Boże Narodzenie w Afryce - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Boże Narodzenie w Afryce

Czy możecie mi zaoferować 500 kilogramów czapek Świętego Mikołaja, stroi i ozdób  świątecznych? – takie zapytanie otrzymaliśmy dwa miesiące temu od naszego klienta z Kamerunu.

Afryka

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jak obchodzi się je w Afryce? Podpytaliśmy naszych kontrahentów i pracowników z działu eksportu, którzy regularnie odwiedzają ten kontynent. Odpowiedź nie może być jedna, bo Afryka jest ogromna i   wielokulturowa. W krajach afrykańskich Boże Narodzenie przypada w miesiącach letnich, w towarzystwie dużej ilości słońca, zieleni, ale także deszczów. Zazwyczaj nadejście świąt łączy się z porą zbiorów kakao. Dlatego w niektórych krajach afrykańskich nie obchodzi się Bożego Narodzenia 25 grudnia, ale 7 stycznia, według kalendarza Kościoła koptyjskiego. Wtedy robotnicy z plantacji wracają do swoich rodzin, by wspólnie spędzić święta.

Tradycje

Wiele tradycji bożonarodzeniowych zostało na Czarnym Lądzie zaszczepionych przez Europejczyków w czasach kolonialnych i są one bardzo podobne do naszych tradycji. Choć zamiast choinek dekoruje się palmy. Wśród afrykańskich Chrześcijan (zarówno Katolików, jak i licznych Protestantów) Boże Narodzenie to najważniejsze święto w roku. Spędzają je rodzinnie.

 

Podczas nabożeństw, trwających nieraz wiele godzin, nie brakuje tańca i śpiewu. W Afryce trudno mówić o typowych, świątecznych potrawach. Na stołach pojawia się wówczas mięso, co jest dużą atrakcją. W Rwandzie w Wigilię je się najczęściej wołowinę z ryżem, w Ghanie – kurczaka z ryżem, lub duszone kozie mięso, w Kamerunie kurczaki i wino palmowe. Jeśli Afrykańczycy dają sobie prezenty, najczęściej jest to coś do jedzenia, albo ubrania. Nie jest niczym niezwykłym zobaczyć muzułmańskiego sprzedawcę oferującego czapki Mikołaja, ozdobne lampki bożonarodzeniowe lub meczety w krajach muzułmańskich udekorowane ozdobami świątecznymi. W Islamie Jezus jest bowiem uznawany za proroka.

Wcześniejsze wpisy

20 grudnia 2021
Wydarzenia

Świąteczny koncert Fundacji Daj Szansę

17 grudnia 2021
sklepy

Zmiana cyklu sprzedaży święta i sylwester

13 grudnia 2021
Innowacje

Upcycling jest trendy! Jak poprzez proste wybory możemy zmieniać świat?

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję