Kostiumy z drugiego obiegu w spektaklu „Błękitny Express”
Ten projekt to niezwykłe połączenie świata akademickiego ze światem teatru i drugoobiegowej mody. Kostiumy do spektaklu „Błękitny Express” powstały z ubrania wysortowanych w naszej sortowni. To efekt współpracy Wtorpolu i Wydziału Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej i Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
„Błękitny Express” to musical, który przenosi widzów w lata 20. Motywem przewodnim jest upcycling. Twórcy przygotowali dla widzów teatralno-muzyczny kolaż złożony z repertuaru międzywojennego kabaretu. Rewiowe piosenki z lat 20 i 30 XX w. zostały wzięte na warsztat i otrzymały współczesne brzmienie. Twórcy dokonują muzycznego upcyclingu i odświeżają historie zawarte w utworach. Idea recyklingu zaistniała także w warstwie wizualnej „Błękitnego Expressu”. Filip Łach opracował inspiracje, na bazie których spektakularne projekty wykonała Natasza Cazac. Na każdym etapie prac czynnie uczestniczyli studenci wydziału wzornictwa.
– Materiały zamawialiśmy pod temat. Od początku wiedzieliśmy z Filipem, że jego strój chcemy robić w morskich kolorach. Otrzymali ode mnie PDF z opisem czego potrzebujemy. To był jakiś bezrękawnik, płaszczyk i inne. My to wszystko wspólnie pruliśmy ze studentami. Potem z tych kawałków udało się to wszystko „patchowrkowo” złożyć – mówi Natasza Cazac.
Niepotrzebne ubrania zyskały nowe życie. Kostium głównego bohatera powstał z połączenia niebieskiego futra i organzy, która wcześniej była firanką. Kostiumy zaprojektowała Natasza Cazac, która jest jednocześnie wykładowcą na politechnice Bydgoskiej. W proces powstawania kostiumów byli również zaangażowani studenci wydziału wzornictwa. Doświadczenie zdobyte w takim projecie daje zupełnie nowe spojrzenie na świat drugoobiegowej mody i potencjału jaki jest ukryty w niepotrzebnych ubraniach. Studenci tworzyli autorskie projekty kostiumów w oparciu o przygotowane przez głównego pomysłodawcę spektaklu Filipa Łacha moodboardy. Następnie w ramach przedmiotu techniczne aspekty modelowania studenci odwiedzali pracownię krawiecką Teatru Kameralnego, gdzie pod czujnym okiem Iwony Silarskiej i Renaty Czaplińskiej pruli, rwali i starali się złożyć powstałe elementy w nową całość. Wystawa prac studentów odbędzie się 8 stycznia w foyer Teatru Kameralnego. Premiera samego spektaklu odbędzie się 11 stycznia.
To nie jest pierwsza nasza współpraca ze środowiskiem akademickim, które kształci przyszłych projektantów mody. Przyszłość mody w wydaniu zrównoważonym wymaga nie tylko odpowiedniego wykorzystania ubrań, które już zostały wyprodukowane ale również odpowiedzialnego i twórczego podejścia młodych projektantów. Na tym właśnie polega magia i potęga upcyklingu. We Wtórpolu wierzymy, że używana odzież nie jest odpadem, lecz surowcem, dla którego można znaleźć jeszcze wiele, wiele zastosowań, bywa, że nawet ciekawszych i pożyteczniejszych niż to podstawowe. Na naszych oczach w społeczeństwie dokonuje się właśnie wielka pokoleniowa przemiana, a Wtórpol wspiera młode pokolenia w tej zmianie.