Jackob Buczyński x Wtórpol

Akcja partnerska

Najpierw przekazaliśmy Jackobowi 500 kurtek, z których powstały jego flagowe proeukty #byJackob. Później zaprosiliśmy projektanta do miejsca, w którym dziennie sortuje się 350 ton tekstyliów – czyli do sortowni w Skarżysku-Kamiennej. To właśnie tam Jackob zaczął tworzyć swoją drugą upcyclingową kolekcję – w miejscu, do którego trafiają tekstylia z ponad 60 tysięcy kontenerów ustawionych w całej Polsce.

Z Jackobem Buczynskim pierwszy raz spotkaliśmy się podczas nagrywania jednego z odcinków programu Top Model, poświęconego ubraniom z drugiej ręki. To właśnie wtedy projektant odwiedził warszawski sklep z odzieżą używaną sieci TekStylowo, należący do Wtórpolu. Jackob Buczynski pomagał dwójce uczestników programu w przeróbkach ubrań z użyciem maszyn krawieckich, w taki sposób, aby nadać im jeszcze bardziej oryginalny charakter. I wtedy – podczas rozmów o drugim obiegu odzieży – powstała myśl o połączeniu sił. Działalność Wtórpolu i Jackoba dąży przecież do tego samego – dawaniu ubraniom drugiego życia!

Najpierw przekazaliśmy Jackobowi 500 kurtek, z których powstały jego flagowe proeukty #byJackob. Później zaprosiliśmy projektanta do miejsca, w którym dziennie sortuje się 350 ton tekstyliów – czyli do sortowni w Skarżysku-Kamiennej. To właśnie tam Jackob zaczął tworzyć swoją drugą upcyclingową kolekcję – w miejscu, do którego trafiają tekstylia z ponad 60 tysięcy kontenerów ustawionych w całej Polsce. Jackob podkreślał również, że wizyta w sortowni to spełnienie jednego z jego marzeń – Z tej różnorodności tekstyliów mogę zrobić wszystko, co kiełkowało w mojej głowie od kilku lat!

W sortowni projektant wybrał materiały do stworzenia 20 sylwetek upcyclingowej kolekcji – aby podkreślić ich wyjątkowy charakter, pokaz stylizacji odbył się właśnie w sortowni. Hala Wtórpolu stała się planem zdjęciowym i wybiegiem dla modelek prezyntujących oryginalne stroje. Najpierw poszczególne modelki prezentowały stylizacje chodząc po “wybiegu”, pośród ogromnych belek z ubraniami. Następnie nadeszła pora na drugą odsłonę pokazu – zmianę zarówno strojów, jak i scenografii. “Wybieg” na chwilę przeniósł się na taśmę – czyli w miejsce, gdzie na co dzień ubrania są wykładane, poddawane sortowaniu, by później – zależnie od jakości – trafić do sprzedaży lub do recyklingu. Po zaprezentowaniu efektów pracy Jackoba Buczynskiego, nadszedł czas na wielki finał pokazu – wszystkie modelki razem z projektantem przeszły przez całą halę wśród gromkich braw publiczności zgromadzonej w sortowni.

Po pokazie w naszej sortowni, kolekcja Jackob Buczynski X Wtórpol została zaprezentowana na Fashion Stage Open’er Festiwal. Motywem przewodnim strefy był właśnie upcycling. Ale to nie koniec sukcesów tych wspaniałych stylizacji – o efektach naszej współpracy było głośno również w mediach – o kolekcji Jackob rozmawiał w programie Dzień dobry TVN, informacje o sylwetkach pojawiły się również na portalach takich jak Wysokie Obcasy, Nowy Marketing, czy też Oczy Mag.

Bardzo cieszymy się i jesteśmy niezwykle dumni z tego, że te 20 wyjątkowych sylwetek kolekcji Jackob Buczynski X Wtórpol powstało z materiałów pozyskanych właśnie w naszej sortowni. Razem z Jackobem wykorzystujemy potencjał drzemiący w wyprodukowanych już ubraniach!

Niesamowite jest to, że robię sztukę z rzeczy, których ktoś się pozbył. Jak cała ta idea pójdzie dalej i nabierze tempa, to oddawanie niepotrzebnych ubrań do kontenerów, które są tak naprawdę wokół nas, stanie się trendy i o to właśnie chodzi. Żeby ludzie przekonali się, że to, co im nie jest już potrzebne może przydać się komuś innemu. My naprawdę w dosłownym znaczeniu dajemy drugie życie tej odzieży! Upcycling to nasza przyszłość – pięknie podsumował naszą współpracę Jackob.

A my wierzymy, że to dopiero początek – z jednej strony niesamowicie twórczej, a z drugiej – też bardzo edukacyjnej przygody! Mamy też nadzieję, że właśnie dzięki takim wydarzeniom, jak współpraca z projektantem w duchu zero waste i upcyclingowe pokazy mody, coraz więcej osób dowie się o korzyściach płynących z dawania drugiego życia odzieży.

O kolekcji w w mediach

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.