Każde ubranie ma wartość – Mody Polskie z wizytą w naszej sortowni

Pokazywanie w telewizji i Internecie materiałów o drugim obiegu ubrań to jeden z ważniejszych sposobów na budowanie świadomości ekologicznej. Tego typu materiały mogą inspirować do bardziej odpowiedzialnych wyborów konsumenckich i uczyć, że nawet drobne działania mają znaczenie. Przy okazji pokazują skalę problemu, który niestety narasta z każdym rokiem. Wierzymy, że dzięki przekazywaniu wiedzy, ten skromny 1 procent recyklingowanych tkanin wkrótce wzrośnie.
W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się problemowi nadmiernej konsumpcji i jej wpływu na środowisko. W tym kontekście, w szóstym odcinku programu „Mody Polskie” emitowanego na antenie TVP Kultura, został poruszony m.in. temat drugiego obiegu ubrań. Oprowadziliśmy prowadzącą po naszej sortowni i opowiedzieliśmy o tym, dlaczego każde ubranie ma wartość i szansę na kolejne życie, nawet w zmienionej formie. Odcinek jest dostępny do obejrzenia za darmo na TVP VOD. Materiał o naszej sortowni zaczyna się ok. 14 minuty. Zachęcamy do zapoznania się z całą serią Mody Polskie, aby poznać aspekty tej branży od środka.
Tym razem odcinek pokazywał działalność modową w województwie Świętokorzyskim, gdzie na co dzień działamy. To nie tylko miejsce pełne malowniczych łanów zieleni, ale także region pełen powiązań z modą. Z dumą przyznajemy, że jesteśmy jego istotną częścią i dokładamy cegiełkę do promowania go na arenie krajowej. Choć sami nie tworzymy kolekcji ubrań, dajemy im drugie życie.
Dzięki sieci kontenerów Eco Textil i PCK rozmieszczonych w całej Polsce, mieszkańcy mają możliwość przekazywania niepotrzebnych tekstyliów, które zamiast trafić na wysypiska, mogą znaleźć nowych właścicieli lub dostać nową rolę np. w procesie upcyklingu. W ten sposób ograniczany jest negatywny wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko, które każdego roku coraz mocniej odczuwa skutki działalności człowieka. Przeciętny Europejczyk kupuje rocznie aż 26 kilogramów ubrań. Niestety, aż 11 kilogramów z nich trafia do śmieci, często w bardzo dobrym stanie.
To od nas samych zależy, jak będzie wyglądał przyszły rynek odzieżowy. Im więcej osób będzie świadomie segregować ubrania i korzystać z drugiego obiegu, tym mniejszy wpływ na środowisko będzie miał przemysł modowy. Każdy może do tego dołożyć swoją cegiełkę – mówi Mateusz Bolechowski, Rzecznik Prasowy Wtórpol.
Sortowanie odbywa się według nawet 120 różnych kategoriach, co pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał oddanych tekstyliów. Przypominamy – każde ubranie, które trafia na taśmy sortowni, zostaje przez nas przetworzone. Te, które nie nadają się już do użytku, są przetwarzane na czyściwo przemysłowe lub wykorzystywane jako paliwo alternatywne. To pokazuje, że nie powinniśmy traktować ubrań jako śmieci, lecz jako cenny surowiec, który może mieć wiele innych zastosowań.
Każde ubranie ma swoją wartość. Odpowiednia segregacja pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów, a tym samym zmniejszenie presji na środowisko. To nie tylko ekologia, ale i realne oszczędności surowców – opowiada Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu. – W sortowni wielokrotnie widziałam ubrania, które miały metki. To znaczy, że ktoś je impulsywnie kupił, przeleżały w szafie jakiś czas i zostały bez większych sentymentów wyrzucone. Niestety, pozostał i tak ślad węglowy – dodaje.
PSZOK i nowe regulacje
Od początku roku w Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać dyrektywa zobowiązująca gminy do organizowania selektywnej zbiórki tekstyliów w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dla mieszkańców wiąże się to z zakazem wyrzucania tekstyliów do odpadów zmieszanych. Za wykrycie złamania tego przepisu może grozić nawet kara finansowa i odbiór wyrzuconej tkaniny na własny koszt. Choć rozwiązanie to jest coraz częściej krytykowane i wymaga modyfikacji ze względu na kwestie logistyczne i środowiskowe, jest początkiem kluczowej zmiany.
Należy pamiętać, że do kontenerów można wrzucać:
- Używaną odzież (odzież damska, męska i dziecięca);
- Buty (najlepiej powiązane w pary);
- Torebki i plecaki;
- Tekstylia domowe (firany, zasłony, pościel).
Ubrania bardzo zniszczone lub mokre, dywany, wykładziny, materace czy ścinki materiałów powinny trafić do punktów PSZOK.