Upcycling i Kreatywność: Wtórpol na FashiON Wrocław Fashion Week
W ostatni weekend, Wrocław na chwilę zamienił się w modową stolicę Polski, a to za sprawą wydarzenia FashiON! Wrocław Fashion Week. Jako Wtórpol, z dumą byliśmy partnerem tego wyjątkowego święta mody, które w tym roku postawiło na zrównoważony rozwój i innowacyjność w branży.Oryginalne i surowe wnętrza starej pralni, gdzie odbywało się wydarzenie, były wypełnione po brzegi miłośnikami alternatywnego podejścia do mody. Każdy kąt tętnił życiem i pasją do mody, która ma znaczenie.
Przez 3 dni, mieliśmy okazję zobaczyć aż 45 pokazów młodych zdolnych projektantów z całej Polski. W tym roku na wybiegu pojawiły się kolekcje absolwentów takich szkół artystycznych, jak SAPU w Krakowie, ASP w Łodzi, ASP we Wrocławiu oraz VIAMODA w Warszawie. Pierwszego dnia uwagę wszystkich przyciągnął pokaz Jackoba Buczyńskiego, który zaprezentował kolekcję upcyclingową stworzoną z ubrań pochodzących z naszej sortowni, czyli z Waszych domów. Jego kolekcję wyróżniało spośród innych przede wszystkim odejście od minimalizmu na rzecz barwności, mięsistych tkanin i połysku. Był to prawdziwy triumf kreatywności i ekologicznego podejścia do mody!
Na uwagę zasługują również kolekcje Małgorzaty Olesińska z pracowni wykroju School of Form SWPS, zaprezentowała swoją kolekcję, do której uszycia wykorzystano materiały wysortowane przez studentów, także podczas wizyty w naszej sortowni, oraz Anny Szczygieł ( rodowitej skarżyszczanki), laureatki wielu nagród dla projektantów której ubrania są doceniane na wybiegach Kopenhagi, Budapesztu, Rygi polskie wydanie Vogue pisze o niej „Młodzi twórcy, na których warto zwrócić uwagę „. Było to piękne połączenie edukacji, sztuki i mody.
Debata na temat zrównoważonej mody, w której uczestniczyła nasza przedstawicielka, Monika Lipnicka, poruszyła ważne kwestie dotyczące przyszłości branży. Dyskusja ta była nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale również momentem, w którym mogliśmy podzielić się naszą wizją i działaniami na rzecz środowiska. W debacie padło wiele ważnych tez, jak np. to, że natura sama w sobie ma charakter cyrkularny, zatem obieg zamknięty, tak jak działa w przyrodzie, tak powinien być naturalną koleją losu wszystkiego, co wytwarza człowiek, jeśli chce on żyć w zgodzie ze środowiskiem. Monika Lipnicka podkreślała, jak ważna dla budowy gospodarki cyrkularnej jest edukacja społeczeństwa i samej modowej branży.
Po raz kolejny uwagę uczestników wydarzenia przykuwały tak lubiane “kostki”, stworzone z ubrań pochodzących z naszej sortowni. Ponownie miały szansę posłużyć jako siedziska dla gości, a jednocześnie przypomnieć o naszym przesłaniu: niechciane ubrania nie są bezużyteczne, w obiegu wtórnym wszystko może zyskać nową wartość i nowe przeznaczenie! Nawet takie elementy wystroju mogą podkreślać istotę idei less waste!
Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia. FashiON Wrocław Fashion Week to nie tylko pokazy mody, ale przede wszystkim platforma dla idei, które są nam bliskie. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wspierają naszą misję tworzenia mody z szacunkiem dla naszej planety.