Ślad węglowy w modzie
Konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym nie ulega dziś wątpliwości. Naukowcy i rządy krajów rozwiniętych podejmują działania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, począwszy od wprowadzania zmian w systemie produkcji energii. Ale i moda w niemałym stopniu przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Przemysł odzieżowy odpowiada za emisję do 3 miliardów ton CO2 rocznie, co stanowi około 10 procent światowej emisji, pochodzącej z paliw kopalnych.
Fast Fashion
W znacznej mierze winę za to ponosi przynosząca katastrofalne skutki dla Ziemi marketingowa idea „fast fashion” – produkowania ogromnych ilości taniej odzieży niskiej jakości, o tym zjawisku można przeczytać w tym artykule Fast Fashion- ślepy zaułek przemysłu modowego . Według jej zamierzenia klienci mają często kupować i wymieniać odzież, produkowaną najczęściej w krajach trzeciego świata. Właśnie z tego powodu ślad węglowy, jaki wytwarza przemysł tekstylny jest ogromny. Przyczynia się do tego transport na duże odległości (z Azji do Europy i Ameryki Północnej).
Czym jest ślad węglowy? Najprościej ujmując, to ilość dwutlenku węgla, emitowana do atmosfery przez cały cykl życia produktu. W przypadku branży modowej obejmuje produkcję surowców, odzieży, transport, pakowanie, pranie i związane z nimi zużycie energii elektrycznej.
Co możemy zrobić ?
Aby ograniczyć powstawanie śladu węglowego, wystarczy świadomie podejmować konsumenckie decyzje.
- Wybierać odzież z ekologicznych tkanin, takich jak bawełna organiczna czy len.
- Kupować mniej ubrań, za to lepszej jakości, które dłużej nam posłużą.
- Wybierać ubrania produkowane w naszym kraju, lub choćby na terenie Europy.
- Niepotrzebną odzież oddawać do recyklingu, na przykład do pojemników Eco Textil lub naszego partnera społecznego, Polskiego Czerwonego Krzyża. Zostaną one poddane w stu procentach recyklingowi i jako odzież z drugiej ręki, lub cenny surowiec, wrócą do obiegu gospodarki, zamiast stać się uciążliwym odpadem.
Każdego roku w sortowni Wtórpolu w Skarżysku – Kamiennej przetwarzamy średnio 65 milionów kilogramów tekstyliów, przyczyniając się do znacznej redukcji śladu węglowego w w modzie.