Zanim wrzucisz ubrania do kontenera…
W niemal każdej miejscowości w Polsce znajdziemy specjalne kontenery na niepotrzebne ubrania. Dzięki nim możemy pozbyć się zbędnej odzieży mając przy tym pewność, że nie trafią one na wysypisko śmieci, ale dostaną „drugie życie”. Te w dobrym stanie mają szansę znaleźć kolejnego właściciela i dobrze mu służyć, pozostałe zostaną poddane recyklingowi i wrócą do obiegu gospodarki po przetworzeniu – jako potrzebne w przemyśle czyściwo, surowiec lub wysoko kaloryczne, tanie i ekologiczne paliwo alternatywne. Do pojemników z logo Fundacji Eco Textil lub naszego partnera – Polskiego Czerwonego Krzyża każdego roku Polacy wrzucają 84 miliony kilogramów ubrań. To wyraz troski o przyrodę i dbałości o naturalne zasoby naszej planety. Dziękujemy za to i zachęcamy, by zbędnej odzieży pozbywać się właśnie w ten sposób.
Zdarza się, że wrzucając tekstylia do kontenerów, popełniamy błędy. Ludzka rzecz, ale można ich łatwo uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Na podstawie ponad 30 lat doświadczeń przygotowaliśmy krótki poradnik. Zachęcamy do lektury.
- Sprawdź kieszenie
Warto regularnie robić porządki w szafach. Zwykle mamy w nich sporo „półkowników” – rzeczy, z których od dawna nie korzystaliśmy. Zanim zapakujemy je do foliowego worka, by zawieźć do kontenera, koniecznie sprawdźmy zawartość wszystkich kieszeni w ubraniach i schowków w torebkach. Mogą się w nich znaleźć dokumenty, pieniądze, klucze czy inne wartościowe rzeczy.
- Nie decyduj pod wpływem emocji
Sprzątając w garderobie trzeba być zdecydowanym. „Przydasie” to często najstarsi lokatorzy naszych szuflad i szafek. Warto się z nimi rozstać i dać im „drugie życie”, ale pozbywać się ich nie należy pod wpływem emocji. Pierwsze śpioszki dziecka, sukienka ze studniówki, ulubiony sweter ze studenckich rajdów czy mundur po dziadku pewnie nam już nie posłużą, ale te kilka ubrań o wartości sentymentalnej można zabezpieczyć i zachować „dla potomności”.
- Nie sprzątaj w cudzej szafie
Często źródłem kłopotów, a nawet rodzinnych konfliktów jest robienie porządków w cudzych szafach. Rodzice wyjechali do sanatorium, syn na obóz żeglarski – posprzątamy im wreszcie. Jeszcze nam podziękują… Tego zdecydowanie unikajmy. Warto zachęcać bliskich do pozbywania się niepotrzebnych ubrań, ale metoda faktów dokonanych w tym przypadku nie działa. Z dobrej woli możemy wyrzucić komuś rzecz, do której jest emocjonalnie przywiązana, a bywały przypadki, że w kieszeni znoszonej marynarki dziadek trzymał pieniądze na nowy samochód dla wnuczka…
- Wystarczy chwila nieuwagi
Pojemniki na niepotrzebną odzież często znajdują się w pobliżu szkół czy sklepów. Stajemy przy nich w drodze do pracy, na zakupy czy odwożąc dzieci na lekcje. Wrzucenie do kontenerów worków z ubraniami zajmuje chwilę, więc często się na tym nie skupiamy. Wyjmujemy z bagażnika kolejne reklamówki trzymając w tej samej ręce kluczyki do auta, albo rozmawiamy przez telefon. Chwila nieuwagi i lądują one w pojemniku razem z ubraniami (niestety, to wcale nie tak rzadkie przypadki).
- A jeśli już się stało?
Jeżeli przeczytali Państwo pierwsze cztery punkty, powinno się obyć bez problemów. Jeśli mimo to zdarzy się, że do naszego kontenera trafi coś, co nie powinno się w nim znaleźć, należy jak najszybciej skontaktować się z nami (numery telefonów znajdują się na stronach internetowych firmy Wtórpol i Fundacji Eco Textil). Nie należy z tym zwlekać. Im szybciej dostaniemy informację, tym większa jest szansa na odzyskanie portfela, kluczyków do samochodu czy innych cennych przedmiotów.