Ula Pedantula w sortowni Wtórpolu!
Ula Chincz – autorka cieszących się ogromną popularnością bloga oraz kanału YouTube Ula Pedantula, gdzie dzieli się z milionami Polaków swoją wiedzą na temat organizacji przestrzeni domowej – odwiedziła naszą sortownię w Skarżysku-Kamiennej. Z tej wizyty powstał niezwykle ciekawy i edukacyjny materiał, informujący o tym, jaka jest droga rzeczy oddawanych do kontenerów oznaczonych logiem PCK i Fundacji Eco Textil.
Oddawanie niepotrzebnych ubrań – temat ważny dla środowiska i porządku domowego
Wokół działań prowadzonych przez Ulę wytworzyła się wspaniała społeczność osób zainteresowanych sprytnymi sposobami na organizację domowej przestrzeni, mądrym planowaniem swoich aktywności, ale także odpowiednim zarządzaniem rzeczami wokół siebie, w trosce o środowisko.
Kwestie te są równie ważne dla Wtórpolu, co więcej – w ten wątek wpisuje się idealnie to, co należy zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, które wypełniają – czasem po brzegi – nasze garderoby.
Decyzja, co zrobimy z tekstyliami, których już nie potrzebujemy ma ogromne znaczenie dla środowiska, a w dalszej konsekwencji – naszego zdrowia. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest wyrzucenie odzieży, butów, czy zabawek do odpadów zmieszanych. Skazujemy je wtedy na wysypisko śmieci, gdzie zalegają latami, często wpływając negatywnie na lokalne środowisko.
Zarówno Wtórpol, jak i Ula Pedantula dążymy do tego samego – edukowania w tematach ważnych społecznie, kształtowania świadomości ekologicznej. Dlatego też Ula podjęła się pokazania, co dzieje się z odzieżą, która trafia do specjalnie oznaczonych kontenerów. Droga, jaką pokonują ubrania jest fascynująca, a całkowite zagospodarowanie przez nas tych rzeczy sprawia, że zyskuje nie tylko środowisko, ale i nasz portfel oraz osoby z niepełnosprawnościami. Ula Pedantula odwiedziła naszą sortownię i wytłumaczyła krok po kroku, jak to możliwe.
3…2…1… Akcja
Ula była pod wrażeniem sprawnego działania całego procesu logistycznego już w momencie pojawienia się w miejscu, gdzie ubrania przyjeżdżają do sortowni i są wypakowywane z ciężarówek na naszym parkingu. Wszystko jest tam dopięte na ostatni guzik i dopasowane dosłownie na centymetry. Ogromne wrażenie sprawiło też samo wejście do sortowni. Ula sama przyznała podczas realizacji nagrania, że wiele już widziała i niełatwo ją zaskoczyć. Nam to się jednak udało :) Ilość sortowanych ubrań (350 ton dziennie), długość taśm (ponad 8 km!) i liczba osób pracujących przy sortowaniu (ponad 500) przeszła jej najśmielsze oczekiwania.
Cała ekipa programu zgodnie uznała też, że każda z gałęzi działalności Wtórpolu zasługuje na osobną wzmiankę. Dlatego zespół Pedantuli spędził w sortowni cały dzień i w nagraniu znalazły się nie tylko informacje dotyczące samego etapu sortowania, ale Ula przekazała wiedzę również na temat eksportu, produkcji paliwa alternatywnego oraz czyściwa.
Ula sama stanęła zarówno przy taśmie sortowniczej, gdzie segregowała poszczególne ubrania – i już po chwili przyznała, że wcale nie jest to takie proste, jak i wzięła udział w procesie metkowania odzieży. Rozmawialiśmy, jakie to trudne, aby w całym gąszczu ubrań wybrać te najbardziej wartościowe. Druga, równie istotna kwestia dotyczy tego, ile dobrej jakościowo, a czasem zupełnie nowej odzieży trafia na drugiego obiegu – wtedy takie rzeczy można znaleźć w second handach za ułamek ich początkowej ceny.
Mamy nadzieję, że wycieczka, w którą wspólnie z Ulą możecie udać się po sortowni, pokaże jak ważne są nasze codzienne decyzje zakupowe i pozwoli oczami wyobraźni zobaczyć, co stałoby się z tą odzieżą, gdyby nie trafiła do kontenerów.
Wierzymy również, że podjęcie ważnego tematu, jakim jest zagospodarowanie niepotrzebnej odzieży przez osobę, która ma zgromadzoną wokół siebie tak dużą społeczność będzie kolejną cegiełką dołożoną do edukacji ekologicznej naszego społeczeństwa. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia odcinka!