Jak to działa?

Sprzątamy szafy Polaków

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? To proste! Oddaj niepotrzebną odzież do pojemników PCK lub Eco Textil. Dlaczego warto? W ten sposób ratujemy tekstylia przed wysypiskiem i dajemy im szansę na drugie życie

Przewozimy zebrane tekstylia do sortowni

Lokalne firmy obsługują pojemniki i dostarczają tekstylia do nowoczesnej sortowni Wtórpol. Zbieramy głównie niezniszczone rzeczy, bo tylko takie mogą trafić do drugiego obiegu w sklepach z odzieżą używaną.

Zaopatrujemy sklepy typu second-hand

​​Ubrania o odpowiedniej jakości trafiają do sklepów z odzieżą używaną. Dzięki temu tworzymy kolejne miejsca pracy i umożliwiamy zakup ubrań wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach.

Eksportujemy odzież do 36 państw

Część ubrań dobrej jakości, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorcy, trafia na eksport i zostaje wysłana w przeważającej części do Afryki i Azji. Nasza współpraca trwa już ponad 20 lat.

Przerabiamy niepotrzebne tekstylia 
w potrzebne rzeczy

A jak radzimy sobie z rzeczami, które nie nadają się do tego, by wrócić w niezmienionej postaci do obiegu? Z bawełny produkujemy czyściwo, a pozostałe elementy przerabiamy na paliwo alternatywne.

Jak to się robi – czyli nasz proces technologiczny

  • Kontenery na odzież używaną

    Tu zaczyna się podróż Twoich niepotrzebnych ubrań. W jednym z 60 tysięcy specjalnych pojemników, znajdujących się w niemal każdej miejscowości w Polsce. Kontenery na odzież są regularnie opróżniane, a ich zawartość trafia do sortowni w Skarżysku – Kamiennej. Rocznie to średnio 84 milionów kilogramów ubrań, czyli około 1,5 miliona sztuk odzieży każdego dnia! A zakład może przetwarzać nawet trzykrotnie więcej. W sortowni odbywa się podzielony na wiele etapów proces.

  • 4 etapy sortowania

    Na początku oddzielane są ubrania najbardziej zniszczone, od tych w dobry stanie. Ale nawet one mają rolę do spełnienia - niektóre posłużą do produkcji paliwa alternatywnego. Z bawełny wytwarzane jest czyściwo, które sprzedajemy do ponad 6 tysięcy firm w Polsce i zagranicą.) Ubrania z wełny trafią na eksport jako surowiec i będą wykorzystane między innymi do produkcji dywanów.

  • Najlepsze ubrania

    Odzież w dobrym stanie trafia do kolejnego etapu. To rzeczy, które w nieprzetworzonej formie mogą wrócić na rynek. Sortowane są ze względu na gatunek i rodzaj, dla przykładu – odzież dziecięca, sukienki, kurtki, spodnie, buty, torebki – łącznie około 120 kategorii. Rzeczy najlepszej jakości trafiają ponownie do sprzedaży - w Polsce do sieci blisko 100 stacjonarnych sklepów TekStylowo i sklepu internetowego lub eksportowane są do 36 krajów na całym świecie.

Zobacz, jak działamy

Poznaj nasz raport badawczy o recyklingu

Raport prezentuje poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat recyklingu odzieży, a także zwyczaje związane z kupowaniem i pozbywaniem się ubrań. Analizuje postawy wobec zagadnień ekologicznych. To materiał zarówno dla ekologicznych pasjonatów, jak i osób dopiero zaczynających swoją przygodę z recyklingiem odzieży.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.