Rodzinna Strefa Narodzin powstała dzięki wsparciu Wtórpolu
W Szpitalu Powiatowym imienia Marii Skłodowskiej – Curie 22 listopada oficjalne otwarto Rodzinną Strefę Narodzin. To niezwykłe miejsce. Świetnie wyposażone, przytulne, dające komfort i intymność. W publicznych lecznicach to wciąż rzadkość. W sali oprócz nowoczesnego łóżka, wygodnego fotela znalazła się także specjalistyczna wanna do porodów. W ciepłej, wodzie, przy relaksacyjnej muzyce i wsparciu wykwalifikowanej kadry medycznej, na świat przyszło już szesnaścioro dzieci.
– Odkąd funkcjonuje u nas Rodzinna Strefa Porodów, odnotowaliśmy spadek liczby cesarskich cięć. Coraz częściej kobiety w ciąży odwiedzają nasz oddział przed porodem, żeby go obejrzeć. Nowa sala budzi zachwyt, a kobiety pytają, czy można tu rodzić bez dodatkowych opłat. I tak faktycznie jest – informuje doktor Krzysztof Grzegorek, ordynator oddziału położniczego w szpitalu w Skarżysku – Kamiennej. Jak przekonuje Wioletta Węgrzyn, neonatolog i pediatra, rodzenie w wodzie są korzystne zarówno dla matki jak i dziecka. Przeżywają one mniejszy stres, mniejsze są też ból i krwawienie. – To zdecydowanie bardziej komfortowy i bezpieczniejszy od tradycyjnego sposób rodzenia – mówi lekarka.
Przygotowanie Strefy Narodzin kosztowało 100 tysięcy złotych. Firma Wtórpol na zakup wanny przekazała szpitalowi 40 tysięcy złotych. – Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej rodziny. Jako przedstawicielka Wtórpolu, ale i jako mama bardzo się cieszę z powstania tego miejsca i faktu, że mogliśmy wesprzeć tak szczytny cel – stwierdziła podczas oficjalnego otwarcia Rodzinnej Strefy Narodzin Monika Lipnicka.
Firma Wtórpol od lat wspiera nie tylko skarżyski szpital, ale i inne placówki ochrony zdrowia. W 2020 roku przekazała lecznicom w Kielcach, Busku – Zdroju, Starachowicach i Skarżysku – Kamiennej łącznie 90 nowoczesnych, sterowanych pilotem łóżek medycznych i 35 wózków inwalidzkich. We współpracy z Polską Misją Medyczną przekazała również pomoc dla szpitala w Malawi w Afryce. Liczne ośrodki specjalne w całej Polsce otrzymały od działającej przy Wtórpolu Fundacji Eco Textil rowery rehabilitacyjne. Fundacja prowadzi też jedyną w kraju bezpłatną, internetową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, z której skorzystało już ponad trzy tysiące osób.