Recykling tekstyliów korzyści i wyzwania
Recykling tekstyliów na świecie w ubiegłym roku osiągnął wartość 5 miliardów dolarów amerykańskich. To rekordowy wynik i imponująca kwota.Temat recyklingu jest jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej, dotyczy to właściwie każdej branży, a w szczególności odzieżowej. Szacuje się, że branża fashion zajmuje drugie miejsce pod względem negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Świadomość społeczna w temacie „fast fashion” stale rośnie, ale statystyki konsumenckie ujawniają brutalna prawdę – nadal kupujemy za dużo.
Na czym polega recykling tekstyliów?
Rozwiązaniem, choć nie idealnym jest dziś recykling. Najogólniej mówiąc to szereg metod przetwarzania i ponownego wykorzystania używanej odzieży, oraz odpadów z tworzyw naturalnych i sztucznych. Ze zużytej odzieży odzyskiwane są włókna, oraz elementy plastikowe i metalowe, by jako surowiec przywrócić je na rynek. Z przetworzonych włókien powstają nowe materiały, które służą do produkcji nowych ubrań, lub inne produkty jak czyściwo fabryczne lub paliwo alternatywne wspomagające przemysł. W ten sposób gospodarka światowa zbliża się do ideału obiegu zamkniętego.
Korzyści i wyzwania
Recykling tekstyliów daje wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Umożliwia ograniczenie zanieczyszczenia gleby i używania barwników chemicznych, zużycia energii i wody, oraz drenażu zasobów naturalnych. W ostatnich latach wyraźnie widać wzrost zapotrzebowania na tekstylia pochodzące z recyklingu. To efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw, głównie w krajach rozwiniętych. Ludzie dostrzegający niekorzystne zmiany klimatyczne na świecie, przykładają coraz większą wagę do dbałości o środowisko i w codziennych, konsumenckich decyzjach przyczyniają się do oszczędzania wyczerpujących się surowców naturalnych, z których na pierwszym miejscu jest woda. Jest to jednak rozwiązanie stosowane na niewielką skalę i bardzo kosztowne. Tekstylia mogące służyć do wyprodukowania zupełnie nowy tkanin muszą być specjalnie przygotowane, posortowane według składu materiałów z usuniętymi elementami dodatkowymi np. metalowymi suwakami, cekinami, guzikami czy wszywkami. To oznacza, że proces recyklingu tekstyliów jest skomplikowany, pracochłonny i dużo bardziej kosztowny.
Co „Ja” mogę zrobić?
Odpowiedz jest prosta- Po pierwsze nie wyrzucaj niepotrzebnej odzieży do odpadów zmieszanych. Z takich tekstyliów nie da się już nic zrobić – staja się uciążliwym odpadem, składowanym setkami lat na wysypiskach za który płacimy, jako społeczeństwo ogromna cenę. Tekstylia oddane do specjalnych kontenerów dają realną szansę na przetworzenie i powrót do drugiego obiegu.
Po drugie, podejmuj świadome decyzje zakupowe. 10 para nowych jeansów czy 20 t-shirt w szafie to efekt napędzania spirali zakupowej, a nie realne potrzeby wynikające z naszego funkcjonowania. Nowe kolekcje w sklepach co dwa miesiące, ciągłe wyprzedaże czy reklamy krzyczące „musisz to mieć” to tylko chwyty marketingowe napędzające fast fashion.
Po trzecie, kupuj w drugim obiegu. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a nawet modne. Lepsza jakość ubrań, ciekawe fasony, modowe perełki czy atrakcyjna cena to tylko kilka powodów, dla których warto dać ubraniom drugie życie.
Po czwarte edukacja. Firmy zajmujące się przetwarzaniem odzieży, jak Wtórpol, coraz większą wagę przykładają do działalności edukacyjnej. Prowadzą kampanie informacyjne, mające na celu uświadamiać społeczeństwo o konieczności odzysku używanych ubrań. Dając przykład inspirujesz innych do działania, które me realny wpływ na naszą wspólną przyszłość.