Gdynia Design Days: Nadbałtycki Festiwal Designu z akcentem Wtórpolu
22 czerwca rozpoczął się Festiwal Gdynia Design Days. Tym razem z akcentem dodanym przez Wtórpol. Może warto zatem wybrać się nad morze?
Gdynia Design Days to wyjątkowy festiwal designu, który odbywa się nad Bałtykiem. Każda edycja stanowi pretekst do eksploracji tematów związanych z projektowaniem w kontekście zmian zachodzących w naszym otoczeniu. W ramach festiwalu organizowane są wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje dotykające różnorodnych obszarów, takich jak technologia, projektowanie procesów ekologia, wzornictwo, moda architektura rozwój miast i rzemiosło. Inicjatywa łączy świat projektowania z biznesem przyciągając zarówno profesjonalistów jak i osoby pasjonujące się projektowaniem.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Gdynia-Zdrój: Uzdrowisko 2.0”
Hasło Gdynia Zdrój nawiązuje do dbania o dobrostan fizyczny i psychiczny. W Gdyni mieszkańcy i turyści szukają równowagi i jakości życia. To miasto oferuje nie tylko kontakt z naturą ( bliskość lasów, parków i morza) ale jest także miastem nowoczesności. Gdynia-Zdrój ma być miejscem regeneracji dla gospodarki, planety, społeczeństwa, lokalnej społeczności i każdego z nas. Regeneracja i dbałość o środowisko to także projektowanie w obiegu zamkniętym. Troska o planetę i klimat to jeden z filarów Gdynia Design Days. co roku festiwal skupia się na projektowaniu w duchu obiegu zamkniętego, ponieważ zdaniem twórców i kuratorek nasze modele gospodarcze wciąż potrzebują uzdrowienia. Festiwal to także powrót do tradycji i odkrywanie rzemiosła na nowo. Cerowanie, szycie, naprawianie- te działania nie tylko uzdrawiają psychikę ale również wspierają obieg wtórny poprzez nadawanie nowego i dłuższego życia przedmiotom.
Nic zatem dziwnego, że w takich ideach odnalazł się Wtórpol. Tkaniny z naszej sortowni trafiły wprost do tegorocznej edycji projektu Manuba w ramach Gdynia Design Days. Kuratorki tegorocznej edycji Marta Borkowska i Martyna Barbara Golik, wykorzystały len do stworzenia ozdób do włosów ” Świt”. Tkanina dostarczona z sortowni została naturalnie zabarwiona łuskami cebuli, a dopełnieniem ozdoby stał się haft ręczny. Część z tkanin została użyta do sesjo zdjęciowej cała kolekcja, która nosi nazwę Rytuał. Inspiracją do jej stworzenia była słowiańska Noc Kupały. Te wyjątkowe produkty powstały w limitowanej edycji- dostępne będzie jedynie 30 sztuk. Cała kolekcja będzie dostępna podczas festiwalu w Gdyni oraz w sklepie internetowym Manuba.
Podobnie jak organizatorzy gdyńskiego festiwalu wierzymy, że projektowanie i funkcjonowanie w duchu obiegu zamkniętego jest kluczowym narzędziem zmiany. I podobnie jak oni wiemy że otwartość umysłu i uważne podejście mogą prowadzić nas do nowych rozwiązań, których tak bardzo potrzebujemy. Wystawę można oglądać do 30 czerwca.