Mity dotyczące odzieży używanej
Kontenery na niepotrzebną odzież można znaleźć w całej Polsce. Tylko firma Wtórpol obsługuje ich ponad 60 tysięcy. Wokół pojemników i samych zbiórek powstało wiele obiegowych opinii i mitów. Niestety, często bezrefleksyjnie powtarzanych w mediach społecznościowych i nie tylko. Drugi obieg odzieży to proces skomplikowany logistycznie ale bardzo potrzebny, ponieważ przemysł tekstylny zajmuje drugie niechlubne miejsce pod względem negatywnego wpływu na nasza planetę. Dlatego tak ważne jest
W serwisie „Zielona Interia” ukazał się niedawno obszerny materiał dotyczący niepotrzebnej odzieży oddawanej do specjalnych kontenerów. W artykule Magdalena Mateja-Furmaniak, wyjaśnia jedną z najczęściej powielanych opinii, mianowicie „odzież z kontenerów trafia bezpośrednio do potrzebujących”. Z artykułu dowiemy się również kiedy nasze ubrania pomagają oraz co dzieje się z ubraniami zniszczonymi.
Aby wszytko to co się znalazło w kontenerze mogło trafić do drugiego obiegu czy to w postaci niezmienione prze przez recykling ubrania muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Przypominamy kilka praktycznych wskazówek jak korzystać z pojemników na odzież:
- Segregując ubrania do pozbycia się, sprawdź zawartość ich kieszeni. Któryś z domowników mógł w nich zostawić pieniądze, dokumenty czy kluczyki od samochodu.
- Niepotrzebną odzież zapakuj do średniej wielkości foliowych worków, do kontenera wrzuć cały worek, a nie ubrania luzem.
- Do kontenera możesz wrzucać wszelkiego rodzaju ubrania, pościel, pluszowe zabawki, zasłony i firanki, paski, torebki, nakrycia głowy i buty.
- Do kontenerów nie należy wrzucać tekstyliów mokrych, odpadów komunalnych ani ścinków tapicerskich.
- Zawsze paruj buty przed wrzuceniem ich do pojemnika. Na przykład wiążąc sznurowadła. Wówczas mogą jeszcze komuś posłużyć. Buty wrzucone luzem mogą być wykorzystane jedynie do produkcji paliwa alternatywnego. W ciągu jednej, 8 – godzinnej zmiany przez naszą sortownię przechodzi 1,5 miliona sztuk ubrań. Znalezienie drugiego buta do pary jest po prostu niemożliwe.
- Jeśli kontener jest przepełniony, nigdy nie zostawiaj worków z odzieżą obok niego. W pobliżu na pewno znajdziesz inny pojemnik, lub odwiedź go innego dnia
- Jeśli zauważysz, że kontener na odzież jest przepełniony, wywrócony lub zniszczony, poinformuj nas o tym. Na każdym kontenerze znajduje się jego numer, oraz numer telefonu na naszą infolinię. Zgłoszenie o przepełnionym lub uszkodzonym pojemniku można również zgłosić wysyłając wiadomość SMS na wskazany na pojemniku numer telefonu, podając lokalizacje lub jego numer.