Sorting for Circularity – Fashion for Good
Wtórpol, jako jedyna polska firma, dołączył do projektu „Sorting for Circularity” poświęconemu modelowi sortowania i wprowadzania ubrań do ponownego obiegu. Projekt ma na celu stworzenie bardziej efektywnej infrastruktury do przetwarzania odpadów tekstylnych w celu zwiększenia promowania działań w zakresie sortowania i wprowadzania do ponownego obiegu, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej.
Ilość wyrzucanych tekstyliów rośnie z roku na rok, a prognozy nie są optymistyczne – zjawisko to będzie coraz większe i coraz bardziej uciążliwe dla środowiska. Według danych Fashion for Good, kupujemy średnio o 60% więcej odzieży niż 15 lat temu. Co więcej – każde ubranie użytkujemy o połowę krócej. Ponadto szacuje się, że prawie 60% całej wyprodukowanej odzieży trafia do spalenia lub na wysypisko śmieci w ciągu jednego roku od jej wyprodukowania.
Dlatego tak ważna jest zmiana podejścia całej branży modowej i stworzenie optymalnych metod zagospodarowania odpadów tekstylnych – co w konsekwencji zwiększy możliwości działania w systemie obiegu zamkniętego.
Projekt realizowany w 2021 i 2022 roku w całej Europie, wykorzystuje technologię bliskiej podczerwieni (NIR) do przeprowadzenia dokładnej analizy odpadów tekstylnych i poznania ich składu materiałowego. Badania wykonane w ramach tego projektu w poszczególnych krajach ukażą luki między branżami sortowania i recyklingu, a także wskażą innowacje, inwestycje i zmiany polityki niezbędne do przyspieszenia budowy łańcuchów tekstylnych o obiegu zamkniętym.
Badania te pomogą również w stworzeniu otwartej platformy cyfrowej z możliwością dopasowywania odpadów tekstylnych od podmiotów zajmujących się sortowaniem do podmiotów zajmujących się recyklingiem. Platforma ma więc na celu wspieranie współpracy pomiędzy stronami zainteresowanymi, a wszystko to w celu w rozwoju infrastruktury o obiegu zamkniętym.
Projekt Sorting for Circularity zjednoczył marki liderów branży w całej Europie, w tym jego obecnych partnerów, Circle Economy, Refashion, Laudes Foundation, Adidas, BESTSELLER, Zalando i Inditex. Oprócz firmy Wtórpol, projekt skupia również największych sortowników tekstyliów w Europie, w tym m.in. Boer Group, I:CO, JMP Wilcox i TEXAID.
Wtórpol od wielu lat wspiera różne innowacyjne, badawcze i społeczne inicjatywy, dlatego cel projektu zapoczątkowanego przez Fashion for Good idealnie wpisuje się w misję spółki. Poprzez dołączenie do przedsięwzięcia Wtórpol przyczynia się do stworzenia kluczowych spostrzeżeń, które mogą okazać się pomocne dla całej branży. Projekty, takie jak „Sorting for Circularity” pomagają nie tylko osiągnąć cele dotyczące podejścia „zero waste”, ale co ważniejsze – dokształcić branżę i społeczeństwo w zakresie zagospodarowania odzieży uznanej za niepotrzebną.
Specjaliści zaangażowani w projekt odwiedzili sortownię Wtórpolu w grudniu 2021 oraz wiosną 2022 roku w celu przeprowadzenia badań składu tekstyliów znajdujących się w sortowni.