Zanim wyrzucisz ubrania do śmieci. Pięć kluczowych rad - Wtórpol
  • Odznaka honorowa PCK
  • Diament Świętokrzyski

Zanim wyrzucisz ubrania do śmieci. Pięć kluczowych rad

Każdy z nas co jakiś czas robi porządki w szafie. Specjaliści radzą, by pozbywać się z nich ubrań, których nie założyliśmy przez ostatni rok. Jest mało prawdopodobne, byśmy jeszcze kiedykolwiek z nich skorzystali. Zakupy pod wpływem emocji zdarzają się niemal wszystkim, moda się zmienia. Co dalej? Jak wyrzucać ubrania, by nie szkodzić środowisku i nie dopłacać?

 

Oddaj do pojemnika

To z pewnością najprostsze rozwiązanie.Niepotrzebną odzież wrzuć do specjalnego kontenera z logo Fundacji Eco Textil lub Polskiego Czerwonego Krzyża. Ta dobrej jakości trafi z powrotem na rynek, do sklepów second hand, lub zostanie eksportowana do krajów najuboższych, w których nie produkuje się odzieży, a ludzi nie stać na kupno nowych ubrań. Zniszczona zostanie przetworzona na ekologiczne paliwo alternatywne lub czyściwo. W ten sposób nie tylko zadbasz o środowisko naturalne, ale też pomożesz potrzebującym. PCK pieniądze pochodzące ze zbiórek odzieży pożytkuje na pomoc potrzebującym. Eco Textil wspiera niepełnosprawnych, oraz prowadzi ponad 220 bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, oraz jedyną w Polsce internetową wypożyczalnię, dysponującą między innymi nowoczesnymi łóżkami medycznymi. W ciągu roku skorzystało z niej ponad 2000 osób w całym kraju.

Przerób

Możesz niemodną część garderoby samodzielnie przerobić, lub zlecić to specjaliście. Są fachowcy, którzy starą, dżinsową kurtkę potrafią zmienić w ostatni krzyk mody. Upcycling, bo tak nazywa się ten trend , zyskuje na popularności. Metod jest wiele, w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia i ewentualnie własne umiejętności. Farbowanie w stylu Tie- dye, rożne naszywki, specjalnie wykonywane przetarcia i dziury to tylko niektóre pomysły które można wyszukać w sieci.

Wymień

Coraz popularniejsze, szczególnie w dużych miastach, są organizowane cyklicznie wymiany ubrań w wyznaczonych miejscach, choć to działania niszowe. Jeśli masz czas i chęć, możesz spróbować.

Sprzedaj

Spróbuj odsprzedać ubrania, których nie nosisz, choć wymaga to trochę zachodu.  Zyskasz nie tylko miejsce w szafie ale i dodatkowe złotówki w portfelu.  Aplikacje, platformy , specjalne grupy miejsc jest wiele …ale przygotowanie ofert wymaga trochę cierpliwości.

Wszystko tylko nie śmietnik

W żadnym wypadku nie wrzucaj ubrań do śmietnika. Mogą jeszcze komuś posłużyć, albo zostać przetworzone. Surowiec, jakim jest materiał, powinien wrócić do obiegu gospodarki w jakiejkolwiek postaci. Jeśli Twoja bluzka czy spodnie trafią na wysypisko, będą tam zalegały przez wiele lat i nie zostaną w żaden sposób wykorzystane. „Składowiska śmieci są grobowcami surowców”

Decyzja należy do Ciebie. Podejmij ją odpowiedzialnie.

 

Wcześniejsze wpisy

11 stycznia 2022
Innowacje

Mniejszy konsumpcjonizm- noworoczne postanowienie

7 stycznia 2022
export

Eksport ubrań do Afryki. To nie jest „wolna amerykanka”

4 stycznia 2022
sklepy

Czas podsumowań i nowych planów

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.Akceptuję