Co Polacy wiedzą o recyklingu odzieży? Ciekawe dane z naszego raportu
We wrześniu opublikowaliśmy raport “Wiedza Polaków o recyklingu odzieży”, który wywołał wiele dyskusji – zarówno w mediach, jak i w branży modowej. Bardzo nas to cieszy, ponieważ temat drugiego życia ubrań jest istotny z wielu względów. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu tekstyliów, których już nie potrzebujemy możemy zadbać nie tylko o nasze najbliższe otoczenie, ale również – w większej skali – o całą planetę.
Jakie konkretnie zagadnienia zostały poruszone w raporcie i co na ten temat sądzą eksperci? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka pytań zawartych w opracowaniu.
Czy postępowanie ekologiczne jest dla nas ważne i jak oceniamy postawy innych?
Badanie przeprowadzone na zlecenie Wtórpolu przez agencję SW Research wykazało, że coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczny aspekt naszych codziennych działań. Prawie trzy czwarte badanych (74%) deklaruje, że postępowanie ekologiczne jest dla nich ważne lub bardzo ważne. Prawie dziewięciu na dziesięciu badanych (89%) regularnie segreguje śmieci, a podobny odsetek badanych – 86% deklaruje, że regularnie używa toreb na zakupy wielorazowego użytku. Na kupowanie lub wymianę używanych ubrań decyduje się regularnie 44% Polaków, w tym 11% robi to zawsze.
Jak oceniamy postawy innych wobec tego tematu? Jest to temat dość kontrowersyjny w obecnej dyskusji. Według badania, blisko 24% osób wypowiada się pozytywnie o podejściu innych do kwestii ekologicznych i ocenia ich postawy jako zdecydowanie proekologiczne. Podobny odsetek osób ma odmienne zdanie, przypisując swoim rodakom brak zaangażowania w ochronę środowiska i przejawianie nieekologicznych postaw. Połowa badanych (51%) ocenia stopień zaangażowania Polaków w postępowanie ekologiczne jako przeciętny.
Czym według Polaków jest recykling odzieży?
W dyskusji poruszającej wątki ekologiczne, temat recyklingu odzieży jest wręcz obowiązkowy. Czy jednak wiemy czym dokładnie jest recykling? Według Słownika ochrony środowiska ze strony teraz-srodowisko.pl recykling to „proces mający na celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Rozumie się przez to metodę odzysku, w ramach której odpady są przetwarzane na produkty, materiały lub substancje, a następnie ponownie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu”[1].
A jak recykling odzieży rozumieją nasi respondenci? Najczęściej, bo aż 57% badanych, definiowało recykling odzieży jako tworzenie nowych produktów z materiałów pochodzących ze starych ubrań. Nieco mniej, bo około 30%, wskazało, że jest to sprzedaż i zakup odzieży używanej, 31% – naprawianie zepsutej odzieży, a 28% – oddawanie używanej odzieży biednym.
Czy według Polaków recykling odzieży pomaga chronić środowisko?
Znaczna większość respondentów – 78%! – uważa, że recykling odzieży pomaga chronić środowisko. Bardzo nas to cieszy, ponieważ pokazuje, że mamy świadomość istotności faktycznego wpływu ponownego wykorzystania surowców na dobro planety.
Proces recyklingu znacznie mniej obciąża środowisko, niż standardowe procesy produkcji. Tę zależność dostrzega większość respondentów wskazując, że recykling wpływa na stan środowiska. Nie ulega wątpliwości, że ten wynik stanowi pokłosie rosnącej świadomości ekologicznej, również w zakresie znacznego wpływu branży tekstylnej na środowisko – skomentowali Agata Szopińska i Piotr Barczak z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Dowiedz się więcej!
Badanie pokazuje, że wiele jeszcze przed nami – zarówno w kwestii uzupełnienia wiedzy ekologicznej, jak i codziennych wyborów. Tylko od nas zależy, którą drogą będziemy podążać, by móc przyczynić się do poprawy i zwiększania świadomości innych.
Temat recyklingu odzieży i dbałości o środowisko jest bardzo szeroki i wieloaspektowy. Raport stanowi doskonałe źródło wiedzy i przydatny materiał do analiz dla wszystkich, którym leżą na sercu sprawy ekologiczne. Więcej informacji i ciekawych statystyk można znaleźć w pełnym materiale, dostępnym do pobrania bezpłatnie na naszej stronie
[1] www.teraz-srodowisko.pl/slownik-ochrona-srodowiska/definicja/recykling.html