Niepotrzebne ubrania wrzucamy do kontenera, nie obok.
Idea oddawania niepotrzebnych ubrań do przeznaczonych na nie pojemników jest bardzo popularna. I słusznie, bo przynosi to korzyści zarówno przyrodzie, jak i społeczeństwu, a dodatkowo wspiera osoby z niepełnosprawnościami fundacja Eco Textil. Kontenery na odzież to nadal najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się niepotrzebnych ubrań zalegających w naszych szafach. Pojemniki są dostępne 24 godziny na dobę, nie trzeba umawiać kuriera po odbiór, nie ma minimalnej ilości ubrań , ubrania można wrzucić jadąc do sklepu, odwożąc dzieci do szkoły czy wynosząc śmieci. Jest jednak kilka zasad o których warto pamiętać, by ten sposób oddawania odzieży był efektywny zarówno dla firm obsługujących kontenery jak i dla innych mieszkańców osiedla. Dziś je przypominamy.
Wyobraźmy sobie, że zostawiamy coś – oczywiście w dobrej wierze – przy pojemniku, odchodzimy, a za kilka minut zaczyna padać deszcz, coraz większy i większy. Po kilku minutach pozostawione rzeczy są mokre, brudne, a przez to zniszczone i nienadające się do powtórnego użytku. Najlepsze, co je czeka, to utylizacja. A przecież nie o to nam chodziło, kiedy je oddawaliśmy.Odzież musi znaleźć się w pojemniku, a nie obok niego. Wystarczy pociągnąć do siebie za rączkę, która znajduje się u góry pojemnika, położyć reklamówkę z odzieżą na półce i pchnąć ją lekko. Oddane przez nas rzeczy spadną do środka pojemnika. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać swoich rzeczy obok pojemnika. Kontenery są dostępne w większości polski miast i miasteczek, jeśli jeden jest zapełniony na pewno w najbliższej okolicy znajduje się kolejny.
Widzisz pełny lub zniszczony kontener – poinformuj nas o tym! Jeśli pojemnik jest pełny, prosimy zadzwonić na umieszczony na nim numer telefonu i zgłosić interwencję. Numery telefonów znajdują się również na naszej stronie, warto pamiętać, że możemy na odpowiadający numer telefonu można wysłać SMS z lokalizacją ( miejscowość i ulica lub numer pojemnika) . Nierzadko zdarza się, że ktoś nie zada sobie trudu wrzucenia worka z ubraniami do kontenera. Kolejna osoba sądzi, że jest już pełen i dokłada swoje, podczas gdy jest w nim jeszcze dużo miejsca. Dochodzi do sytuacji, gdy prawie pusty pojemnik obłożony jest workami, a okoliczni mieszkańcy interweniują, że wokół niego jest nieporządek, a czasem z tego powodu domagają się jego usunięcia. Warto więc sprawdzić.
Do kontenerów na odzież należy wrzucać… odzież. A także buty (koniecznie połączone w pary), pluszowe zabawki, firanki, pościel, torebki, paski, plecaki. Niestety, w pojemnikach lądują coraz częściej wszelkiego rodzaju odpady komunalne, budowlane, elektrośmieci, kartony, nieczystości i wiele innych przedmiotów, które z odzieżą i tekstyliami nie mają nic wspólnego. Na nie w śmietnikowych altanach są specjalne pojemniki, większość z nich podlega obowiązkowi segregacji. Dodajmy – każdy z nas i tak płaci za to w podatku śmieciowym. Prosimy o wrzucanie do naszych kontenerów tylko tekstyliów. Poddamy je w stu procentach recyklingowi i przywrócimy na rynek. Ale zajmujemy się wyłącznie nimi. Jeśli w pojemniku znajda się inne odpady cała jego zawartość ulegnie zniszczeniu.
Aby dana rzecz mogła otrzymać drugie życie, nie może być mokra czy nadmiernie zabrudzona. Najlepiej decyzję o jej pozbyciu się podejmować robiąc porządki w szafie, a najlepiej – po praniu. Kiedy dojdziemy do wniosku, że coś z już się nam nie przyda (znudziło się, stało się niemodne, dzieci z tego wyrosły), zaraz po upraniu, pakujemy niepotrzebne ubrania do plastikowej torby i przy pierwszej okazji wynosimy do pojemnika na odzież. W przypadku butów, jeśli mają jeszcze komuś posłużyć, istotne jest, by połączyć je w pary. Związać sznurówki, złączyć paskami, spiąć gumką – recepturką. Jeśli luzem trafią na linię sortowniczą, ich sparowanie będzie praktycznie niemożliwe. Jeśli znajdą Państwo na to czas i pozbywają się większej ilości tekstyliów, będziemy wdzięczni za posortowanie w oddzielne worki obuwia, ubrań, torebek itd. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę i usprawni proces przywracania tekstyliów na rynek.
Podsumowując. Aby niepotrzebna nam odzież zyskała drugie życie powinniśmy:
- Do pojemnika wrzucać tylko: odzież, obuwie, zabawki, firanki, pościel, torebki, paski, plecaki.
- Wrzucone rzeczy powinny być czyste i jak najmniej zniszczone
- Oddane rzeczy umieszczać w pojemniku, a nie obok niego
Pamiętajmy, że niepotrzebne ubrania są cennym surowcem, który zwyczajnie zmarnuje się jeśli trafi do śmieci zmieszanych. Kontenery na odzież skutecznie ten problem rozwiązują.