Forbes o recyklingu i spółce Wtórpol
W marcowym wydaniu miesięcznika Forbes ukazał się duży artykuł na temat recyklingu. Urban mining, czyli miejskie górnictwo (odzyskiwanie surowców ze śmieci) uznano za efekt rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw.
W Polsce przetwarzane jest zaledwie 36 procent nadających się do tego odpadów, czyli dwukrotnie mniej, niż w Niemczech. Jako przykład dojrzałej firmy zajmującej się recyklingiem, autor wymienia spółkę Wtórpol, której przychody z roku na rok rosną o jedną trzecią. Według danych Forbesa, w Polsce rocznie wyrzucane jest 216 milionów kilogramów odzieży. Znacznie więcej, niż metali czy opon.
Źródło:www.forbes.pl
Wtórpol, jedna z największych firm tej branży w Europie, rocznie przetwarza średnio 65 milionów kilogramów ubrań, w dodatku wyłącznie pozyskiwanych na terenie kraju. To oznacza, że skarżyska spółka odpowiada za recykling 30 procent tekstyliów w Polsce! Dodajmy, sortownia Wtórpolu jest w stanie przetworzyć o kilkadziesiąt procent odzieży więcej, niż obecnie.
Czy będzie to możliwe, zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób Polacy będą się pozbywali niepotrzebnych ubrań. Jeśli trafią do kosza na śmieci, zostaną wywiezione na wysypiska i tam składowane. Gdy ludzie oddadzą je do specjalnych pojemników, w różnej formie wrócą one na rynek i dostana szanse na drugie życie.
Cały artykuł można przeczytać tu : www.forbes.pl