Nowe zyski ze starych ubrań - Forbes o rynku second hand - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Nowe zyski ze starych ubrań – Forbes o rynku second hand

W najnowszym, listopadowym wydaniu miesięcznika Forbes znalazł się ciekawy artykuł, poświęcony branży odzieży używanej w Polsce. Pokazuje różne podejścia działających w naszym kraju firm, w tym Wtórpolu, do recyklingu i sprzedaży ubrań z drugiej ręki.

Używana odzież wyszła ze wstydliwej niszy. To rewolucja, która spowoduje na rynku obracającym tym towarem świeże biznesowe mariaże” – tak rozpoczyna się wnikliwa analiza rynku second hand w Polsce.

W sklepach z używaną odzieżą ubiera się coraz więcej Polaków. I nie wynika to z trudnej sytuacji finansowej społeczeństwa, jak miało to miejsce w latach 90 – tych. To świadomy wybór osób, które nie zgadzają się ze szkodliwym trendem „fast fashion” i dbają o środowisko. Autor powołuje się na badawczy raport, wykonany na zlecenie firmy Wtórpol, z którego wynika, że aż 71 %Polaków kupowało używane ubrania.

Rynek się zmienił, dojrzał. Dziś kupowanie w second-handach nie jest oznaką ubóstwa, tylko świadomą decyzją klientów, którzy dostrzegli, że troska o naszą planetę i jej zasoby jest koniecznością. Wiele osób, w tym znanych, w mediach społecznościowych wręcz chwali się tym, że ubiera się w sklepach z odzieżą używaną. I zachęca do tego innych. To dobry trend – ocenia Leszek Wojteczek, prezes Wtórpolu.

W tekście opisane są różne sposoby pozyskiwania odzieży używanej – od importowania jej z zagranicy, po zbieranie ubrań w Polsce, ale wyłącznie dobrej jakości. Na tym tle wyróżnia się Wtórpol, którego system jest najbardziej przyjazny środowisku. Jako jedyny z dużych graczy na rynku odbiera nie tylko wyselekcjonowaną odzież, ale każdą, jakiej pozbywają się ludzie. Ta gorszej jakości przetwarzana jest na paliwo alternatywne i czyściwo, lepsza ponownie trafia do sprzedaży; w Polsce, w sieci sklepów TekStylowo, lub jest eksportowana. Choć recykling zużytych tekstyliów przynosi korzyści przyrodzie i ludziom,  nie daje znaczących profitów.

Od blisko 30 lat, wprowadzając w życie ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, zyskami spółka dzieli się z potrzebującymi. Fundacja Eco Textil działająca przy Wtórpolu prowadzi sieć ponad 220 bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, oraz jedyną w Polsce internetową, darmową wypożyczalnię.   Firma od początku swojego istnienia wspiera również inicjatywy z lokalnego podwórka oraz inne organizacje pożytku publicznego, przekazując im pokaźne sumy.

Zachęcamy do lektury artykułu o rynku odzieży używanej, opublikowanego w listopadowym wydaniu Forbesa.

 

Wcześniejsze wpisy

9 listopada 2021
Innowacje

Oddajesz odzież do naszych kontenerów? O tym trzeba pamiętać

5 listopada 2021
sklepy

Długi weekend – zmiany w cyklu sprzedaży

4 listopada 2021
Wydarzenia

Top Model w Tekstylowo

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję