Pytacie o działalność Wtórpolu. Odpowiadamy!

Zarówno liczba komentarzy, jak i wyświetleń filmu, który zrealizowaliśmy wspólnie z Ulą Pedantulą, ekspertką od organizacji przestrzeni domowej, wciąż rośnie. Temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, pomimo, że od premiery odcinka minęły już ponad trzy miesiące. Przypomnijmy kilka miesięcy temu Ula Chincz, znana jako Ula Pedantula – ekspertka od organizacji domowej przestrzeni – odwiedziła naszą sortownię razem z ekipą swojego programu. Z tej wizyty powstał film edukacyjno-informacyjny, zamieszczony na kanale Uli na YouTubie. Film nadal cieszy się ogromną popularnością – co widać zarówno w komentarzach, jak i w liczbie wyświetleń – to już ponad 130 tysięcy! Aktywność osób zaciekawionych kulisami naszej działalności przejawia się w różny sposób – komentujecie materiał na kanale Uli na YouTube, udzielacie się w dyskusjach w naszych mediach społecznościowych, piszecie do nas w wiadomościach prywatnych. Ogromnie nas to cieszy, ponieważ pokazuje, że praca Wtórpolu naprawdę ma sens i nie tylko przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne, ale również do podnoszenia poziomu edukacji ekologicznej. Wśród Waszych komentarzy i pytań pojawia się kilka podobnych kwestii. Zebraliśmy wszystkie te wątki w jednym miejscu.
Wasz komentarz: Super film, powinno go zobaczyć jak najwięcej ludzi. Tak niewiele potrzeba (np. połączyć buty w pary), aby świadomie ochronić naszą planetę i pomóc innym.
Nasza odpowiedź: Dokładnie tak! Warto uświadomić sobie, że nawet nasze codzienne wybory mogą mieć ogromne znaczenie. W przypadku oddawania tekstyliów do kontenera należy pamiętać o tym, aby rzeczy takie jak buty czy wieloelementowe zabawki połączyć w pary lub wrzucić do jednej torby (plastikowe reklamówki oddajemy do recyklingu). Oddawane ubrania powinny też być czyste i jak najmniej zniszczone. Wszystko po to, aby mogły otrzymać drugie życie. Bardzo ważne jest też to, żeby odzież trafiła do środka kontenera a nie obok. Jeśli ktoś zostawiłby odzież obok, najprawdopodobniej ulegnie ona zniszczeniu np. przez złe warunki pogodowe.
Wasz komentarz: Co ze ścinkami tkanin, pozostałościami po szyciu. Czy je też możemy wrzucać do pojemników?
Nasza odpowiedź: Ścinki materiałów są kwalifikowane jako odpad poprodukcyjny, który należy oddać do dedykowanego zakładu, utylizującego tego typu odpady. Odpowiednim miejscem do oddawania odpadów tekstylnych, takich jak właśnie wspomniane ścinki materiałów, są PSZOK, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajdują się one w każdej gminie w Polsce. Śmieci, które nie podlegają segregacji, można tam oddawać bezpłatnie, w wyznaczone dni. Zostaną one zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale co najważniejsze – nie trafią na składowisko. Informacje o lokalizacjach i godzinach otwarcia PSZOK można znaleźć na stronach internetowych każdej gminy.
Wasz komentarz: Dzięki tym informacjom jeszcze chętniej pozbędę się wielu niepotrzebnych ubrań i butów. Serdecznie pozdrawiam!
Nasza odpowiedź: Cieszymy się, że nasz film jeszcze bardziej zachęcił do odwadnia rzeczy zalegających w szafie. Warto dodać, że poza odzieżą i obuwiem, do takich kontenerów można oddać również zabawki oraz inne tekstylia, takie jak prześcieradła, koce, ręczniki, firanki, zasłony itp.
Wasze komentarze: Świetny odcinek! Obala wiele mitów i uświadamia przerażające ilości ubrań. Dajmy nowe życie ubraniom kupując w second handach! Co tylko mogę to zawsze kupuje w ciucholandach. Teraz kupuje kombinezon dla dziecka na zimę. Zamiast 100zł (nowy) to 20zł (idealny stan). To nie tylko 80 zł w kieszenie, ale też ekologia i satysfakcja. Pozdrawiam ciucholandziarzy. Jesteście super!!
Nasza odpowiedź: Cieszymy się, że liczba miłośników zakupów w second-handach wciąż rośnie! Można tam znaleźć nie tylko odzież o świetnym składzie i prawdziwe modowe perełki, ale również ubrać się oryginalnie za niewielkie kwoty. Wszystkich tych, którzy lubią “lumpeksowe łowy” serdecznie zapraszamy do naszych sklepów TekStylowo – znajdziecie tam odzież bardzo dobrej jakości w korzystnych cenach.
Wasz komentarz: Dziękuję. Wreszcie wyrzuciłam ubrania z szafy, których ciągle mi było szkoda, bo zobaczyłam, że ma to sens.
Nasza odpowiedź: Oddawanie odzieży do kontenerów to najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się niepotrzebnych ubrań. Dzięki temu nie tylko nie zaśmiecają one planety, ale również przyczyniają się do pomocy osobom potrzebującym. Część środków pochodzących ze sprzedawania tych rzeczy trafia do partnera społecznego Wtórpolu – Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zasila konto Fundacji Eco Textil, która prowadzi bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.
Wasz komentarz: Ten film powinien być puszczony raz w tygodniu na każdym kanale TV, w celu uświadamiania konsumentów, po co tyle kupujemy.
Nasza odpowiedź: To prawda, ilość rzeczy, która trafia do naszej sortowni jest naprawdę ogromna! Dziennie sortujemy ponad 350 ton odzieży, co rocznie daje 84 miliony kilogramów! Nie ma bardziej ekologicznego działania, niż wydłużanie życia zasobów, które już zostały wyprodukowane, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie te rzeczy wprowadzić do drugiego obiegu.
Wasz komentarz: Bardzo fajny film, dużo się z niego dowiedziałam. Do tej pory wokół tych pojemników krążyło wiele historii odnośnie tego, co się dzieje z wrzucanymi tam rzeczami, co zniechęcało mnie do korzystania z tych pojemników. Jest jeszcze jeden problem z pojemnikami, w okolicy gdzie mieszkam są przynajmniej dwa i niestety one często są zniszczone a rzeczy są wyciągane i porozrzucane dookoła, co też mnie skutecznie zniechęcało. Pozdrawiam serdecznie.
Nasza odpowiedź: Cieszymy się, że wiele kwestii zostało wyjaśnionych, na wszelki wypadek informujemy jeszcze raz :-) Ubrania najlepszej jakości trafiają w niezmienionej formie do second handów sieci TekStylowo. Część ubrań dobrej jakości, wybieranych zgodnie z wymaganiami odbiorcy, Wtórpol eksportuje do Afryki i Azji. Ta część odzieży, której nie da się inaczej wykorzystać, jest poddawana recyklingowi. Z wełnianych swetrów powstają dywany, z bawełny produkujemy czyściwo fabryczne. Inne materiały, po odzyskaniu elementów metalowych, przetwarzamy na paliwo alternatywne, będące bardziej ekologiczną alternatywą dla węgla.
Jeśli chodzi o drugą kwestię, to odbieramy odzież z ponad 60 tysięcy kontenerów, może więc zdarzyć się, że wokół niektórych z nich zapanuje nieporządek. W takich sytuacjach będziemy wdzięczni za pomoc. Widzisz pełny lub zniszczony kontener – poinformuj nas o tym! Jeśli pojemnik jest pełny, prosimy zadzwonić na umieszczony na nim numer telefonu i zgłosić interwencję. Numery telefonów znajdują się również na naszej stronie, warto pamiętać, że możemy na odpowiadający numer telefonu można wysłać SMS z lokalizacją ( miejscowość i ulica lub numer pojemnika).
Wasz Komentarz: Część tych rzeczy jest sprzedawana do Afryki, niestety to jest globalny problem. Na przykład w Ghanie te nie sprzedane ubrania trafiają na śmietnik albo na plaże. Łącza się z tym problemy środowiskowe i zdrowotne dla wielu krajów afrykańskich. Niestety tak jest ze te rzeczy przemieszane są z Europy i Ameryki na inny kontynent i tam są problemem. Jest ważne żebyśmy nie myśleli ze wszystko da się przetworzyć, oczywiście super jest jeśli jest przetwarzane na paliwo albo sprzedawane, ale najlepiej jakbyśmy kupowali mniej i rzadziej. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za ważny odcinek.
Nasza odpowiedź: Zdecydowanie takie sytuacje, jak na plaży w Ghanie nie powinny mieć miejsca. Jednocześnie handel odzieżą z krajami afrykańskimi może odbywać się na dobrych zasadach.
Wtórpol sprzedaje odzież dobrej jakości do krajów afrykańskich na ściśle określone zamówienia, przestrzegając restrykcyjnych norm. wśród odbiorców z państw afrykańskich mamy takich, z którymi współpracujemy od ponad 20 lat, wciąż zdobywamy też nowych. Kontrahentów łączy jedno – mają jasno sprecyzowane wymagania. Ile i jakich ubrań potrzebują. I liczy się dla nich jakość. Wszystko po to, aby odzież znalazła nabywców.
Wasz komentarz: Pani Ulu dziękuję za ten odcinek, to bardzo ważne by więcej osób zrozumiało, że posiadanie większej ilości ubrań nikomu nie służy bo często nie mamy czasu ich wszystkich założyć. A kupowanie lumpeksach, czy wymienianie się z koleżankami, bądź oddawanie do kontenerów sprzyja ekologii. Jeszcze raz dziękuje i wszystkiego dobrego dla Pani i Pani wspaniałej ekipy :)
Nasza odpowiedź: Również pozdrawiamy serdecznie! Szerzenie ekologicznej wiedzy jest bardzo ważne, cieszymy się, że film wzbudził tak duże zainteresowanie :)
Budowanie świadomości społecznej to nasza cegiełka dokładana do dbania o planetę.Mamy nadzieję, że teraz jeszcze więcej kwestii zostało wyjaśnionych, a Wasze wątpliwości są rozwiane. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące naszej działalności, serdecznie zapraszamy do kontaktu.