Boże Narodzenie w Afryce
„Czy możecie mi zaoferować 500 kilogramów czapek Świętego Mikołaja, stroi i ozdób świątecznych? – takie zapytanie otrzymaliśmy dwa miesiące temu od naszego klienta z Kamerunu.
Afryka
Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Jak obchodzi się je w Afryce? Podpytaliśmy naszych kontrahentów i pracowników z działu eksportu, którzy regularnie odwiedzają ten kontynent. Odpowiedź nie może być jedna, bo Afryka jest ogromna i wielokulturowa. W krajach afrykańskich Boże Narodzenie przypada w miesiącach letnich, w towarzystwie dużej ilości słońca, zieleni, ale także deszczów. Zazwyczaj nadejście świąt łączy się z porą zbiorów kakao. Dlatego w niektórych krajach afrykańskich nie obchodzi się Bożego Narodzenia 25 grudnia, ale 7 stycznia, według kalendarza Kościoła koptyjskiego. Wtedy robotnicy z plantacji wracają do swoich rodzin, by wspólnie spędzić święta.
Tradycje
Wiele tradycji bożonarodzeniowych zostało na Czarnym Lądzie zaszczepionych przez Europejczyków w czasach kolonialnych i są one bardzo podobne do naszych tradycji. Choć zamiast choinek dekoruje się palmy. Wśród afrykańskich Chrześcijan (zarówno Katolików, jak i licznych Protestantów) Boże Narodzenie to najważniejsze święto w roku. Spędzają je rodzinnie.
Podczas nabożeństw, trwających nieraz wiele godzin, nie brakuje tańca i śpiewu. W Afryce trudno mówić o typowych, świątecznych potrawach. Na stołach pojawia się wówczas mięso, co jest dużą atrakcją. W Rwandzie w Wigilię je się najczęściej wołowinę z ryżem, w Ghanie – kurczaka z ryżem, lub duszone kozie mięso, w Kamerunie kurczaki i wino palmowe. Jeśli Afrykańczycy dają sobie prezenty, najczęściej jest to coś do jedzenia, albo ubrania. Nie jest niczym niezwykłym zobaczyć muzułmańskiego sprzedawcę oferującego czapki Mikołaja, ozdobne lampki bożonarodzeniowe lub meczety w krajach muzułmańskich udekorowane ozdobami świątecznymi. W Islamie Jezus jest bowiem uznawany za proroka.