Ślady Pamięci – zapraszamy na wystawę
Prace nad naszym projektem “Ślady Pamięci” realizowanym wspólnie z Katedrą Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie już na finiszu!
Studenci wprowadzają ostatnie poprawki do swoich prac, a Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej przygotowuje biuro wystaw do otwarcia wystawy. Podczas wernisażu oraz przez cały lipce pokazane zostaną prace powstałe w ramach projektu badawczo-artystycznego prowadzonego przez dr Magdalenę Komar i dr Janusza Noniewicza. Ich autorkami i autorami są studentki i studenci: Maria Antonina Bętkowska, Julia Bienias, Kalina Dorożyńska, Victoria Fiedler, Maja Faszczewska, Beniamin Janowski, Kamil Kmieć, Róża Kołodziejska, Maryna Kowalczuk, Jakub Pieńkowski, Konrad Sumera, Mateusz Tomczak i Maryia Tratsiakova. Podczas otwarcia wystawy można będzie obejrzeć także dokumentację filmową przygotowaną przez artystkę Kingę Kiełczyńską.
Ślady pamięci czyli ubrań życie po życiu
Naszym celem było zwrócenie uwagi przyszłych projektantów oraz całej branży fashion na problem zalewu świata przez niewyobrażalne ilości ubrań, które coraz szybciej przestają nam służyć. Nadprodukcja w biznesie modowym jest ogromna, a my nie dostrzegamy zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Rewolucję w myśleniu mogą przeprowadzić młodzi ludzie, którzy widzą potrzebę zmian. Moda musi w końcu na serio zająć się problemem niechcianych tekstyliów i potrzeby radykalnych zmian na tym polu. Bo idzie o przyszłość nas wszystkich i przyszłych pokoleń.
Problemem zalewu ubraniami i nagłośnieniem konieczności zwrócenia się ku obiegowi zamkniętemu postanowiliśmy zainteresować studentów. Chcieliśmy pokazać przyszłym projektantom mody, jaki potencjał kryje się w używanych ubraniach i jak wdzięczny materiał mogą one stanowić. Dlatego właśnie zwróciliśmy się do Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czyli do przyszłych projektantek i projektantów. Tak zrodził się pomysł projektu “Ślady Pamięci. Ubrań życie po życiu.” realizowany przez Katedrę Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie we współpracy z sortownią odzieży używanej Wtórpol i Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej.
Punktem wyjścia do projektu stała się wizyta studentów i wykładowców w naszej sortowni odzieży, gdzie codziennie ratujemy 350 ton ubrań, właśnie po to, by dać im drugie życie. Jak mogli przekonać się studenci, większość odzieży może wrócić do obiegu – jeśli nie do dalszego użytkowania, to choćby w formie czyściwa przemysłowego, lub paliwa alternatywnego, które może zastępować np. węgiel. Podczas wizyty zetknęli się nie tylko ze skalą zjawiska, mieli też okazję stanąć przy taśmie sortowniczej i wykonywać pracę, którą każdego dnia wykonują setki osób, po to, by stawić czoła zalewowi zbędnych ubrań.
Dla młodych projektantów była to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się temu, jak tak naprawdę wygląda problematyka niepotrzebnych tekstyliów w Polsce. Zaskoczeniem była nie tylko ilość wyrzucanej przez Polaków odzieży, ale także jej jakość – do sortowni trafia mnóstwo ubrań w świetnym stanie, czasem nawet nowych, z metkami, które mogą posłużyć kolejnym osobom. Bogatsi o to doświadczenie wrócili do swoich pracowni na ASP, by kontynuować realizację projektu pod okiem wykładowców. Już w tym miesiącu obejrzymy ich rezultaty. w ramach projektu na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie stanął także jeden z pojemników na odzież Wtórpol, jednak, jak wszystko w tym projekcie, nie był to nasz zwyczajny kontener. By przyciągnąć uwagę przechodniów i wpisać się w artystyczną atmosferę, która panuje na uczelni, został specjalnie ozdobiony przez graficzkę i wykładowczynię ASP – Dominikę Wirkowską – Raczkowską
Warto przyjrzeć się pracom studentek i studentów Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy stworzyli swoje modowe projekty na bazie ubrań znalezionych w naszej sortowni!
“Każdy przedstawiony na wystawie artefakt powstał także dzięki pracy z osobistą pamięcią artystów, bo dotyczy ich przeżyć i wspomnień. Prace opowiadają o trudnych relacjach z rodzicami, tęsknocie za dzieciństwem czy młodzieńczych fascynacjach. To dowodzi ludzkiej potrzeby poszukiwania tematów na “sztukę” w sobie”. – można przeczytać w folderze wystawy.
Młodym artystkom i artystom udało się z rzeczy, które miały swoje wcześniejsze życie i swoje konkretne przeznaczenie stworzyć coś zupełnie nowego, tym samym pokazując, że tkanina otwiera nieskończone możliwości kreacji.
“Może kibicowskie szaliki uszyte na nowo stworzą kolejną opowieść, tym razem jednak, pozbawioną przemocy, a sukienka, hołd dla Amy, posłuży innej artystce na scenie. Może ta wystawa sprawi, że zamiast wyrzucić na śmietnik całkiem nowy płaszcz pomyślą Państwo, że warto, aby dał ciepło komuś innemu.”
Na wystawę zapraszamy od 23 czerwca do 4 sierpnia 2023 Biuro Wystaw Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Ślady pamięci. Ubrań życie po życiu
PIĄTEK, 23 CZERWCA 2023 O 18:00 – 22:00
Krakowskie Przedmieście 16/18, 00-325 Warszawa