18 marca – Światowy Dzień Recyklingu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Ustanowiono go, by zwrócić uwagę społeczeństw na kwestię właściwej gospodarki odpadami i konieczność odzyskiwania surowców. Nasza cywilizacja wręcz zasypuje planetę śmieciami. Tylko w Polsce średnio każdy z nas wytwarza rocznie 350 kilogramów odpadów, a ta ilość z roku na rok rośnie. To duży problem, ale możliwy do rozwiązania. Kluczowe jest właściwe zagospodarowanie.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w naszym kraju przetworzono tylko nieco ponad 60 procent zebranych odpadów, 8 milionów 200 tysięcy ton „śmieci”. Dziś nie ma już wątpliwości, że recykling jest zarówno koniecznością, jak i szansą. Pozwala odzyskać cenne surowce i przywrócić je do obiegu gospodarki, oszczędzając jednocześnie kurczące się zasoby naturalne. Najłatwiej pozyskać w ten sposób odpady jednoskładowe – papier, metale, plastik czy szkło. Niestety, znacznie trudniejszy i kosztowny jest recykling odpadów złożonych z kilku materiałów. Największy problem stanowią tak zwane odpady zmieszane. Dlatego segregacja już w naszych domach ma ogromne znaczenie dla środowiska. W przypadku ubrań ta segregacja jest bardzo prosta- niepotrzebne ubrania wystarczy oddać do specjalnego kontenera by miały szanse na drugi obieg lub recykling.
Firma Wtórpol od ponad 30 lat zajmuje się przetwarzaniem odzieży używanej. Ta część która ze względu na jakość nie może zostać wykorzystana jako ubrania jest poddawana recyklingowi. Rocznie w zakładzie w Skarżysku – Kamiennej przetwarzane jest 84 miliony kilogramów ubrań, zbieranych wyłącznie na terenie Polski. Niepotrzebną odzież można wrzucać do specjalnych kontenerów, z logo Fundacji Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie ubrania trafiają do sortowni i przechodzą przez zaawansowaną linię technologiczną. Te w najlepszym stanie ponownie trafiają do sprzedaży. Nie nadające się już do noszenia są przetwarzane. Tekstylia bawełniane, frotte i trykot służą do produkcji czyściwa. Wełniane swetry eksportujemy do Indii, gdzie stanowią surowiec do tkania najwyższej jakości dywanów. Pozostałą część przerabiamy na wysokokaloryczne paliwo alternatywne, stanowiące zamiennik paliw kopalnych.
Recykling to proces ograniczający zużycie surowców naturalnych poprzez ponowne ich wykorzystanie po przetworzeniu, czyli w innej formie. Dzięki recyklingowi możliwe jest odzyskanie surowców z odpadów. Surowce te są przetwarzane na inne produkty, a następnie ponownie wykorzystywane w pierwotnym lub innym celu. W zakresie przetwarzania ubrań, recykling dzielimy na mechaniczny (np. downcycling – rozdrobnienie tkaniny i przetworzenie jej na wypełnienia, czyściwo, przędzę, dywany, ale także przetworzenie na paliwo alternatywne czy inne materiały) oraz chemiczny (z wykorzystaniem chemikaliów – tego rodzaju recykling jest niezwykle rzadko stosowany, szczególnie w Europie). Należy jednak pamiętać, że recykling nie jest sposobem na rozwiązaniem wszystkich ekologicznych problemów. Powinien być ostatecznością, bowiem przetwarzanie to także proces wymagający przeróżnych zasobów. Dlatego zanim coś przetworzymy, warto skupić się na działaniach zmierzających do użytkowania rzeczy jak najdłużej.
Przyszłością recyklingu ubrań może być metoda Fiber to Fiber, czyli ogólnie i obrazowo mówiąc ze starych i zniszczonych ubrań wytwarzane są nowe włókna, które służą do produkcji nowych ubrań. Obecnie takie technologie już istnieją ale ich stosowanie jest na bardzo mała skalę. Powodów jest klika obecne technologie pozwalają na recykling jednorodnych grup materiałów np. bawełny. W chwili obecnej większość produkowanych ubrań składa się z wielu różnych materiałów co znacznie ten proces utrudnia, dodatkowo wyposażonych w elementy zakłócające takie jak guziki, suwaki, aplikacje czy cekiny, które muszą być osunięte ( zazwyczaj ręcznie) zanim trafią do recyklingu.
Na wielu ubraniach dostępnych w sklepach można przeczytać „Poliester z recyklingu”, ma to zachęcić konsumentów do sięgania po bardziej „ekologiczne ubrania”. Niestety większość poliestru z recyklingu pochodzi z butelek PET lub innych odpadów pokonsumenckich, a nie z tkanin poliestrowych.