New York Fashion Week- barometr zmian kulturowych i artystycznych
Kreatorzy mody od wieków kształtują nie tylko nasz styl w ubieraniu się, ale całe nasze spojrzenie na estetykę, indywidualność i wyrażanie siebie. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu mody jest New York Fashion Week, znany również jako NYFW. To wyjątkowe przedsięwzięcie nie tylko prezentuje najnowsze kolekcje najważniejszych projektantów z całego świata, ale również stanowi źródło inspiracji, które wpływają na nasze życie codzienne. Spróbujmy dokonać krótkiego przeglądu historii NY Fashion Week.
Czemu ten temat pojawia się w przestrzeni zainteresowań firmy Wtórpol ? Dzieje się tak za sprawą współpracy z projektantem upcyclingowym Jackobem Buczyńskim, który w tym roku na NYFW będzie miał okazję przed światową widownią pokazać swoje projekty. Sylwetki modowe z najnowszej kolekcji, nad która pracuje projektant są wykonane z ubrań znalezionych i specjalnie wyselekcjonowanych w naszej sortowni. Nowa kolekcja która, w całości zostanie zaprezentowana jesienią 2023 roku swoją premierową odsłonę będzie miała właśnie podczas wydarzeń wpisanych w oficjalną agendę tygodnia mody w Nowym Jorku. Jackob Buczyński oraz 9 innych projektantów z polskimi korzeniami zaprezentuje najnowszą myśl modową „made by Poland”. Zanim jednak zobaczymy kreacje na wybiegu przyjrzyjmy się bliżej czym jest nowojorski tydzień mody oraz jak kształtował spojrzenie na światową modę na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
Skromne początki i lata luksusu
Nowojorski Tydzień Mody, choć dzisiaj kojarzony z luksusem i prestiżem, miał skromne początki. Jego korzenie sięgają lat 40. XX wieku, kiedy to II wojna światowa ograniczyła dostęp do francuskich i włoskich luksusowych kreacji. W 1943 roku powstała inicjatywa „Fashion Press Week”, której celem było promowanie amerykańskich projektantów i ich propozycji. To właśnie z tego wydarzenia wyewoluuje nowojorski tydzień mody, jaki znamy dzisiaj. Wraz z nadejściem lat 60. i 70. NY Fashion Week zaczął nabierać charakteru ekskluzywnego wydarzenia. W tym okresie pojawili się wielcy amerykańscy kreatorzy mody jak Calvin Klein czy Ralph Lauren, szybko udało im się umocnić pozycję na światowej scenie mody. To właśnie podczas tygodnia mody w Nowym Jorku prezentowali oni swoje kolekcje To także w latach 70. po raz pierwszy wprowadzono stałe daty Fashion Week, tworząc z niego wydarzenie cykliczne. Lata 80. to okres przemian, zarówno w modzie, jak i społeczeństwie. Tydzień mody już dawno przestał być wydarzeniem sprzedażowym, a stał się areną, na której projektanci przeciwstawiali się konwenansom i pokazywali coraz bardziej awangardowe kolekcje haute couture. W tym okresie wyłoniły się takie ikony mody jak Michael Kors czy Donna Karan, które wyznaczały nowe trendy i kierunki nie tylko amerykańskiej, ale i światowej mody. Lata 90. przyniosły prawdziwy modowy boom i nie bez przyczyny zwane są erą supermodelek.
Millenium – od 2000 do dziś
Wraz z nadejściem XXI wieku, internetu i globalizacji NY Fashion Week stał się wydarzeniem jeszcze bardziej medialnym, o światowym zasięgu. Internet oraz platformy streamingowe umożliwiły dostęp do pokazów na całym świecie w czasie rzeczywistym. Wydarzenie nie tylko “trafiło pod strzechy”, ale też otworzyło się znacząco na wpływy kultury ulicy, niezależnej sztuki i mody ulicznej. Projektanci tacy jak Alexander Wang czy Proenza Schouler wprost taranem wkroczyli na scenę mody, wywracając tradycyjne pojęcie elegancji do góry nogami. W ostatnim dziesięcioleciu NYFW stał się platformą służącą nie tylko do promowania mody, ale również megafonem, przez który słychać głosy projektantów angażujących się w kwestie polityczne, społeczne i środowiskowe. Kolekcje zwracają uwagę na problemy ekologiczne, coraz częściej stawiają na zrównoważoną modę, inkluzywność i różnorodność. To wyraźny sygnał, że NY Fashion Week staje się przestrzenią refleksji nad światem, zjawiskiem już nie tylko estetycznym, ale także i społecznym.
Spojrzenie w przyszłość.
New York Fashion Week to już nie tylko ekstrawaganckie pokazy mody, ale przede wszystkim barometr zmian kulturowych i artystycznych, nastrojów społecznych i politycznych problemów. Jego historia odzwierciedla w miniaturze historię społeczeństwa: poprzez ewolucję trendów, postaw projektantów oraz oczekiwania odbiorców dostrzec można istotne zmiany kulturowe i światopoglądowe. Niezależnie od wszystkiego, czy w swoich skromnych początkach czy w okresie spektakularnych pokazów o globalnym zasięgu, NYFW zawsze pozostaje źródłem inspiracji i to nie tylko tych, którzy kochają modę. Jego przyszłość może być równie obiecująca. Wszystko wskazuje na to, że będzie to nadal przestrzeń, w której zarówno doświadczeni projektanci, jak i młode talenty, będą mieli okazję wyrazić swoją kreatywność. Jednocześnie NYFW podążając za ogólnym trendem prawdopodobnie będzie nadal angażował się w sprawy społeczne, polityczne i kulturowe, stawiając na modę z głębszym przesłaniem. Pozwoli mu to być nie tylko wydarzeniem modowym, ale również odzwierciedleniem ducha czasu i ogólnego kierunku, w którym podąża współczesna moda.