Wrocław Fashion Week 2023 za nami!
28 kolekcji młodych projektantów i projektantek z polskich akademii artystycznych stworzonych w duchu less waste a to wszystko w 3 dni – tak prezentowała się III edycja Wrocław Fashion Week w liczbach. Swoje unikatowe projekty zaprezentowali projektanci młodego pokolenia, z najlepszych szkół artystycznych w Polsce wzięli udział między innymi studenci: Krakowskich Szkół Artystycznych, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz VIAMODY Szkoły Wyższej w Warszawie. Tematem przewodnim całego wydarzenia była moda zrównoważona. Jej aspekty przenikały się zarówno w kolekcjach projektantów, scenografii jak i we wszystkich wydarzeniach towarzyszących. Podczas polskiego tygodnia mody uczestnicy mogli wziąć udział w debatach edukacyjnych na temat mody cyrkularnej, obejrzeć koncerty oraz występy artystyczne. Na czas wydarzenia powstał także showroom, gdzie z bliska można było przyjrzeć się autorskim kolekcjom projektantów, którzy tak jak my, są świadomi konsekwencji idących za szybką modą. Ciekawi, co jeszcze się działo? Jeśli tak, to zapraszamy do relacji z tych dni pełnych wrażeń.
Po pierwsze: pokazy mody
Przez 3 dni na wybiegu zobaczyliśmy aż 28 różnorodnych kolekcji. Swoje projekty ubrań prezentowali projektanci nagradzani na wielu prestiżowych konkursach w Polsce i Europie. Mogliśmy oglądać projekty ubrań szyte z dbałością o każdy najdrobniejszy szczegół. Projektanci w swoich pracach wykorzystują ubrania z drugiego obiegu, materiały z odzysku i zwracają szczególna uwagę aby nic się nie zmarnowało. Windowania mogła oglądać zjawiskowe kreacje z jedwabiu autorstwa Agaty Makowskiej czy pełne kolorów i geometrycznych form kreacje stworzone przez Damiana Niziołka, czy efektowne połączenia rożnych materiałów autorstwa Anny Szczygieł. To była prawdziwa uczta dla zmysłów.
Po drugie: edukacja
Budowanie świadomości na temat mody zrównoważonej to ważny aspekt działania nie tylko Wtórpolu. Organizatorzy wydarzenia zaplanowali kilka punktów w programie aby przybliżyć blaski i cienie całego szeroko rozumianego środowiska Fashion. W programie były 3 debaty eksperckie w których na czynniki pierwsze rozłożone zostały aspekty: Mody zrównoważonej, Recyklingu ubrań oraz Równości w modzie. O tym jak wyglądała moda na przełomie XIX i XX wieku oraz co z tamtego okresu można zaadoptować współcześnie opowiadało stowarzyszenie Krynolina. Jak te zjawiska wyglądają z punktu widzenia sortowni odzieży opowiadała Monika Lipnicka. dzieląc się obserwacjami spostrzeżeniami i doświadczeniem. Opowiadała zrównoważonej modzie, która w takim samym stopniu dotyczy klientów popularnych sieciówek jak i miłośników secondhandowych zakupów. Rozmawialiśmy też o recyklingu odzieży, który z jednej strony jest ogromną szansą na ponowne wykorzystanie niechcianych ubrań, a drugiej strony to nadal skomplikowany, kosztowny i niestety mało popularny proces, który aby był wykorzystywany na szeroka skalę musi spełniać określone warunki. Do największych wyzwań tego procesu należą popularne mieszanki materiałów, np. bawełny i poliestru,czy wszelkiego rodzaju przeszkadzacze w postaci zamków, cekinów czy sprzączek które cały ten proces utrudniają jeszcze bardziej. To elementy,na które w szczególności powinni zwrócić uwagę projektanci chcący tworzyć w duch less waste.
Wtórpolowe pierwiastki
Tegoroczna edycja Wrocław Fashion Week była nam wyjątkowo bliska – nie tylko ze względu na temat przewodni, ale także przez nawiązaną współpracę. W tym roku nasza firma objęła patronatem to wydarzenie. Partnerstwo dodatkowo podkreślało wagę tematu, czyli promowanie mody cyrkularnej i zrównoważonej, którym Wtórpol zajmuje się już od 30 lat. Podczas tego festiwalu niemalże na każdym kroku można było zaobserwować nasz udział. Najbardziej widocznym były elementy scenografii które przyjechały wprost z magazynu sortowni. Paczki sprasowanych ubrań, posłużyły za pufy dla widowni, a wszechobecne prześcieradła zdobiły każdą wolną przestrzeń i tło dla sesji zdjęciowych. Z dostarczonych wcześniej materiałów zostały uszyte torby, które każdy z obserwatorów wydarzenia mógł otrzymać. Na naszym stoisku można było z bliska zobaczyć projekty innego znanego upcyclingowego projektanta Jackoba Buczyńskiego. Charakterystyczne kurtki z frędzlami czy bomberki to projekty, które są tworzone z ubrań i innych tekstyliów dostępnych w naszej sortowni. Na terenie Centrum Historii Zajezdnia został umieszczony również kontener Eco Textil na odzież, do którego można było oddać niepotrzebne już ubrania, tym samym dając im drugie życie. Wszystkie tekstylia przekazane do pojemnika zabraliśmy do naszej sortowni w Skarżysku-Kamiennej, gdzie starannie zostały wyselekcjonowane i ponownie wprowadzone do obiegu.