„E” jak Eco Textil
Budowa gospodarki opartej na obiegu zamkniętym jest możliwa tylko pod warunkiem współdziałania konsumentów, prawodawców oraz biznesu. Przemysł mody, to branża skierowana głównie do indywidualnego konsumenta, czyli do każdego z nas. Dlatego to właśnie nasze jednostkowe wybory mają na nią ogromny wpływ. We Wtórpolu uważamy, że obowiązek edukacji społeczeństwa w tym zakresie spoczywa nie tylko na rządzących i ustawodawcach, ale także na beneficjentach gospodarki cyrkularnej, czyli na branży odzieżowej i sortowniczej. Naszą misją jest, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, jakie korzyści dla społeczeństwa i środowiska płyną z obiegu zamkniętego odzieży.
W naszej praktyce, w tym przy okazji licznych kontaktów z mediami, spotkaliśmy się z powszechną koniecznością przybliżania pewnych pojęć, takich jak “obieg wtórny”, “recykling” i “upcycling” Do naszej bazy wiedzy postanowiliśmy dołączyć kompleksowe źródło informacji, w postaci e-booka “ABC Obiegu wtórnego”, w którym zebraliśmy w formie ilustrowanego praktycznego glosariusza najistotniejsze pojęcia związane z obiegiem zamkniętym tekstyliów oraz pokrewnymi dziedzinami, takimi jak moda zrównoważona czy działalnością związaną z Wtórpolem.
Pod literą „E” kryje się hasło Eco Textil, to nazwa fundacji która od 14 lat działa przy naszej firmie.
Fundacja w szczególny sposób wspiera środowisko osób z niepełnosprawnościami, oraz pomaga osobom chorym i potrzebującym udostępniając bezpłatnie sprzęt rehabilitacyjny. Fundacja zasłynęła z realizacji programu Rower dla nieposprawianego, w ramach tego projektu do osób z niepełnosprawnościami trafiło pod 6000 specjalnych rowerów trójkołowych. Fundacja Eco Textil prowadzi sieć stacjonowanych 230 punktów, w których można bezpłatnie wypożyczyć rowery, wózki , balkoniki lub kule, oraz internetową wersję wypożyczalni , w której poza wyżej wymienionymi sprzętami są jeszcze łóżka medyczne. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 3400 rodzin. Korzystając z naszego sprzęty, a nie sprzętu udostępnianego w komercyjnych punktach w domowych budżetach zostało ponad 5 milionów złotych.
Fundacja prowadzi też szereg akcji edukacyjnych i dydaktycznych promujących obieg zamknięty odzieży, spośród których najbardziej znana to ogólnopolska akcja „Zrób porządek w szafie”, w ramach której zbiórki odzieży organizowane są w polskich szkołach. Akcja ma dwa cele. Pierwszy to podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Na całym świecie produkuje się coraz więcej ubrań. Pochłania to ogromne ilości zasobów naturalnych, w tym wody i ma negatywny wpływ na środowisko. Niestety, niepotrzebne ubrania wciąż często traktowane są jako odpad i trafiają do śmietników a potem na wysypiska. Tymczasem odzież stanowi cenny surowiec wtórny, który należy odpowiednio zagospodarować. Tak, jak robi to firma Wtórpol, poddająca tekstylia recyklingowi w stu procentach. Konieczność dawania ubraniom „drugiego życia” należy propagować. Tylko od nas zależy, czy je zmarnujemy, czy wykorzystamy z korzyścią dla ludzi i przyrody. Drugi cel to uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, często mieszkających blisko nas.
Kolejna edycja akcji Zrób porządek w szafie rusza 18 marca i potrwa do 10 maja, szkoły mogą zgłaszać się poprzez formularz rejestracyjny do 11 marca. Szczegóły edycji wiosna 2024 są dostępne na stronie fundacji.