksach.
O zaletach kupowania w drugim obiegu pisaliśmy nie raz. Warto jednak pamiętać, że to nie zawsze jest miłość od pierwszego wejrzenia. Czasem potrzeba odrobinę czasu, doświadczenia , czy rozeznania w lokalnych sklepach ( listę wszystkich naszych sklepów second hand TekStylowo znajdziesz tu ). Cierpliwość jednak bardzo się opłaca. To właśnie w takich sklepach można upolować prawdziwe okazje.