Świadomy konsument – od czego zacząć zmianę?

Pomimo wzrostu świadomości tych wszystkich ludzkich i środowiskowych kosztów szybkiej mody, czasem czujemy, że kupowanie ubrań w sposób bardziej zrównoważony jest niedostępnym luksusem. Wzrost inflacji zwiększa koszty życia, a niskie ceny kuszą – możesz mieć coraz więcej za coraz mniej. Niestety, jest to dług środowiskowy, który każdego dnia zaciągamy na konto przyszłych pokoleń, a być może jeszcze i naszej przyszłości. Dziś trudno jest jednoznacznie ocenić skalę wpływu naszych decyzji zakupowych na mikroplastik w naszym krwiobiegu, rosnącą liczbę nowotworów, pustynnienie południa Europy i katastrofy naturalne we wszystkich częściach świata, czy wymieranie gatunków zwierząt. Jednak eksperci są pewni, że taki wpływ istnieje i jest on niebagatelny. Jak zatem być świadomym konsumentem, co to w praktyce oznacza i od czego zacząć
Świadome posiadanie.
Pierwszym krokiem powinien być przegląd tego, co już posiadasz. Przegląd garderoby warto przeprowadzić co najmniej raz, a optymalnie dwa, trzy razy w roku, oglądając uważnie każdą rzecz, aby przypomnieć sobie, że ją mamy i zdecydować, czy ją zachować, oddać, czy sprzedać. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie do zmieniającej się sylwetki, stan i przydatność, możliwości zestawienia. Następnie warto podzielić rzeczy w kategorie, aby łatwiej było dostrzec luki lub powielone elementy.
Świadome kupowanie
Jeśli uznasz, że naprawdę musisz coś dokupić, zainwestuj w elementy, które raczej nieprędko wyjdą z mody. Szukaj klasycznych, ponadczasowych krojów, ubrań nadających się w zależności od dodatków zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Jeśli nie jesteś pewna lub pewien dopasowania do sylwetki – po prostu nie kupuj. Prawdopodobnie już niebawem ustalenie, z jakimi praktykami mamy do czynienia przy danej marce czy produkcie pomogą nam europejskie paszporty produktów, mówiące naprawdę wiele o materiale i warunkach produkcji danej rzeczy.
Świadome użytkowanie
Ubrania, które przeszły już przegląd, ale nie są w idealnym stanie można naprawić, czy przerobić dokonując poprawek krawieckich, w celu np. dopasowania rozmiaru. Przedłużyć życie ubrań można też dokonując okresowej konserwacji, jak zaszycie poprutych szwów, wymiana guzików na nowe i ładniejsze, przefarbowanie na ciemniejszy kolor. Dzięki temu uzyskujemy niemalże nową rzecz. Przeróbki to też okazja, aby nadać indywidualny charakter temu, co już posiadasz, ucząc się nowych umiejętności i redukując odpady. Przewodniki po upcyclingu są szeroko dostępne w internecie!
Kupowanie z drugiej ręki i upcycling
Kupowanie z drugiej ręki to świetny sposób na znalezienie wysokiej jakości odzieży w niskiej cenie. Ostatnie badania sugerują nawet, że używane ubrania mogą starczać na dłużej niż nowe ale pochodzące z sieci szybkiej mody. Ponadto używane ubrania są ewidentnie w modzie!
Według danych pochodzących z platformy Vinted już 65% użytkowników Vinted twierdzi, że co najmniej jedna czwarta elementów ich garderoby to rzeczy używane. Prym wiodą Niemcy, Francja, Polska i Wielka Brytania, gdzie ponad 40 proc. członków twierdzi, że ponad połowa ich garderoby składa się z perełek z drugiej ręki. Sprzedając, ale też kupując z drugiej ręki, przedłużasz żywotność ubrania i zapobiegasz jego trafieniu na wysypisko. Jednak nawet podczas robienia zakupów na rynku wtórnym trzeba oprzeć się pokusie kupowania więcej. Pierwszy krok to zawsze zakupowy umiar.
Świadome pozbywanie się
Dla ubrań nie do naprawienia ostatecznością jest recykling, choć jest to proces przemysłowy, któremu też nie wszystkie ubrania mogą być poddane. Części garderoby wykonane kilku różnych tkanin są trudne do recyklingu, dlatego warto inwestować w ubrania wykonane tylko z jednego materiału. Podobnie rzecz ma się z ubraniami z naszywkami, cekinami, ozdobnymi aplikacjami, ćwiekami. Ale przecież w szafach mamy również ubrania nadal dobre, w których z różnych względów nie chodzimy. Takie ubrania powinny znaleźć się w drugim obiegu. Pomocne w tym zadaniu są kontenery na odzież, można je znaleźć niemal w każdej miejscowości. Zagospodarowane w ten sposób tekstylia znajda swoje miejsce w drugim obiegu.