Eksport ubrań do Afryki. To nie jest „wolna amerykanka” - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Eksport ubrań do Afryki. To nie jest „wolna amerykanka”

Aktywiści nurtu „eko” i influencerzy często krytykują eksport używanej odzieży z Europy do krajów afrykańskich. Twierdzą, że wysyłane są tam „odpady”, a sprowadzanie ubrań do Afryki jest sposobem pozbywania się rzeczy najgorszej jakości i ma negatywny wpływ na tamtejszą gospodarkę. Jak jest w rzeczywistości? Powiemy, jak to wygląda z naszej perspektywy.

Wtórpol jest jednym z liderów eksportu używanej odzieży do Afryki. Naszymi odbiorcami są klienci z ponad 30 państw. Najczęściej klientów szukamy na miejscu, odwiedzając kolejne kraje. Wymaga to od naszych handlowców szczepień przeciwko tropikalnym chorobom, znajomości języków i kultury tego kontynentu, a nawet każdego z regionów. Pojmowanie Afryki jako monolitu byłoby błędem, Jest ona co najmniej tak zróżnicowana, jak Europa. Trudno porównywać Fina z mieszkańcem gorącej Sycylii…

 

Współpraca na wielu płaszczyznach

Zdarza się, że to lokalni przedsiębiorcy z Afryki szukają z nami kontaktu. Bywa, że bez zapowiedzi przyjeżdżają do Skarżyska  – Kamiennej, by nawiązać współpracę. Jest ona wyzwaniem, bo polega na wzajemnym zaufaniu. Ale daje efekty i korzyści obu stronom. Wśród odbiorców mamy takich, z którymi współpracujemy od ponad 20 lat, wciąż zdobywamy nowych. Łączy ich jedno – mają jasno sprecyzowane wymagania. Ile i jakich ubrań potrzebują. I liczy się dla nich jakość. Z wieloletniej praktyki kontaktów handlowych wiemy, że to kluczowa sprawa, a opinie o Afryce jako rynku przyjmującym cokolwiek się tam prześle, jest mitem.

 

 

Z Gdyni i Gdańska w świat.

Warto wiedzieć, że rządy kolejnych krajów afrykańskich stawiają eksporterom bardzo restrykcyjne wymagania, odnoście rodzajów i jakości importowanej odzieży używanej. Aby je spełnić, korzystamy z usług międzynarodowych firm, świadczących usługi inspekcji przedwysyłkowej. Współpracujemy z przedstawicielami certyfikowatych firm Bureau Veritas, SGS i Intertek, którzy już w Polsce kontrolują jakość, ilość, oznaczenia, a nawet sposób pakowania eksportowanej odzieży i sprawdzają zgodność towaru z umową. Po uzyskaniu pozytywnej oceny  potwierdzają kolejne transporty dokumentami Certificate of Conformity.

Dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań, wyselekcjonowane w naszej sortowni ubrania drogą morską, z portu w Gdyni i Gdańsku wysyłane są do naszych klientów, a potem trafiają na lokalny rynek. Współpracując z licznymi organizacjami pozarządowymi, przy tej okazji nasza firma wysyła do Afryki także pomoc humanitarną – na własny koszt dostarczamy do sierocińców, misji i szpitali odzież i dary pochodzące z charytatywnych zbiórek. Przekazywaliśmy ją między innymi do Kamerunu, sierocińca w Burkina Faso czy szpitala w Malawi, gdzie pracują lekarze z Polskiej Misji Medycznej.

 

 

 

 

Wcześniejsze wpisy

4 January 2022
sklepy

Czas podsumowań i nowych planów

29 December 2021
Media

Co Polacy wiedzą o recyklingu odzieży? Ciekawe dane z naszego raportu

23 December 2021
export

Boże Narodzenie w Afryce

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję