Z sortowni odzieży na fashion week
New York Fashion Week jest doskonałym odzwierciedleniem ogólnych trendów podbijających świat, nie tylko mody. Już w trakcie poprzednich edycjach Nowojorskiego Tygodnia Mody jednym z najgorętszych motywów była moda ekologiczna. Projektanci i marki odzieżowe na całym świecie coraz częściej stawiają na zrównoważoną produkcję i ekologiczne tkaniny, aby ograniczyć negatywny wpływ produkcji odzieży na środowisko. Jest to naturalna reakcja na narastający kryzys klimatyczny i rosnące zainteresowanie modą etyczną i ekologiczną. Organizatorzy NYFW także nie mogli przejść obojętnie obok narastającego trendu.
Wielkie domy mody i marki coraz częściej stawiają na elementy upcyclingu (by wspomnieć chociażby pokaz marki Coach, znanej przede wszystkim z wyrobów skórzanych, która w poprzedniej edycji zaprezentowała kilka modeli wykonanych ze skór z drugiej ręki). Warto jednak przypomnieć choćby kilka mniej znanych marek, które przyciągnęły uwagę swoją pasją do upcyclingu i dbałością o planetę.
Jackob Buczynski – upcycling prosto z Polski
W tej edycji Nowojorskiego Tygodnia Mody upcycling reprezentował min. polski projektant, Jackob Buczynski, który do Nowego Jorku trafił między innymi po to, by pokazać światu kolekcję stworzoną z ubrań znalezionych w sortowni Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej. Wszystkie ubrania, które do niej trafiają pochodzą wprost z polskich domów. Jackob Buczyński stawia sobie za cel wydobycie piękna z ubrań, które ktoś inny uznał za niepotrzebne, jednak chcąc, by poszły dalej w świat – wrzucił je do kontenera na używaną odzież.
“Czuję ogromną satysfakcję, dumę i podekscytowanie. – mówi Monika Lipnicka z Wtórpolu.- To pokazuje, że to, co robimy na co dzień ma ogromne znaczenie. Uświadamia, jak wielki potencjał kryje się w pozornie zbędnych ubraniach. Czasem miejscem, w które trafią rzeczy wrzucone do kontenera stojącego gdzieś, na jednym z osiedli, będzie szafa innej osoby, czasem będzie to czyściwo wykorzystywane w przemyśle, a czasem jest to kurtka, która znajdzie się na wybiegu Fashion Weeku w Nowym Jorku!”.
Pokaz odbył się pod parasolem wspólnej inicjatywy Polish Fashion Designers, . 9 września w konsulacie generalnym RP W Nowym Jorku, w fantastycznych wnetrzach Joseph Raphael De Lamar House przy Madison Avenue swoje projekty prezentowali: Jemioł, NAOKO, La..Mu, reinKreacja, MUZA i PtASZEK oraz projektanci: Jackob Buczyński Dawid Tomaszewski, Angelika Józefczyk, Natalia Ślizowska. Wśród wielu gości swoimi wrażeniami podzieliła się Martna Zastawna założycielka marki Wosh Wosh, oraz wielka propagatorka odpowiedzialnej mody. Na swoim kanałach w social media napisała : ” miałam przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jak wrażenia? Przede wszystkim ogromna różnorodność – zarówno kolekcja skierowane do starszych odbiorców (La..Mu), kolekcja stworzona z polskiego lnu (Muza), luksusowa moda zaprezentowana przez Angelikę Józefczuk, Dawid Tomaszewski i JEMIOL jak i kolekcja inspirowana Marią Skłodowską Curie – stworzona przez Natalie Ślizowską, co było mocnym (może zbyt mocnym?) polskim akcentem. Jednakże to co ucieszyło mnie najbardziej to upcyclingowa kolekcja Jakub Buczyński (we współpracy z Wtórpol). Cyrkularność, tym samym weszła na najlepsze, światowe pokazy mody ♻ Sala była pełna gości i mediów, a ja byłam pełna dumy z osiągnięć i poziomu polskie mody. Brawo! „
Jeśli kogokolwiek jeszcze nie przekonują do oddawania ubrań do obiegu wtórnego alarmujące dane dotyczące milionów ton tekstyliów każdego roku trafiających tylko na polskie wysypiska śmieci (recyklingowi poddaje się nie więcej niż 1% odzieży), niech ten niezwykły potencjał stanie się argumentem, by wrzucić zalegające w szafie ubrania do kontenera na odzież używaną. Aby mieć pewność, że nasze rzeczy trafią do drugiego obiegu wystarczy wybrać kontener opatrzony logo PCK lub należącej do Wtórpolu Fundacji Eco Textil, pozwoli to rozstać się z nimi może z nieco mniejszym żalem. Potem możemy sobie tylko wyobrazić, jak fascynujące drugie życie może je czekać!