2023 – to był rok intensywnej pracy.
Tradycyjnie styczeń to czas podsumowań i nowych planów. 2023 był rokiem wyjątkowo intensywnej pracy. Naszą największą dumą była ilość odzieży wprowadzonej do drugiego obiegu. 84 miliony kilogramów niepotrzebnych ubrań zebranych z polskich szaf- to nasz wspólny wielki sukces. Dziękujemy, że razem z nami tworzycie Polski Drugi Obieg.
W 2023 roku nie brakowało innych wydarzeń, których głównym celem była popularyzacja ekologicznych zachowań związana z tekstyliami, w które zaangażowane były zespoły Wtórpolu, Fundacji Eco Textil oraz sieci sklepów TekStylowo. Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych wydarzeń 2023 roku.
STYCZEŃ
Coraz więcej sklepów TekStylowo
Wciąż rozwijamy sieć naszych sklepów „second hand” TekStylowo. To nowoczesne salony w dogodnych lokalizacjach, oferujące najlepszej jakości odzież i chemię gospodarczą w przystępnych cenach. Pierwszy z nowych punktów w styczniu otwarliśmy w Zamościu. W ciągu 2023 roku otwartych zostało łącznie 17 sklepów, co z pewnością ucieszyło klientów w miastach: Krasnystaw, Lębork, Garwolin, Włocławek, Tomaszów Mazowiecki, Augustów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Kolbuszowa, Wieluń, Kalisz, Strzyżów, Szczytno, Ostrołęka, Bielsko – Biała i Myślenice,
LUTY
Podsumowanie akcji Dotykam = Wygrywam
Zakończyła się XI edycja ogólnopolskiej akcji Dotykam = Wygrywam, promującej profilaktykę nowotworów piersi przez regularne samobadanie i upowszechnienie wiedzy o czynnikach ryzyka. Firma Wtórpol po raz kolejny była partnerem przedsięwzięcia, którego elementem była zbiórka niepotrzebnych biustonoszy. Udało się zebrać rekordową liczbę staników – 28791 sztuk. To o blisko 4000 więcej, niż w poprzednim roku.
MARZEC
Wtórpol stawia na odnawialne źródła energii
W marcu 2023 roku zakończyła się duża inwestycja Wtórpolu. Przy sortowni w Skarżysku – Kamiennej powstała jedna z największych w regionie świętokrzyskim farma fotowoltaiczna. Panele o powierzchni 17 tysięcy metrów kwadratowych mają wydajność 1,1 Megawata. Instalacja pokrywa od 45 do 50 procent zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Inwestycja w odnawialne źródła energii kosztowała osiem milionów złotych. Każdy z paneli fotowoltaicznych ma moc 670 Wat, o 50 procent większą od obecnie stosowanych, a pełna wydajność farmy będzie utrzymana przez co najmniej 25 lat. Inwestycja pozwoliła ograniczyć emisję CO2 o 837 ton rocznie.
KWIECIEŃ
Zrób porządek w szafie
Rozstrzygnęliśmy kolejną edycję akcji „Zrób porządek w szafie”, w której wzięło udział ponad 50 szkół w całej Polsce. Pula nagród przekroczyła 10 000 złotych. Zadanie było proste, wystarczyło zrobić w domu porządki i do pojemnika ustawionego przy szkole należało przynieść odzież, której domownicy już nie używali. W zbiórkę zaangażowały się całe społeczności szkolne, uczniowie, rodzice, nauczyciele a nawet inni mieszkańcy miejscowości. Takie zaangażowanie przełożyło się na rekordowy wynik zbiórki. Przez niespełna 2 miesiące łącznie udało się zebrać blisko 40 ton tekstyliów. Wszystkie trafiły do naszej sortowni, a następnie trafiły do drugiego obiegu. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa imienia generała Władysława Sikorskiego w Hyżnem na Podkarpaciu z wynikiem 5320 kilogramów odzieży.
MAJ
Rośliny za ubrania – ważna akcja na Pomorzu
Wspólnie z „Dziennikiem Bałtyckim” i fundacją „Ja Też” zorganizowaliśmy akcję pod gdańskim Designer Outlet. Niepotrzebne ubrania można było wymienić na rośliny w ramach wydarzenia „Sadzonka za ubranie”. Udało się zebrać dwa pełne kontenery odzieży, które otrzymały „drugie życie”. W zamian uczestnicy otrzymali tysiąc sadzonek. To była akcja nie tylko ekologiczna, ale i charytatywna. Fundacja Eco Textil dodatkowo przekazała jednemu z podopiecznych fundacji „Ja też” trójkołowy rower rehabilitacyjny.
CZERWIEC
Wtórpol był partnerem III edycji Wrocław Fashion Week, święta zrównoważonej mody, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Impreza była okazją do pokazania prac wielu projektantów i projektantek, tworzących w duchu less waste. W Centrum Historii Zajezdnia odbyło się 18 pokazów mody autorstwa absolwentów i studentów najlepszych szkół artystycznych w Polsce. Oprócz pokazów były sesje zdjęciowe, koncerty oraz dyskusje o przyszłości mody. W debatach eksperckich wzięła udział przedstawicielka Wtórpolu.
“Ślady pamięci. Ubrań życie po życiu”
Wernisaż wystawy o tej nazwie, która odbyła się w Biurze Wystaw Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie był głośnym wydarzeniem. To pokłosie współpracy Wtórpolu i Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach projektu „Ślady pamięci” studenci ASP odwiedzili naszą sortownię w Skarżysku i naocznie przekonali się, ile ubrań wyrzucają Polacy oraz co się z tymi rzeczami dzieje potem. Odzież, którą młodzi projektanci wybrali z linii sortowniczych Wtórpolu posłużyła do stworzenia niezwykłej ekspozycji. Co równie ważne, studenci stali się bardziej wrażliwi na problemy ochrony środowiska i nadprodukcji ubrań.
LIPIEC
Wtórpol po raz trzeci z Dotykam = Wygrywam
Już po raz trzeci nasza firma była partnerem akcji Dotykam = Wygrywam, od 12 lat prowadzonej przez Izabelę Sakutovą, brafitterkę i prezes fundacji Wsparcie na Starcie. Wspiera ją wielu ambasadorów i ambasadorek, między innymi Marzena Rogalska, Daniel Kuczaj, czy Dorota Gardias. W ramach wydarzenia po raz kolejny przeprowadzono zbiórkę zbędnych biustonoszy, których recyklingiem zajął się Wtórpol. Naszym zadaniem było dać im „drugie życie”. Te w najlepszym stanie powtórnie trafiły do sprzedaży, pozostałe zostały przetworzone na ekologiczne paliwo alternatywne, pełnowartościowy zamiennik paliw kopalnych, których światowe zasoby się kurczą, a ich wydobywanie i spalanie jest niekorzystne dla środowiska. Cały dochód z recyklingu biustonoszy, tak przekazaliśmy na walkę z nowotworami piersi.
SIERPIEŃ
Wtórpol w mediach
Sortownię Wtorpolu odwiedziła ekipa programu popularnonaukowego De Facto. Zainteresowanie mediów tematyką dawania drugiego życia ubraniom i recyklingu odzieży jest coraz większe i bardzo nas to cieszy. W 2023 roku w sumie odsiedziały nas 3 ekipy telewizyjne . O niepotrzebnych ubrania i dobrych praktykach zakupowych opowiadaliśmy widzom Dzień Dobry TVN i TVN Style w programie „Z drugiej ręki”. Nasi przedstawicie gościli w audycjach radiowych w radiu Muzzo, Radio 357 czy Polskie Radio Czwórka, a ich eksperckie komentarze można było przeczytać między innymi na łamach Puls Biznesu, Onet, Interia, Bankier.pl oraz Newseria.pl
WRZESIEŃ
3000 wypożyczeń
We wrześniu liczba zrealizowanych wniosków w bezpłatnej internetowej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, którą od 2019 prowadzi Fundacja Eco Textil, przekroczyła 3000. To ogromne wsparcie dla bardzo wielu rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji. To również ogromne oszczędności w domowych budżetach. Nasza wypożyczalnia działa dzięki pieniądzom z recyklingu odzieży, jaką Polacy wrzucają do kontenerów z logo Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża. Już w 2017 roku rozpoczęliśmy tworzenie sieci stacjonarnych, bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki naszym partnerom w całym kraju obecnie działa aż 230 takich placówek. Następnie powstała pierwsza w Polsce internetowa, darmowa wypożyczalnia łóżek medycznych, wózków inwalidzkich, kul, balkoników i rowerów trójkołowych. Sprzęt udostępniamy i dostarczamy całkowicie bezpłatnie. Dzięki temu potrzebujący zaoszczędzili łącznie ponad 4,5 miliona złotych.
New York Fashion Week
Na drugim końcu naszej planety projektant Jackob Buczyński miał możliwość pokazania swojej najnowszej kolekcji podczas wydarzeń towarzyszących Nowojorskiemu Tygodniu Mody. Współpraca z projektantem to rozpoczęła się w 2020 roku. w czerwcu 2021 w sortowni Wtórpol odbył się pierwszy upcyclingowy pokaz mody. Wszystkie projekty Jackoba sa uszyte z ubrań znalezionych w sortowni Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej. Wszystkie ubrania, które do niej trafiają pochodzą wprost z polskich domów. Projektant stawia sobie za cel wydobycie piękna z ubrań, które ktoś inny uznał za niepotrzebne, jednak chcąc, by poszły dalej w świat – wrzucił je do kontenera na używaną odzież.
PAŹDZIERNIK
Studenci we Wtórpolu
Firma Wtórpol od dłuższego czasu współpracuje z uczelniami wyższymi. Wspominaliśmy o współpracy z warszawską i wrocławską ASP. Gościliśmy też przyszłych projektów mody z School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Podczas wizyt studyjnych o działalności Wtórpolu, drugim obiegu i zrównoważonej modzie studentom opowiadała Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil. Młodzi ludzie zwiedzili zakład w Skarżysku – Kamiennej, poznając proces technologiczny – od sortowania odzieży po produkcję czyściwa i paliwa alternatywnego. – Mam nadzieję, że obraz z sortowni Wtórpolu przemówi do studentów bardziej, niż liczby i statystyki. Na własne oczy widzą, ile produkuje się i wyrzuca ubrań. Ta wizyta ma obudzić w przyszłych projektantach mody poczucie odpowiedzialności. Studenci uczelni z Warszawy i Bydgoszczy pracowali w sortowni i wybierali ubrania, które posłużyły im do tworzenia autorskich kolekcji.
LISTOPAD
Kolejna rekordowa edycja „Zrób porządek w szafie”
Jesienna edycja „Zrób porządek w szafie” okazała się pod wieloma względami rekordową. Wzięło w niej udział 60 szkół. Po zakończeniu zbiórki okazało się, że zebrano aż 53 774 kilogramy niepotrzebnych ubrań, które następnie trafiły do drugiego obiegu. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Szkoła Podstawowa w Piotrowicach – 6170 kilogramów i Szkoła Podstawowa w Konieczkach – 6100 kilogramów. Kolejne miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Hyżnem – 4740 kilogramów i Szkoła Podstawowa w Milówce – 4495 kilogramów. Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafił do wskazanych przez nich placówek opiekuńczych. Łączna wartość nagród wyniosła blisko 40 000 złotych. Celem akcji jest nie tylko przywrócenie zbędnych ubrań do zamkniętego obiegu gospodarki, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na znaczenie drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców.
Rodzinna Strefa Narodzin
W Szpitalu Powiatowym imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku – Kamiennej otwarto Rodzinną Strefę Narodzin. To niezwykłe miejsce. Świetnie wyposażone, przytulne, dające komfort i intymność. W publicznych lecznicach to wciąż rzadkość. W sali oprócz nowoczesnego łóżka, wygodnego fotela znalazła się także specjalistyczna wanna do porodów. W ciepłej, wodzie, przy relaksacyjnej muzyce i wsparciu wykwalifikowanej kadry medycznej, na świat przychodzą dzieci. – Odkąd funkcjonuje u nas Rodzinna Strefa Porodów, odnotowaliśmy spadek liczby cesarskich cięć. Coraz częściej kobiety w ciąży odwiedzają nasz oddział przed porodem, żeby go obejrzeć. Nowa sala budzi zachwyt, a kobiety pytają, czy można tu rodzić bez dodatkowych opłat. I tak faktycznie jest – mówił doktor Krzysztof Grzegorek, ordynator oddziału położniczego. Rodzenie w wodzie są korzystne zarówno dla matki jak i dziecka. Przeżywają one mniejszy stres, mniejsze są też ból i krwawienie. Zdaniem specjalistów to zdecydowanie bardziej komfortowy i bezpieczniejszy od tradycyjnego sposób rodzenia. Przygotowanie Strefy Narodzin kosztowało 100 tysięcy złotych. Firma Wtórpol pokryła 40 procent tej kwoty.
GRUDZIEŃ
Lokomotywa
Ta historia poruszyła cała społeczność Skarżyska. W firmie Wtórpol przez wiele lat pracowała niewielka lokomotywa LS 40, służyła do manewrowania wagonów z kontenerami na przyzakładowej bocznicy kolejowej przy ulicy Towarowej. Choć wciąż sprawna, od dłuższego czasu nie była już wykorzystywana i zastanawialiśmy się, co z nią zrobić. Na ofertę bezpłatnego przekazania i pomocy w odnowieniu pozytywnie odpowiedział powiat skarżyski. Szybko dopełniliśmy formalności i LS 40 stała się własnością starostwa. Samorząd do sprawy podszedł rzetelnie i z entuzjazmem, za co serdecznie dziękujemy. Wyznaczono miejsce dla lokomotywy, przy nowo wybudowanym rondzie przy zbiegu ulic 1 Maja i towarowej,Lokomotywa stanie na torach, będzie nocą podświetlona i ma przypominać o kolejarskich tradycjach Skarżyska. Mieszkańcy i turyści będą mogli zrobić sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia jeszcze w tym roku. Dziękujemy za każde ciepłe słowo, oklaski i przychylność dla tej inicjatywy. Pomysł spotkał się z tak ogromnym aplauze
Pomagamy dzieciom z Ugandy
Ważną częścią działalności firmy Wtórpol jest eksport zbieranej w Polsce odzieży. Wysyłamy je do kilkudziesięciu krajów na całym świecie, głównie do Afryki. Podobnie, jak w Polsce, na całym świecie Wtórpol działa w zgodzie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. W Afryce wielokrotnie wspieraliśmy domy dziecka, szpitale i inne placówki zajmujące się pomocą potrzebującym. Tak było i w przypadku sierocińca w mieście Mityana w Ugandzie, założonego przez Okedi Ibrahima Jadera, który poświęcił życie pomocy najbardziej bezbronnym – dzieciom. W 2021 roku założył dom dla sierot Goodwill. Na jego apel o pomoc odpowiedzieliśmy niezwłocznie. Za pośrednictwem naszego partnera biznesowego w Ugandzie przekazaliśmy sierocińcowi potrzebną dzieciom odzież pochodzącą z Polski. Ubrań wystarczyło nie tylko dla podopiecznych sierocińca ale i dla innych dzieci z całej wioski.
Nagroda w plebiscycie Złote Spinacze
Związek Firm Public Relations po raz 21 przyznała wyróżnienia dla najbardziej kreatywnych kampanii wizerunkowych. Wśród nich znalazł się realizowany przez Wtórpol i Akademię Sztuk Pięknych – wydział wzornictwa projekt „Ślady Pamięci – Ubrań życie po życiu”. Edukacja w zakresie zrównoważonej mody, którą od lat prowadzimy na wielu rożnych płaszczyznach to ważna część społecznej odpowiedzialności biznesu realizowanej przez Wtórpol.
Tymbardziej cieszymy się, że ta inicjatywa spotkała się z uznaniem szerokiego grona ekspertów wchodzącego w skład ponad 100 osobowego Jury .
Jaki będzie 2024 rok? Już teraz wiemy, że pełen nowych możliwości i wielu spektakularnych projektów. Zostańcie z nami.