Baterie i akumulatory – jedne z najniebezpieczniejszych odpadów
Każdy z nas stosuje w codziennym życiu baterie i akumulatory. Choć mniejsze, popularne baterie stanowią nie mniejsze zagrożenie. Jedna bateria „guzikowa” lub „paluszek” może trwale zanieczyścić metr sześcienny gleby, lub zatruć 400 litrów wody.
Każdy z nas stosuje w codziennym życiu baterie i akumulatory. Używamy ich w samochodach, sprzęcie ogrodniczym, zegarkach, latarkach, pilotach do telewizora…
Po pewnym czasie, zależnie od rodzaju, zużywają się.
Problem zużytych akumulatorów rozwiązują przepisy. Kupując nowy, musimy oddać w sklepie stary, który trafia do utylizacji. Nie bez powodu, ponieważ gdyby trafiły na wysypisko lub do środowiska, mogłyby doprowadzić do skażenia gleby i wody.
Choć mniejsze, popularne baterie stanowią nie mniejsze zagrożenie. Jedna bateria „guzikowa” lub „paluszek” może trwale zanieczyścić metr sześcienny gleby, lub zatruć 400 litrów wody. Dlaczego? W skład baterii wchodzą toksyczne pierwiastki; jak ołów, rtęć, kadm, nikiel, i lit, a wszystkie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Średnio w jednej tonie zużytych baterii znajdują się 3 kilogramy rtęci, 0,5 kilograma kadmu, oraz kilka kilogramów niklu i litu. Każda z tych substancji, po dostaniu się do środowiska lub ciała człowieka, staje się śmiertelnie niebezpieczna.
Według raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, tylko w 2016 roku w Polsce zostało wprowadzonych do obrotu 12 585 ton baterii i akumulatorów przenośnych. W tym samym roku zebrano tylko 4 756 ton zużytych baterii i akumulatorów, czyli mniej, niż 40 procent.
Jak postępować ze zużytymi bateriami?
- Przechowuj je osobno, nie z innymi odpadami, by nawet przez przypadek nie trafiły do śmieci zmieszanych, w ten sposób, by znajdujące się w bateriach substancje nie przedostały się do przyrody.
- Styki zużytych baterii warto zabezpieczyć, by stykając się nie doszło do zwarcia, co grozi pożarem.
- Przed wyrzuceniem zabawki elektronicznej, narzędzia, czujnika, a nawet odzieży ze świecącymi elementami, usuń z nich baterie.
- Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych, przeznaczonych do tego pojemników. Można je znaleźć w sklepach, urzędach i szkołach, można je też oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, taki znajduje się w każdej gminie w Polsce.
Dzięki selektywnej zbiórce zużytych baterii i akumulatorów, z tych niebezpiecznych odpadów można odzyskać cenne surowce, jak aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz i rtęć. Wrócą one do obiegu gospodarki. W żadnym razie nie wyrzucaj baterii do śmietnika!