Ubrania traktujemy jednorazowo i powierzchownie.
Niestety zalewa nas fala, a w zasadzie można tu już mówić o oceanie niepotrzebnych ubrań. Statystyczny Europejczyk co roku kupuje 26 kg nowych ubrań, a 11 kg się pozbywa. Niestety niewielka część tych ubrań trafia do drugiego obiegu, a to może świadczyć o tym, że zdecydowana większość niepotrzebnych ubrań, które bardzo często kupowaliśmy pod wpływem emocji, trafi na wysypisko śmieci. Tam jej los jest tylko jeden – będzie powolnie rozkładała się setki lat – mówi agencji Newseria Biznes Monika Lipnicka.
Zachęcamy do wysłuchania całego materiału, ponieważ jak podaje McKinsey, konsumenci szybkiej mody traktują najtańszą odzież jako niemal jednorazową i wyrzucają ją po zaledwie siedmiu założeniach. Każdego roku na całym świecie konsumenci tracą do 460 mld dol., wyrzucając ubrania, które mogliby dalej nosić.
Zakupy pod wpływem emocji zdarzają się niemal wszystkim, moda się zmienia. Co dalej? Jak wyrzucać ubrania, by nie szkodzić środowisku i nie dopłacać?
Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów pozbycia się nadmiaru ubrań jest oddanie ich do powszechnie dostępnych kontenerów na odzież używaną. Możemy tam wrzucić zarówno ubrania, jak i inne wyroby tekstylne np. pościele, zabawki, buty (należy pamiętać o ich połączeniu np. trzeba związać je razem).
Kontenery na odzież używaną, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone na ubrania – zarówno te w dobrym, jak i w gorszym stanie. Należy jednak podkreślić, że kontenery służą przede wszystkim do zbiórki odzieży niezniszczonej, ponieważ tylko taka w niezmienionej formie może trafić do drugiego obiegu w second handach i zyskać nowe życie. Odzież gorszej jakości, której nie da się inaczej wykorzystać, jest poddawana recyklingowi. Z wełnianych swetrów powstają dywany, z bawełny produkowane jest czyściwo fabryczne. Inne materiały, po odzyskaniu elementów metalowych, przetwarzane są na paliwo alternatywne, będące bardziej ekologiczną alternatywą dla węgla.
Niepotrzebne ubrania możemy oddać do organizacji charytatywnej, wymienić się z przyjaciółmi czy najbliższymi lub sprzedać na platformie internetowej. Zaproponowane rozwiązania z jednej strony pozwalają na pozbycie się niechcianych ubrań, a z drugiej – na postępowanie w sposób ekologiczny, w trosce o środowisko. Każde z nich różni się od siebie czasem poświęconym na przygotowanie odzieży i dostępnością danego rozwiązania, ale przy odrobinie chęci – wszystkie pozwalają zapewnić naszym ubraniom drugie życie, przy jednoczesnym zredukowaniu liczby wytworzonych przez nas śmieci.