Wiedza ekologiczna – gdzie jej szukać
Nauka o ekologii może mieć wiele twarzy – czyli najlepsze ekologiczne podcasty
Podcasty w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ich forma i sposób przekazywania informacji stanowią doskonały sposób na urozmaicenie codziennych czynności. Dla przykładu – często słuchamy ich podczas jazdy samochodem, czy też sprzątania. Ponadto, prócz aspektów rozrywkowych, są też cennym źródłem wiedzy. Ich twórcy dbają o to, żeby ich przekaz docierał do różnych grup osób, by móc edukować i pozwalać na spoglądanie na różne tematy z innych perspektyw.
Jak powiedziała Anne Marie Bonneau, związana z ekologią już od wielu lat – „Nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy z ideą Zero Waste radzą sobie doskonale. Potrzebujemy milionów ludzi robiących to niedoskonale”. Te słowa wyraźnie wskazują na konieczność docierania do jak największej liczby osób i wpływanie na ich zachowania. Nawet jeśli ktoś w swoim otoczeniu podejmie się niewielkich działań, a w skali całego świata takich osób będą miliony – wtedy jest szansa na realne zmiany.
Chcąc zachęcić Was do ekologicznego podejścia na co dzień, w tym artykule prezentujemy listę podcastów, która naszym zdaniem w znakomity sposób wzbogaci Waszą wiedzę. Są to propozycje dla każdego, niezależnie od poziomu znajomości tematu.
Agnieszka Zdunek – “Jest zielono”
Podcast ten stanowi idealną bazę wiedzy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ekologią, ale i dla tych bardziej zaawansowanych. Materiały tworzone przez Agnieszkę Zdunek są pełne praktycznych porad. Uczą też ekologicznych postaw – między innymi jak ograniczać konsumpcję i żyć zgodnie z ruchem zero waste.
Karolina Sobańska Podcast
To lifestylowy podcast, w którym autorka porusza wiele tematów – treści, które tam znajdziemy skupione są wokół mody, sportu, robienia przemyślanych zakupów, a także trendów – jedzeniowych, modowych i podróżniczych. Do współtworzenia odcinków zapraszani są też liczni goście
„Lepszy klimat” Pauliny Górskiej
To nowa pozycja, do tej pory powstało kilka odcinków podcastu. Jego pomysłodawczynią jest znana ekoedukatorka – Paulina Górska, która na co dzień propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. W podcaście znajdziemy liczne rozmowy z innowatorami, start-upowcami i aktywistami, którzy swoimi działaniami starają się naprawiać świat. Autorka wraz ze swoimi gośćmi dyskutuje o trudnych zjawiskach, wydarzeniach oraz trendach dotyczących szeroko pojętej ekologii.
„Odpowiedzialna moda” Katarzyny Zajączkowskiej
Podcast poświęcony kulisom branży mody i slow fashion. Autorka związana jest z tą tematyką i całym przemysłem od wielu lat. Jej działalność ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi obecnie się zmagamy. Uczy i edukuje o znaczeniu tzw. sustainable fashion, jako odpowiedzi na wszechobecne zjawisko fast fashion, które ma tak negatywny wpływ na środowisko.
Podcasty to doskonałe źródła wiedzy dostępne w przystępnym i przyjemnym formacie. Szczególnie materiały poruszające tematykę ekologii stały się ostatnio bardzo popularne – można w nich znaleźć wypowiedzi cenionych ekspertów, którzy doradzają, w jaki sposób chronić środowisko metodą małych kroków, mających duże znaczenie.