Z szafy do kontenera, z kontenera do nowej szafy

20 października 2024 roku Fabryka Norblina tętniła życiem za sprawą 3 urodzin tego wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy, gdzie historia miesza się z nowoczesnością. Tym razem z Food Town emanowała twórcza energia, a to za sprawą warsztatów upcyclingowych prowadzonych przez Jackoba Buczyńskiego, cenionego projektanta mody upcyclingowej. Ponad 50 uczestniczek i uczestników miało okazję zanurzyć się w świat kreatywnego przerabiania ubrań, tworząc własne kurtki ozdobione frędzlami, nawiązujące do charakterystycznego stylu projektanta.
Warsztaty zatytułowane „STIR & CREATIVITY” zorganizowano we współpracy z Wtópolem, który dostarczył materiały niezbędne do stworzenia wyjątkowych kurtek. Uczestniczki i uczestnicy mieli do dyspozycji materiały z drugiej ręki, pochodzące z sortowni Wtórpolu, a ściślej z sieci specjalnych kontenerów na używaną odzież rozstawionych w różnych punktach Polski, czyli z polskich domów. Dzięki takiemu podejściu warsztaty łączyły w sobie ideę zrównoważonej mody i kreatywności z działaniem proekologicznym, mającym na celu zmniejszenie odpadów tekstylnych i dawanie drugiego życia ubraniom. Atmosferę wydarzenia podgrzały największe hity z pierwszej dekady XXI wieku, budując klimat w szalonym stylu Y2K, który idealnie wkomponował się w kreatywną aurę warsztatów. Przy długim stole przez trzy godziny powstawały unikatowe kurtki. Uczestniczki i uczestnicy wpadali na szalone pomysły zainspirowani bogactwem różnorodnych materiałów. W ten sposób powstały bardzo różne projekty, niektóre utrzymane w barwach jesieni – rudościach i zgaszonych fioletach, inne w stylu boho, z frędzlami z romantycznych koronek, czy imprezowe kurtki z cekinami. Nie zabrakło także frędzli w letnich kolorach kojarzących się ze stylistyką festiwali. To jasno pokazało, że potencjał upcyclingu jest nieograniczony.
Jackob Buczyński, w trakcie warsztatów krążąc pomiędzy uczestnikami, służąc radą a czasem także pomocną dłonią. Przy stołach toczono też dyskusje na temat możliwości nadawania nowego życia odzieży, która często trafia niestety na śmietnik. Dzięki współpracy z Wtórpolem, każdy z uczestników nie tylko stworzył coś dla siebie, ale nosząc dumnie wykonaną własnoręcznie kurtkę będzie się przyczyniać do podnoszenia świadomości o potrzebie bardziej odpowiedzialnego podejścia do mody. Bo, że pojawią się pytania o źródło tak wyjątkowych ubrań, tego jesteśmy pewni! Warsztaty te były doskonałym przykładem, jak można łączyć kreatywność z ekologią i edukacją, pokazując, że moda nie musi oznaczać nadmiernej konsumpcji, a wręcz przeciwnie – może być odpowiedzialnym i świadomym działaniem na rzecz naszej planety.To wydarzenie stało się dowodem na to, że upcycling to zabawa dla każdego – przerabianie ubrań z drugiego obiegu może być ekscytujące, innowacyjne, a jednocześnie przyjazne środowisku.
Ale nie tylko obecność Jackoba przyciągała uwagę uczestników. Dobrze znany kontener Wtórpolu oczywiście pełnił swą praktyczną funkcję – umożliwiał uczestnikom wrzucenie niepotrzebnych ubrań, które będą ponownie wykorzystane. Jednak tym razem nasz pojemnik nie tylko stanął w centralnym punkcie wydarzenia, ale też wyróżniał się niecodziennym wyglądem. Na tę okazję został on przebrany w specjalnie zaprojektowane „ubranko”, symbolizował ideę drugiego życia ubrań i zachęcał gości do przyłączenia się do akcji zbiórki odzieży.Jego artystyczna oprawa sprawiła, że stał się również symbolem kreatywnego podejścia do mody i świadomego podejmowania decyzji konsumenckich. Ubranie kontenera nawiązywało do stylistyki upcyclingowych projektów, wykonane w technice patchwork, po którą często sięga Jackob, podkreślało, jak wiele wartości może mieć odzież z drugiej ręki. Wybór cekinów również nie był przypadkowy – to często właśnie one symbolizują ubrania kupione na jednorazowe okazje, a jednocześnie jedne z najtrudniejszych do zrecyklingowania.
Niedzielne wydarzenia to idealny przykład łączenia mody i zabawy z ekologią, pokazując, że każda, nawet najmniejsza decyzja – jak oddanie używanych ubrań – może mieć znaczący wpływ na ochronę środowiska. Warsztaty i akcja zbiórki podkreślały, że warto dbać o planetę, a każdy element odzieży może mieć swoją drugą szansę. Często pojawia się pytanie – co tak naprawdę dzieje się z ubraniami trafiającymi do naszych kontenerów: no więc właśnie między innymi TO się z nimi dzieje. Nawet to, czego nie udaje się sprzedać do dalszego noszenia w swej niezmienionej formie dzięki nam wróci na rynek, a czasem może wręcz sprawić komuś wiele radości.