• Odznaka honorowa PCK
 • Diament Świętokrzyski
17 August 2018
Pozostałe imprezy

EKOMARATON „Świt Świtezi” – pierwszy maraton na Wołyniu w Szackim Parku Narodowym pod patronatem firmy Wtórpol

Celem wyścigu jest ochrona przyrody i promocja polsko-ukraińsko-białoruskich terenów leśnych, w tym Szackiego Parku Narodowego. Maraton odbył się w okresie „Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa” (9-12 sierpnia), podczas których  była możliwość przekraczania polsko-ukraińskiej granicy przez most pontonowy przez zachodni Bug niedaleko miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie.

W ramach Ekomaratonu odbył się pierwszy na Ukrainie bieg po wodzie „Jeziora Switeź” – 400m, dziecięcy bieg, półmaraton, sztafeta, bieg na 5km, oraz  „Leśny Bieg” – pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny.

Odległość między Zbereżem-Adamczukami to ponad 20km. Organizatorzy wyścigu chcą udowodnić, że polsko-ukraińska granica jest przyjazna i można ją sprawnie przejść w przyjaznej i miłej atmosferze.

Dla mieszkańców Włodawskiego powiatu oraz turystów jest jest to świetna okazja do odwiedzenia pięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego, a także do aktywnego promowania turystyki rowerowej i pieszej.

Ekomaraton „Świt Świtezi” , Bieg Polesia „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa ” to okazja, aby zmienić stosunek do przyrody, do mieszkańców obszarów przygranicznych, do siebie nawzajem, do wspólnej, często niełatwej i krwawej historii. „Fizyczne” pokonanie granic wraz z edukacją, nastawioną na przezwyciężenie granic mentalnych poprzez przekonywanie,  że zachodni Bug jest naturalną granicą pomiędzy Polakami, Ukraińcami oraz Białorusinami. Łączącym elementem będzie służyć towarzysząca biegom konferencja poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu Polesia, jego przyrody, jego przeszłości i teraźniejszości.

 

Wcześniejsze wpisy

 • 30 Juli 2018
  Triathlon

  Wtórpol dla sportu – po triathlonie półmaraton

  Jeszcze na dobre nie opadły emocje po zmaganiach w III Wtórpol Triathlon, którego głównym sponsorem wydarzenia była nasza firma, a już niebawem Zalew Rejów przywita kolejnych pasjonatów biegania na XVIII Wtórpol Półmaraton.
  Zapraszamy na krótką relację filmową ze zmagań iron manów!

 • 3 Juli 2018
  Triathlon

  Wtórpol Triathlon 2018 – przybywa chętnych do sprawdzenia się w wymagającym triathlonie

  Blisko 400 osób stawiło się na starcie III Wtórpol Triathlonu, który odbył się nad zalewem Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Uczestnikom gratulował sam Jerzy Górski, słynny triathlonista, bohater filmu fabularnego pt. „Najlepszy”.

  Wtórpol Triathlon to impreza młoda – odbyła się trzecia edycja – ale już cieszy się dużym powodzeniem Z roku na rok przybywa uczestników, a ci, którzy startują, z wystawiają jej pozytywne opinie. Firma Wtórpol jest sponsorem tytularnym triathlonu.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję