Jak mądrze pomagać? Czyli o przekazywaniu odzieży dla Ukraińców
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że Polacy już od pierwszych dni konfliktu wykazują się wzorową postawą i pomagają osobom poszkodowanym w miarę swoich możliwości. Organizowanie zbiórek jedzenia i najpotrzebniejszych rzeczy, transport środków medycznych, udostępnianie własnych mieszkań dla uchodźców, przekazywanie specjalistycznego sprzętu – to tylko niektóre działania niosące pomoc. W tych ciężkich dniach nie ma chyba osoby, która pozostałaby obojętna na los pokrzywdzonych Ukraińców. Cała załoga Wtórpolu również chętnie zaangażowała się w pomoc rodzinom swoich pracowników – o czym możecie przeczytać tutaj.
Warto dodać, że wielu darczyńców oddaje uchodźcom odzież, a chętnych do niesienia pomocy nadal nie brakuje. Bardzo ważne jest więc to, żeby do przekazywania jakichkolwiek rzeczy podejść w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu nasze wsparcie będzie mogło realnie pomóc osobom, które go potrzebują. W związku z tym przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak przekazując ubrania – pomagać mądrze.
Wiarygodne zbiórki odzieży
Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności jest zweryfikowanie wszystkich informacji, jakie do nas trafiają i z których zamierzamy skorzystać. W zalewie wiadomości bardzo łatwo można się pogubić, a niestety (jak zawsze, przy tego typu sytuacjach) mogą znaleźć się osoby, które będą chciały wykorzystać naszą chęć niesienia pomocy dla własnych korzyści. Zanim więc zabierzemy najpotrzebniejsze rzeczy i ruszymy do punktu zbiórki, warto zweryfikować organizację odpowiedzialną za tę zbiórkę i sprawdzić jej wiarygodność. Przykładowo, jeśli na tablicy ogłoszeń w naszym miejscu zamieszkania, widnieje informacja o zbiórce organizowanej przez Urząd Miasta – zadzwońmy tam i potwierdźmy, że taka zbiórka faktycznie istnieje.
Najlepszym miejscem do poszukiwania wiarygodnych treści są wszelkie oficjalne kanały np. fundacji, firm oraz instytucji miejskich. Informacje o oficjalnych zbiórkach znajdziemy zazwyczaj na stronach np w Warszawie Urzędu Miasta, gdzie możemy znaleźć lokalizację punktów, a także listę najpotrzebniejszych produktów. Ponadto wiele instytucji wolontaryjnych oraz niezależnych organizacji miejskich prowadzi własne zbiórki, a także koordynuje organizację wysyłki. Oczywiście są to zaledwie przykłady i istnieje wiele innych, oddolnych akcji na rzecz pomocy. Warto jednak dobrze zapoznać się z działalnością danego organu, zanim podejmiemy decyzję, w jaki konkretnie sposób pomożemy.
Co przekazywać na zbiórki dla Ukraińców?
Kiedy wybierzemy już organizację, której chcemy przekazać nasze dary, powinniśmy zapoznać się z listą najpotrzebniejszych aktualnie produktów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jeśli do danego punktu zaniesiemy rzeczy przypadkowe może okazać się, że wcale nie są one potrzebne lub jest ich pod dostatkiem. Sprawdźmy więc, jaka odzież jest konkretnie potrzebna i zapoznajmy się ze szczegółami zbiórki – jakie konkretnie ubrania są potrzebne? dla kobiet, mężczyzn, czy dla dzieci? W jakim wieku są osoby, które skorzystają z odzieży? Jaki rozmiar buta noszą? – odpowiedzi na te pytania są niezwykle ważne.
Co równie ważne, nie traktujmy aktualnej sytuacji jako okazji do przeglądu szafy i pozbycia się ubrań, w których po prostu nie chodzimy. W wielu miejscach już teraz rzeczy jest zbyt wiele. Chcąc realnie pomóc, nie powinniśmy dokładać niepotrzebnej pracy wolontariuszom. Jeśli dostarczymy odpowiednie rzeczy to unikniemy sytuacji, w której dany punkt będzie musiał jakoś zagospodarować niepotrzebne dary.
Dlatego przynoszenie wszelkiego rodzaju ubrań wyjściowych, eleganckich, czy obuwia na obcasie zwyczajnie mija się z celem i zwyczajnie może skomplikować proces dostarczania dóbr. Pomoc będzie potrzebna długofalowo więc i na przekazanie eleganckich ubrań przyjdzie odpowiednia pora.
Jeżeli jednak bardzo nam zależy na pozbyciu się takich ubrań bez ich wyrzucania na śmietnik, to warto rozejrzeć się za innymi miejscami zbiórek – możemy oddać te rzeczy do dedykowanych kontenerów. W kwestii pomocy Ukraińcom, najlepiej jednak ograniczyć się wyłącznie do rzeczy najpotrzebniejszych.
Co równie ważne – starajmy się oddawać rzeczy w miarę nowe, a już na pewno zadbajmy o ich czystość. Pamiętajmy, że ubrania i buty przekazujemy do osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji, więc starajmy się jak najbardziej usprawniać naszą pomoc. Przed oddaniem odzieży, dobrze jest także dokładnie obejrzeć i naprawić wszelkie drobne uszkodzenia.
Jak przygotować ubrania na zbiórkę dla uchodźców?
Kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce zbiórki, zapoznamy się z obecnym zapotrzebowaniem, wybierzemy i przygotujemy rzeczy do oddania, to pozostanie nam ostatni etap, czyli pakowanie. Podstawową dobrą praktyką, którą możemy tutaj zastosować to odpowiednie posegregowanie i opisanie kartonu/torby. Jeżeli mamy ubrania dla osoby w konkretnym wieku np. dziecka to zapakujmy je osobno i odpowiednio opiszmy. Jeśli natomiast posiadamy dużo sztuk konkretnego typu ubrania w konkretnym rozmiarze to warto je również wydzielić i odpowiednio oznaczyć. Ułatwi to przede wszystkim organizacje w punkcie zbiórki, co sprawi, że nasze dary będą mogły zostać szybciej zapakowane i wysłane do osób potrzebujących.
Oprócz ubrań, warto także zadbać o przygotowanie dodatkowych rzeczy. Jeśli przekazujemy buty, to zwiążmy je sznurówkami w parę tak, żeby pojedyncze sztuki nie zgubiły się podczas transportu. Podobnie możemy zrobić ze skarpetami, czy rękawiczkami, które lepiej włożyć jedna w drugą. Zagwarantuje to, że rzeczy przygotowane przez nas dotrą w całości, a także nie wprowadzą zamieszania.
Wiele z osób uciekających z Ukrainy to dzieci – warto więc przekazać do punktów zbiórki również zabawki – jeśli są to np. klocki to też zapakujmy je w jedną torbę.
Ponadto w wielu punktach zbierane są także koce, śpiwory, czy łóżka polowe. Obecnie jest również duże zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju żywność z długim terminem przydatności, produkty higieny, czy środki czystości. Informacje o wszelkich innych przydatnych rzeczach również można znaleźć na stronach instytucji organizujących zbiórkę, o których wspominaliśmy na początku.
Pomagajmy w miarę swoich możliwości
W obliczu obecnych wydarzeń, niesienie pomocy jest naturalnym odruchem – aby jednak nasze działania faktyczne przyniosły oczekiwany skutek – pomagajmy mądrze! Weryfikujmy informacje i punkty zbiórek, sprawdzajmy co jest aktualnie potrzebne, odpowiednio pakujmy nasze dary. Dzięki temu znacznie ułatwimy pracę wielu wolontariuszy i faktycznie pomożemy potrzebującym.