Noworoczne porządki w szafie.
Przełom grudnia i stycznia to doskonała okazja na przemyślenia i ewentualne zmiany. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, jakie mogą być postanowienia noworoczne – podpowiadamy, aby zmiany zacząć od siebie w kontekście otaczającego nas środowiska. Noworoczne postanowienia są pretekstem do generalnej akcji sprzątania, która jest czymś więcej niż odkurzanie domu czy umycie łazienki. Jej centralną częścią staje się przegląd szafy z ubraniami.
Porządki w szafie
Nasze szafy często pękają w szwach, ekolodzy biją na alarm informując o tym, że produkcja odzieży i sama odzież zanieczyszczają środowisko – a my wciąż kupujemy zbyt wiele ubrań. Dlaczego? Główni winowajcy to ciągłe promocje, nieustannie pojawiające się trendy promowane w mediach, czy nowe kolekcje trafiające do sklepów nawet co dwa tygodnie.
Jak wynika z danych zawartych w raporcie Accenture – “Drugie życie ubrań” aż ⅔ konsumentów deklaruje, że któryś z ich ostatnich zakupów odzieży był impulsywny. Żałujemy też swoich decyzji – głównie przez zakup produktu, z którego nie będziemy korzystać (36%), zakup produktu niepotrzebnego (32%), wydanie większej ilości pieniędzy niż początkowo planowaliśmy (31%).
Strzeż się „przydasiów
To właśnie w szafach z ubraniami najczęściej gromadzimy i przechowujemy latami mnóstwo rzeczy. Powody są różne „lubię te sukienkę” „jak schudnę to spodnie będą idealne” lub „może się kiedyś przyda”. „Przydasie” to ubrania lub rzeczy, które nam się podobają, ale z jakiejś przyczyny nie pasują do żadnej okazji lub są używane od „specjalnej okazji”. Zazwyczaj szkoda nam zamarynować ich potencjału i przechowuje je latami mając nadzieje, że kiedyś je założymy. A teraz wyobraźmy sobie, że pozbywamy się wszystkich PRZYDASI-ów. Jaki jest efekt? Prawdopodobnie mamy więcej miejsca i oczyszczoną przestrzeń wokół. Jeśli przez lata nie gromadziliśmy te rzeczy prawdopodobieństwo, że będzie ich brakować jest znikome. Kiedy więc już stwierdzimy, że posiadamy ubrania, które nie są nam potrzebne, pojawia się kolejne pytanie – co z nimi zrobić, gdzie je oddać?
Pojemniki na odzież – przypominamy jak z nich korzystać?
Robiąc porządki w szafie, podejmujemy decyzję – co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami. Najprostszym sposobem jest wrzucenie ich do specjalnego kontenera na odzież używaną. W całej Polsce jest 65 tysięcy pojemników z logo Fundacji Eco Textil i Polskiego Czerwonego Krzyża. Jeśli zdecydujesz się przekazać odzież do któregoś z nich, zyskasz pewność, że nic, co tam trafi, nie skończy na wysypisku. Każda rzecz zostanie zagospodarowana i ponownie wykorzystana.
Korzystanie z naszych kontenerów jest darmowe i proste. Łatwo je znaleźć, ustawiane są w dogodnych lokalizacjach. Tam, gdzie w drodze na zakupy, do szkoły czy pracy można bezpiecznie zatrzymać auto i pozbyć się niepotrzebnych ubrań. Przy okazji, warto pamiętać o kilku drobnych, ale istotnych kwestiach.
- Segregując ubrania do pozbycia się, sprawdź zawartość ich kieszeni. Któryś z domowników mógł w nich zostawić pieniądze, dokumenty czy kluczyki od samochodu.
- Niepotrzebną odzież zapakuj do średniej wielkości foliowych worków, do kontenera wrzuć cały worek, a nie ubrania luzem.
- Do kontenera możesz wrzucać wszelkiego rodzaju ubrania, pościel, pluszowe zabawki, zasłony i firanki, paski, torebki, nakrycia głowy i buty.
- Do kontenerów nie należy wrzucać tekstyliów mokrych, odpadów komunalnych ani ścinków tapicerskich.
- Zawsze paruj buty przed wrzuceniem ich do pojemnika. Na przykład wiążąc sznurowadła. Wówczas mogą jeszcze komuś posłużyć. Buty wrzucone luzem mogą być wykorzystane jedynie do produkcji paliwa alternatywnego. W ciągu jednej, 8 – godzinnej zmiany przez naszą sortownię przechodzi 1,5 miliona sztuk ubrań. Znalezienie drugiego buta do pary jest po prostu niemożliwe.
- Jeśli kontener jest przepełniony, nigdy nie zostawiaj worków z odzieżą obok niego. W pobliżu na pewno znajdziesz inny pojemnik.
- Jeśli zauważysz, że pojemnik jest przepełniony, wywrócony lub zniszczony, poinformuj nas o tym. Na każdym kontenerze znajduje się jego numer, oraz numer telefonu na naszą infolinię.