Obieg zamknięty w branży odzieżowej. Trzy ścieżki – którą wybrać?
Logo recyklingu to trzy zielone strzałki, tworzące obieg zamknięty. Świetnie obrazuje ideę, którą firma Wtórpol z powodzeniem wprowadza w życie od blisko trzech dekad. W dobie kurczących się zasobów naturalnych i coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństw, coraz częściej mówi się o tym, że zamknięty obieg w gospodarce jest koniecznością. Na czym polega?
Logo recyklingu to trzy zielone strzałki, tworzące obieg zamknięty. Świetnie obrazuje ideę, którą firma Wtórpol z powodzeniem wprowadza w życie od blisko trzech dekad. W dobie kurczących się zasobów naturalnych i coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństw, coraz częściej mówi się o tym, że zamknięty obieg w gospodarce jest koniecznością. Na czym polega? Opiera się na zrównoważonym zużyciu surowców i energii, oraz efektywnym wykorzystywaniu odpadów, które, co dziś nie ulega już wątpliwości, są cennym surowcem, który po przetworzeniu powinien wrócić na rynek. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nowoczesnym systemem ekonomicznym, stworzonym w celu eliminacji odpadów i dalszego wykorzystywania raz wydobytych zasobów naturalnych. Dotyczy to wszystkich gałęzi gospodarki, w tym branży odzieżowej, która z przyrody czerpie wyjątkowo wiele.
Istnieją trzy ścieżki gospodarowania odpadami zużytych tekstyliów i odzieży.
Odpady komunalne
Są traktowane jako część odpadów komunalnych, nie wykorzystywanych, ale składowanych wraz z innymi, uznawanymi za nieprzetwarzalne. To podejście coraz mniej popularne, ale wciąż obecne nawet w krajach rozwiniętych. W krajach uboższych recykling zużytych tekstyliów i ubrań niemal nie istnieje. Ten sposób generuje wysokie koszty składowania (w krajach o uregulowanej gospodarce śmieciowej), obciąża środowisko naturalne i oznacza marnowanie możliwych do odzyskania surowców.
Centra recyclingu
Wyrzucane jako odpady tekstylia i odzież trafiają do centrów recyklingu, prowadzonych przez instytucje publiczne lub prywatne. Zdecydowana większość „odpadów” jest kierowana do spalarni, lub składowisk. To również nie rozwiązuje problemu i nie odpowiada wymogom zamkniętego obiegu w gospodarce. Podobnie jest z firmami zajmującymi się zbieraniem odzieży używanej, ale wyłącznie najlepszej jakości. Odzyskują one zaledwie promile tego, czego pozbywają się ludzie i nie przetwarzają ubrań nie nadających się do sprzedaży na rynku second hand.
Specjalne kontenery
Zbiórka zużytych tekstyliów i odzieży jest prowadzona przez prywatne firmy lub organizacje charytatywne, takie jak Wtórpol, Czerwony Krzyż czy Fundacja Eco Textil (w Polsce i większości krajów na świecie systemy sortowania odpadów nie uwzględniają odzieży). Ubrania zbierane są do specjalnie oznaczonych pojemników, umieszczonych w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców. Za pozbywanie się tekstyliów nie trzeba płacić, w odróżnieniu od wszystkich innych odpadów, ze szkłem i plastikiem włącznie. Zebrane ubrania, pościel i buty itp. trafiają do sortowni, gdzie są dzielone według kryteriów jakości i dystrybuowane do sklepów z odzieżą używaną, lub poddawane recyklingowi. Ten system gwarantuje odzysk surowca, ponowne wykorzystanie ubrań dobrej jakości i oszczędności dla gospodarstw domowych, które nie muszą ponosić wysokich kosztów utylizacji lub składowania tekstyliów. Dodatkowo, część zysków z tej działalności jest przekazywana na finansowanie projektów charytatywnych i społecznych.
To sprawdzony i jak dotąd jedyny efektywny model gospodarowania tekstyliami.