Co powinniśmy wrzucać do kontenerów na odzież używaną?

Według naszego raportu „Wiedza Polaków o recyklingu odzieży” opublikowanego we wrześniu 2021 ponad 61% Polaków oddaje niepotrzebną odzież do dedykowanego punktu lub kontenera. Te dane cieszą, ponieważ pokazują nie tylko optymistyczne tendencje zmierzające w stronę kształtowania postaw ekologicznych, ale również coraz większą świadomość w zakresie odpowiedniego gospodarowania ubraniami, których już nie założymy.
Czy jednak wiemy, co dokładnie powinniśmy wrzucać do takich kontenerów, a czego nie? I dlaczego ma to znaczenie? Mamy nadzieję, że poniższa odpowiedź dokładnie wyjaśni istotę zbiórek odzieży używanej.
Co powinniśmy wrzucać do specjalnie oznaczonych kontenerów?
Kontenery na odzież używaną, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone na ubrania – zarówno te w dobrym, jak i w gorszym stanie. W przypadku ubrań zniszczonych – firma Wtórpol je przetwarza, chociaż takie działanie nie przynosi zysków, a jest częścią proekologicznej działalności, misją spółki, która od blisko 30 lat „sprząta Polskę”.
Poza odzieżą, do takich kontenerów można oddać buty, zabawki oraz inne tekstylia, takie jak prześcieradła, koce, ręczniki, firanki, zasłony itp.
Chcemy jednak podkreślić, że kontenery służą przede wszystkim do zbiórki odzieży niezniszczonej, ponieważ tylko taka w niezmienionej formie może trafić do drugiego obiegu w second handach i zyskać nowe życie.
Co dzieje się z odzieżą, która trafia do specjalnie oznaczonych kontenerów?
Ubrania oddane do pojemników na terenie całej Polski – oznaczonych logo Fundacji Eco Textil lub PCK trafiają do owoczesnej sortowni w Skarżysku-Kamiennej. Ich odbiorem zajmują się lokalne firmy, współpracownicy Wtórpolu. Spółka Wtórpol, wypracowała sprawny system, zapewniający wykorzystanie tej odzieży w 100 procentach. Ubrania najlepszej jakości wracają na rynek w niezmienionej postaci – do ponad 100 sklepów sieci TekStylowo. Dużą część ubrań, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorcy, eksportujemy do Afryki i Azji. Ta część odzieży, której nie da się inaczej wykorzystać, jest poddawana recyklingowi. Z wełny powstają dywany, z bawełny produkujemy czyściwo, inne materiały, po odzyskaniu elementów metalowych, przetwarzamy na paliwo alternatywne, będące alternatywą dla węgla. Warto podkreślić raz jeszcze, że wszystko, co trafi do sortowni Wtórpolu jest wprowadzane w drugi obieg, zgodnie z zasadą zero waste.
Kontenery nie są odpowiednim miejscem na ścinki materiałów
Ścinki materiałów są kwalifikowane jako odpad poprodukcyjny, który należy oddać do dedykowanego zakładu, utylizującego tego typu odpady. Odpowiednim miejscem do oddawania odpadów tekstylnych, takich jak właśnie wspomniane ścinki materiałów, są PSZOK, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajdują się one w każdej gminie w Polsce. Śmieci, które nie podlegają segregacji, można tam oddawać bezpłatnie, w wyznaczone dni. Zostaną one zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale co najważniejsze – nie trafią na składowisko. Informacje o lokalizacjach i godzinach otwarcia PSZOK można znaleźć na stronach internetowych każdej gminy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W całej Polsce ludzie oddają nam odzież, której już nie potrzebują. Co roku do sortowni w Skarżysku – Kamiennej trafia 65 milionów kilogramów! Przy tej skali zbiórki dochodzi do różnych, nieprzewidzianych sytuacji. Kłopotliwych zarówno dla osób, które przekazują nam ubrania, jak i dla pracowników. Jak ich uniknąć? Oto krótki poradnik:
- Robiąc porządki w szafie, nie spiesz się. Przed wrzuceniem ubrań do kontenera dokładnie sprawdź wszystkie kieszenie. Zdarza się, że są w nich pieniądze, dokumenty, czy klucze.
- Jeśli pojemnik jest już pełny, nie zostawiaj worka z ubraniami obok niego. Mogą zostać zniszczone, rozwłóczone przez zwierzęta, zmoczone. W pobliżu z pewnością znajdziesz inny kontener. O przepełnionym poinformuj nas. Numer interwencyjny znajduje się na kontenerze oraz na naszej stronie internetowej.
- Jeśli obok pojemnika stoją już worki, nie oznacza to, że pojemnik jest pełny. Sprawdź. Często okazuje się, że jest w nim jeszcze dużo miejsca i bez problemu możesz wrzucić niepotrzebne ubrania do środka.
- Wrzucając do pojemnika odzież nie trzymaj w ręce kluczyków do samochodu. Przez nieuwagę mogą wpaść do środka.
- Nie pozbywaj się cudzych ubrań bez wiedzy domownika. Czasem bliska Ci osoba jest przywiązana do starej marynarki czy sukienki (to samo dotyczy pluszaków).