Wiedza ekologiczna – organizacje działające na rzecz ochrony środowiska
Świadomość wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz konsekwencji jego działania rośnie z roku na rok. Dlatego inicjatywy mające na celu pomaganie planecie podejmują coraz częściej zarówno osoby prywatne, jak i różne organizacje. Podmioty te zrzeszają ludzi chcących zapobiegać szkodliwym praktykom oraz edukować społeczeństwo. Ich akcje obejmują wiele różnych zagadnień – wszystko po to, by docierać do jak największej grupy osób. W tym artykule przedstawiamy kilka podmiotów prężnie działających nie tylko na naszym rodzimym podwórku, ale i międzynarodowo. Warto przyjrzeć się tym praktykom – można zmienić nie tylko swoje podejście, ale również świat wokół!
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Organizacja działa na rzecz zwiększania świadomości społecznej, edukuje w zakresie zapobiegania powstawaniu niepotrzebnych odpadów. Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu promują styl życia zero waste i ograniczenie konsumpcji. Swoją misję realizują na wiele sposobów – między innymi poprzez raporty, liczne współprace z firmami, narzędzia wspierające działania obywateli oraz poprzez reprezentowanie społeczności zaangażowanych w działanie na rzecz środowiska.
Specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste – Agata Szopińska i Piotr Barczak udzielili komentarza do naszego raportu “Wiedza Polaków o recyklingu odzieży” – całość materiału dostępna jest bezpłatnie tutaj:
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Organizacja ta prowadzi działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji. Ponadto, skupia się na kwestiach przestrzegania praw człowieka i wdrażania zasad ochrony środowiska w biznesie. Fundacja analizuje problemy związane z wieloma branżami – począwszy od tej odzieżowej, po zabawkarską, na elektronice i żywności kończąc.
Warto dodać, że jakiś czas temu wspólnie stworzyliśmy materiał dotyczący drogi, jaką pokonują ubrania wrzucane do kontenerów na odzież używaną – możecie go przeczytać tutaj:
Z wpisu dowiecie się m.in.
– Jakie jest przeznaczenie rzeczy, które wrzucamy do kontenerów?
– Ile odpadów tekstylnych rocznie wyrzucają Polacy, a ile z nich nadaje się do ponownego użycia?
– Na czym polega działalność charytatywna finansowana ze środków pozyskanych dzięki recyklingowi tekstyliów pochodzących z kontenerów?
Dodatkowo, chcemy bardzo zachęcić Was do odwiedzenia sekcji poświęconej ubraniom na stronie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie:
Znajdziecie tam wiele wartościowych materiałów nie tylko na temat tego, jak powstają nasze ubrania i dlaczego ich skład jest tak ważny, ale również liczne wskazówki dla odpowiedzialnych konsumentów i konsumentek.
Fundacja Ellen MacArthur
Fundacja została założona przez brytyjską żeglarkę, która w 2005 roku samotnie opłynęła kulę ziemską. Celem tej organizacji jest promocja idei gospodarki cyrkularnej, która zakłada minimalizację zużycia surowców oraz samej emisji i utraty energii, poprzez działania mające na celu ponowne wykorzystanie przedmiotów. Organizacja rozwija i promuje swoje działania głównie poprzez współpracę z biznesem, środowiskiem akademickim, decydentami i instytucjami. A wszystko to w celu mobilizacji rozwiązań systemowych na dużą skalę na całym świecie.
Fundacja publikuje liczne raporty, analizy i ekspertyzy, popularyzuje dobre praktyki, tym samym edukuje organizacje pozarządowe, biznes i szkolnictwo wyższe.
Jednym z najważniejszych opracowań ostatnich miesięcy, dotyczących obiegu odzieży, nastrojów konsumenckich i tendencji zakupowych jest z pewnością materiał Circular business models: Redefining growth for a thriving fashion industry: Opracowanie przedstawia funkcjonowanie modeli biznesowych branży fashion w gospodarce obiegu zamkniętego.
Fashion for Good
Według danych zaprezentowanych na stronie fundacji – kupujemy średnio o 60% więcej ubrań niż 15 lat temu, ale każdy przedmiot przechowujemy tylko o połowę krócej. Co więcej – szacuje się, że prawie 60% całej wyprodukowanej odzieży trafia do spalenia lub na wysypisko śmieci w ciągu jednego roku od wyprodukowania.
Fashion for Good pokazuje, że przemysł modowy wcale nie musi w takim stopniu przyczyniać się do degradacji środowiska. Przy zastosowaniu cyrkularnego podejścia ubrania mogą zyskać długie drugie życie. Rdzeniem Fashion for Good jest Platforma Innowacji, która koncentruje się na tworzeniu i skalowaniu technologii oraz modeli biznesowych, mających największy potencjał do przekształcenia branży. W maju 2021 roku Fashion for Good rozpoczął realizację projektu „Sorting for Circularity”, który przykuł uwagę światowych organizacji z branży tekstylnej i marek z całego przemysłu modowego. Projekt ma na celu stworzenie bardziej efektywnej infrastruktury do przetwarzania odpadów tekstylnych w celu zwiększenia promowania działań w zakresie sortowania i wprowadzania do ponownego obiegu, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej.
Firma Wtórpol, która zajmuje się recyklingiem odzieży od 30 lat, jako jedyna w Polsce została zaproszona do projektu Sorting for Circularity. Uczestnictwo w tej inicjatywie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, ponieważ od lat angażujemy się w różne działania mające na celu ochronę środowiska i realizujemy działania wpisujące się w idee zero waste.
Greenpeace
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tej międzynarodowej organizacji. Już od 1971 roku Greenpeace działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego, skupiając swoją uwagę na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności. Jej celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy dotyczące m.in. ochrony lasów deszczowych, oceanów i mórz, a także ochrony środowiska przed substancjami toksycznymi, globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi.
WWF
Fundacja już od 1961 roku edukuje na temat zagrożeń wynikających z dewastacji fauny i flory oraz nieograniczonych polowań. Zgodnie z hasłem – “Chronić przyrodę z ludźmi i dla ludzi” – realizuje tysiące przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska w 154 krajach świata. Od początku swojego istnienia gromadzi fundusze niezbędne do badań służących ocaleniu najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk na Ziemi.
Liga Ochrony Przyrody
To najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce, powstała już w 1928 roku. Swoje działania koncentruje na zapewnieniu bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Liga organizuje seminaria, warsztaty i prelekcje, a także liczne obozy, wycieczki i konkursy, by móc edukować w zakresie znaczenia ochrony przyrody.
Na całym świecie działają liczne organizacje, które walczą o lepszą przyszłość dla nas i dla następnych pokoleń. Ich aktywności obejmują bardzo szeroki zakres – to między innymi pokazanie największych problemów środowiska, ale też uświadomienie społeczeństwa na temat ich znaczenia dla każdego z nas. To także działania na rzecz bezpośredniej ochrony środowiska, a także wywieranie wpływu na władzę. Korzystając z materiałów przygotowanych przez te podmioty, możemy zyskać wiele cennej wiedzy pozwalającej na wprowadzenie pozytywnych zmian do naszych codziennych aktywności.