Zrównoważona moda- czyli jaka ?
Tegoroczna edycja FashiON! Wrocław Fashion Week obfitowała nie tylko w wyjątkowe pokazy mody zrównoważonej, ale także w inspirujące edukacyjne panele dyskusyjne. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia. Jednym z punktów tegorocznej edycji były debaty eksperckie. Merytoryczny wkład w to wydarzenie miała także Monika Lipnicka, która uczestniczyła w dwóch debatach: „Moda zrównoważona dziś i jutro – co czeka nas w przyszłości” oraz „Recykling mody – jak wygląda przetwarzanie tekstyliów i projektowanie z materiałów z drugiej ręki”. Oba tematy wzbudziły duże zainteresowanie a same rozmowy trwały jeszcze długo poza kulisami głównej sceny. Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji posłuchać rozmów, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie. Jest nam niezmiernie miło, że przedstawicielka Wtórpolu miała okazję podzielić się swoją ekspercką wiedzą w zakresie świadomego podejścia do zakupów, edukacji ekologicznej i recyklingu ubrań.
Moda zrównoważona – czyli jaka?
Rozmowa o zrównoważonej modzie rozpoczęła się od próby jej zdefiniowania. Okazało się, że mimo wzrostu zainteresowania tym tematem, nie jest to łatwe zadanie. Jednym kojarzy się ona z wykorzystywaniem naturalnych materiałów, innym z tworzeniem godziwych warunków dla pracowników sektora, jeszcze inni będą ją rozumieć jako dbałość o środowisko w procesie produkcyjnym. Jak zauważyła Agnieszka Witońska-Pakulska, prawniczka sektora mody, nie ma jednej, jasno określonej definicji tego terminu i potrzebna jest zmiana w tym zakresie. Odgórne sprecyzowanie, czym tak naprawdę jest zrównoważona moda, pozwoliłoby nam, jako konsumentom, lepiej zrozumieć otaczający nas problem i uświadomić, czego możemy oczekiwać od producentów odzieży posługujących się takim terminem.
Własną interpretacją pojęcia zrównoważonej mody podzieliła się także Monika Lipnicka. Definiuje ją metodą 3R: rozsądek, którym powinniśmy kierować się podczas zakupów, równowaga – między tym co nowe i używane oraz radość, którą powinniśmy czerpać z noszenia i nabywania niezbędnych ubrań. Podobne spostrzeżenia w tym temacie wyraziła Karina Mrozicka, stylistka, dla której zrównoważona moda to przede wszystkim świadome podejście do zakupów i ubierania się.
Edukacja podstawą zmiany
Świadome podejście do mody i kupowania ubrań ma szans kształtować się w społeczeństwie jedynie pod warunkiem odpowiedniej edukacji. Brak wiedzy o zrównoważonej modzie, ale i o postawach ekologicznych w ogóle, jest podstawowym problemem społecznym, który należy rozwiązać w pierwszej kolejności – w tej kwestii wszystkie ekspertki mówiły jednym głosem.
Dzieci w szkołach, czy przedszkolach chłoną wiedzę ekologiczną na wszystkich możliwych płaszczyznach. Natomiast, jeśli chodzi o ubrania, traktują je jako… ubrania – nie widzą tego, co się za nimi kryje. – podkreśliła Monika Lipnicka.
Odpowiednie podejście do ekologii to nie tylko nauka – wiedza teoretyczna powinna być poparta przykładem płynącym od dorosłych, tylko pod tym warunkiem przyszłe pokolenia zatrzymają falę fast fashion. Debaty FashiON! Wrocław Fashion Week 2023 obfitowały w zaskakujące wnioski i merytoryczną wiedzę, jakiej potrzebuje każdy z nas, aby zrozumieć zrównoważoną modę oraz podchodzić do niej świadomie. Rozmówczynie zachęciły przede wszystkim do odpowiedzialnych zakupów, życząc sobie i słuchaczom, aby nie traktować ubrań jednorazowo. Podkreśliły również, jak ważne jest myślenie o przyszłości ubrań, czyli co się z nimi stanie, gdy już przestaną nam służyć. Jeśli temat zrównoważonej mody jest wam bliski lub chcielibyście zgłębić ten temat szerzej zapraszamy do posłuchania podcastu Katarzyny Zajączkowskiej „Odpowiedzialne Moda”, która na czynniki pierwsze rozkłada wszystkie aspekty szeroko rozumianej mody.