REWEAR: SORTING FOR CIRCULARITY
Nowa edycja projektu badawczego wystartowała 18 STYCZNIA 2024. Już po raz drugi Wtórpol bierze udział w światowym projekcie wspierającym obieg zamknięty w branży odzieżowej.
Wspólnie z partnerami z branży odzieżowej i sortowniczej fundacja Fashion For Good otwiera kolejny projekt badawczy. Tym razem ma on na celu przetestowanie systemu zautomatyzowanego sortowania tekstyliów, w oparciu o technologię AI (sztucznej inteligencji) i uczenie maszynowe. Przez półtora roku wspólnie będziemy sprawdzać, w jaki sposób możemy wykorzystać nowe technologie w procesie sortowania odzieży dla celów związanych z powtórnym wprowadzeniem jej do obiegu. Dzięki inicjatywie Sorting for Circularity oraz cyklicznie wydawanym raportom Fashion For Good zyskujemy cenną wiedzę o tym, jak przekazywanie używanej odzieży do odsprzedaży wspiera budowę obiegu zamkniętego, w odpowiedzi na wyzwania związane z gospodarką odpadami w regionach o największym zużyciu (w tym w Europie).
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, często zapominamy, że tekstylia to produkty WIELOKROTNEGO użytku. W związku z tym przedwcześnie trafiają one do koszy na śmieci, na wysypiska, lub co gorsza, na nielegalne składowiska. Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany legislacyjne w UE, liczba zbieranych tekstyliów przeznaczonych do sortowania będzie wzrastała a zapewnienie efektywnej gospodarki używaną odzieżą będzie stanowiło coraz większe wyzwanie, zarówno dla producentów, jak i dla branży sortowniczej oraz dla ustawodawców.
Wystarczy wspomnieć, że w najbliższym czasie planowane jest wdrożenie kilku istotnych unijnych rozporządzeń, min. przepisów o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ang. Extended Producer Responsibility – EPR) nakładających obowiązek rozliczania się z wprowadzanej na rynek odzieży, z uwzględnieniem kosztów środowiskowych generowanych na każdym etapie cyklu życia każdej sztuki, a także Rozporządzenie w Sprawie Przemieszczania Odpadów, nakładające surowsze restrykcje na eksport tekstyliów poza granice UE. W świetle tych zmian potrzeba kompleksowych rozwiązań staje się coraz pilniejsza.
W projekcie biorą udział doskonale znane wszytkim marki odzieżowe takie jak adidas, Bonprix, C&A, Levi Strauss, czy Zalando. Prace badawcze będą prowadzone w największych europejskich sortowania odzieży używanej obok Wtórpolu Erdotex, ModaRe i Humana People to People Baltic
Liczymy, że wyniki projektu badawczego ułatwią zarówno sortownikom jak i markom odzieżowym wypełnianie rozporządzeń unijnych oraz upłynnienie przepływu tekstyliów tak, aby wykorzystać je w pełnym potencjale użytkowania.
Więcej informacji o projekcie można przeczytać na stronie Fashion For Good